Štyridsať plus? Držte sa týchto 7 zásad pre zdravie a krásu

Miroslava Suchárová | 13. august 2021
Krásna žena

V dvadsiatke a aj v tridsiatke nám telo odpustí víkendové ponocovanie, občasné nezdravé jedlo, aj vynechané tréningy v posilňovni. Po štyridsiatke je to inak – ak chceme byť zdravé, štíhle, spokojné a krásne, musíme na sebe poctivo pracovať po všetkých stránkach. Čo je kľúčom k príťažlivosti?

1. Sebaláska

Sebaláska je základ všetkého – vnútornej pohody, kvalitných vzťahov i úspechov v práci. Po štyridsiatke dobre poznáme samy seba. Vieme, kým sme a po čom túžime. Uvedomujeme si skutočné životné hodnoty, svoje silné i slabšie stránky a akceptujeme ich. Ak sa nám na sebe aj niečo nepáči, jednoducho zapracujeme na zmene.

Tým, že sme prijali seba, nemáme ťažkosti ani s prijatím ostatných. Doprajeme si. Neporovnávame sa. Nemáme problém povedať nie. Robíme to, čo nám spôsobuje radosť a obohacuje nás. Za komplimenty s úsmevom poďakujeme.

Alebo nie? Potom môžeme na zdravej sebaláske, ktorá je neodmysliteľne spojená so sebavedomím, začať pracovať. Už len samotné uvedomenie si, že máme v tomto smere medzery, je prvým krokom k pozitívnej zmene.

2. Každodenný pohyb

Pohyb je cestou k pevnému zdraviu, štíhlej figúre i dobrej nálade. Hýbať sa a čerpať benefity pravidelného cvičenia môžeme všetci bez ohľadu na vek. Štúdia vedcov uverejnená v časopise JAMA Network v marci 2019 potvrdila, že zvýšenie fyzickej aktivity vo vyššom veku vedie k rovnakému zníženiu rizika ochorení, ako rakovina, srdcovo-cievne choroby a aj úmrtnosť zo všetkých príčin, ako cvičenie od mladosti.

Je jedno, akú pohybovú aktivitu si zvolíme, pokiaľ ju budeme milovať. Ideálne je dopriať si každý deň aspoň nejaký pohyb – odporúča sa začleniť do týždenného tréningového plánu kardio aktivity i posilňovanie celého tela s vlastnou hmotnosťou, alebo s činkami. Vynechávať by sme nemali ani balančné cvičenia na zlepšenie rovnováhy.

Krásna žena

3. Skutočné jedlo

Jedlo je prejavom sebaúcty. Ovplyvňuje naše zdravie, vzhľad i psychické rozpoloženie. Ak sme ešte donedávna jedálniček neriešili, pretože „nebolo treba“, po štyridsiatke sa veľa mení a je načase ho prehodnotiť, ak chceme byť fit po všetkých stránkach.

Tou prvou a azda najdôležitejšou zásadou pri zostavovaní zdravého jedálnička by mohla byť nasledovná – jedzme skutočné jedlo. Preferujme základné potraviny, ideálne lokálne a sezónne, vyhýbajme sa tým vysoko priemyselne spracovaným. Nájdime si čas na prípravu jedla doma, vychutnávajme si ho.

4. Spánok

V dvadsiatke bolo pre nás prirodzené prehýriť celú noc, po nej normálne fungovať a ešte aj skvelo vyzerať. Po tridsiatke sme nedostatok spánku a kruhy pod očami dokázali s troškou úsilia zamaskovať. Problémy so spánkom nám boli viac-menej cudzie. Po štyridsiatke je to však iné. Podľa štúdie z roku 2015 viac ako 25 percent žien vo veku od 40 – 59 rokov má ťažkosti so zaspávaním a u 35 % doba nočného odpočinku trvá menej ako sedem hodín.

Dlhodobé ťažkosti so spánkom urýchľujú proces starnutia organizmu, podporujú vznik civilizačných ochorení a negatívne ovplyvňujú psychické rozpoloženie.

Odborníci sa zhodujú, že ideálne trvanie spánku je 7 – 9 hodín. Jeho kvalitu môžeme ovplyvniť celkovým životným štýlom a aj dodržiavaním pravidiel spánkovej hygieny.

5. Voda

Je dôležitá pre zdravie i krásu. V ľudskom tele plní množstvo dôležitých funkcií. Ak dlhodobo neprijímame dostatok tekutín, môže to viesť, okrem iného, aj k bolestiam kĺbov, vzniku predčasných vrások i k neželanému priberaniu. Nehovoriac o tom, že deficit vody v organizme sa prejavuje negatívne na našej nálade, znižuje koncentráciu a spôsobuje bolesť hlavy.

Čo sa týka skladby pitného režimu, ideálnou voľbou je čistá alebo filtrovaná voda. Všeobecné odporúčanie znie vypiť 2 – 3 litre vody denne. Avšak oveľa lepšie je všímať si signály svojho tela a sledovať farbu moču – ak je tmavý a zapácha, naše telo bojuje s dehydratáciou a treba sa čo najskôr napiť.

6. Starostlivosť o svoj zovňajšok

Či chceme alebo nie, výzor je dôležitou súčasťou nášho JA. Tým, ako vyzeráme, prejavujeme úctu nielen sebe, ale aj ľuďom, s ktorými sa stretávame. V štyridsiatke máme tú výhodu, že každá z nás má svoj vlastný štýl. Oblečením, účesom i mejkapom vieme vyzdvihnúť svoje prednosti a, naopak, zakryť prípadné nedostatky. Ak to tak nie je, stále máme čas na to, aby sme sa aj v tomto smere „našli“.

Kľúčovými oblasťami starostlivosti o svoj zovňajšok sú pleť a vlasy. Naša pleť má teraz úplne iné požiadavky ako pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. Produkcia kolagénu klesá, pokožka je suchšia a vrásky začínajú byť čoraz viditeľnejšie. Nevyhnutnosťou sú hydratačné séra či krémy proti vráskam.

7. Učenie sa novým veciam

Po štyridsiatke sú naše ratolesti samostatnejšie, čo nám poskytuje priestor na to, aby sme osobnostne rástli, zlepšovali sa, posúvali sa ďalej. To si však vyžaduje vystúpenie zo zóny komfortu, pretože učenie sa novým veciam bolí. Na začiatok je dôležité mať stanovený cieľ a aj spôsob, ako sa učiť, prípadne niečo odučiť.

Na tento účel môžeme využiť knihy, videá, kurzy (mnohé prebiehajú online, čiže nemusíme nikam chodiť) alebo si nájsť svojho kouča či mentora.

Milé dámy, práve teraz je ten najvhodnejší čas začať sa učiť po taliansky, zdokonaliť sa v marketingových stratégiách na internete alebo sa vrhnúť na kurz maľovania. Robme veci, po ktorých už dlhšie túžime a urobia nás šťastnými. Veď šťastná žena je krásna žena!