Jeme zdravo: MARHUĽA
Kôstkové ovocie žltého, oranžového až červeného sfarbenia. Charakteristická je ľahká oddeliteľnosť od kôstky a šev plodu, ktorý marhuľu predeľuje na polovicu. Majú vysoký obsah aromatických látok, čo má veľký vplyv na chuť, resp. vnímanie chuti. Aby boli čo najchutnejšie, treba ich nechať dobre vyzrieť.
Marhule sú skvelým zdravím ovocím
Obsahuje: 80 % vody, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, minerály (magnézium, fosfor, železo, vápnik, sodík, síru, mangán, flór, kobalt, bróm, draslík, horčík, zinok), vitamíny (A, B1, B2,B3, B6, PP,C, K, D, betakarotén).
Jeme zdravo: Ochutnajte MORUŠE
Zdravotné účinky marhúľ:
- majú omladzujúci účinok
- pozitívne vplývajú na zrak
- vhodné sú proti únave a nespavosti
- pozitívne vplývajú na krv, krvný tlak a na pľúca
- sú perfektným zdrojom železa, čiže vhodné pri anémii
- podporujú trávenie a, rovnako ako broskyňa, sú prírodným preháňadlom
- zmierňujú vyčerpanosť, nervozitu, kritické a problematické životné etapy, ako sú vývin, menopauza a staroba
- sušené marhule uvoľňujú stolicu, čerstvé marhule ju, naopak, sťahujú
Viete o tom, že kôstky marhule obsahujú amygdalín (alebo vitamín B17), ktorý sa označuje za jedovatý? Avšak práve tento sa dnes vďaka mnohým štúdiám spája s prevenciou a liečbou rakoviny.
Zber a využitie plodov marhúľ
Marhule dozrievajú, v závislosti od odrôd, zväčša začiatkom júla, niektoré na prelome mesiacov jún a júl. Marhuľový džem alebo zaváranie, sušenie, či pálenie je u nás marhuľovou klasikou, ale čo tak skúsiť vitamíny z tohto ovocia dostať do cukríkov?
Domáce marhuľové cukríky
Potrebujete: 1 hrnček marhuľovej šťavy, 2 hrnčeky nasekaných marhúľ, 5 lyžíc želatíny v prášku, 1 lyžicu medu
Postup: Šťavu s marhuľami povarte na miernom ohni, až kým nezmäknú. Potom ich rozmixujte a pridajte med. Po vychladnutí pridajte želatínu a zase premixujte. Zmes vylejte na plech vystlaný alobalom alebo fóliou a odložte do chladničky, aby stuhla. Na záver z hmoty povykrajujte cukríky. Môžete použiť i rôzne silikónové formičky.