Sezónne stravovanie: Vždy čerstvé a lokálne potraviny

Nina Bednáriková | 14. máj 2018
Sezónne stravovanie: Vždy čerstvé a lokálne potraviny

Pri výbere kvalitného ovocia a zeleniny sa spoľahnite na svoj nos, ktorý vie ako by mala konkrétna zelenina čo ovocie voňať a pravdou je, že tá z obchodných reťazcov tak vonia málokedy.

Lokálne potraviny sa dostávajú do popredia a stávajú sa čoraz vyhľadávanejším tovarom. A niet sa čo čudovať, pretože plody ovocia  a zeleniny, dopestované v našich zemepisných šírkach sú k nám najbližšie, a preto i najčerstvejšie. Tie prvé jarné práve dozrievajú a my vám povieme, ako sa k nim dostať čo najjednoduchšie.

Na ovocie, ktoré dozrieva v kamiónoch, radšej zabudnite

Dnes si môžeme dopriať akékoľvek ovocie a zeleninu, bez ohľadu na ročné obdobie, či krajinu pôvodu. Napriek tomu je mnoho z nás presýtených tovarom, ktorý vyzerá krásne a je na dosah ruky.

A to hlavne kvôli chuti, ktorá nie je podľa očakávaní, kvôli látkam zachovávajúcim čerstvosť počas dlhej cesty k spotrebiteľovi, či preto, že mnoho dovážaných  potravín prakticky dozrieva v kamiónoch.

I to sú dôvody, prečo ľudia vyhľadávajú lokálnych dodávateľov v menších obchodíkoch alebo na trhoviskách či priamo na farmách, a uprednostňujú sezónne plody z nášho územia.

Stále viac prevláda názor, že by sme sa mali držať  lokálnych potravín, dozrievajúcich u nás,  ktoré sú  dostupnejšie a čerstvejšie. Prečo? Hlavne preto, že sú pre nás jednoducho prirodzené, sú dostatočne výživné, chutia tak, ako by chutiť mali a dokážu kvalitne pokryť prísun potrebných vitamínov i minerálov počas celého roka.

Kupovať BIO – má to zmysel?
Prečítajte si tiež:

Kupovať BIO – má to zmysel?

Lokálne stravovanie je jednoduché a zdravé

Podstatou lokálneho sezónneho stravovania je konzumovať suroviny, ktoré prirodzene dozrejú v našich zemepisných šírkach. Jednoducho prispôsobiť jedálniček ročným obdobiam a jesť to, čo sa práve urodí.

Čiže presne tak, ako sa kedysi stravovali predchádzajúce generácie. Rovnako kvalitne si môžeme dopriať vitamíny prostredníctvom našich potravín,  a to v oveľa  prirodzenejšej a čerstvejšej podobe. Navyše dovážané exotické, pre nás cudzie plodiny sú často príčinou alergií či rôznych ochorení.

Plusy sezónnych potravín od lokálnych pestovateľov:

  • čerstvosť
  • chuť
  • vôňa
  • prirodzenosť
  • kvalita
  • bez chemických úprav a prídavných látok
  • primeraná cena
  • známy pôvod

Navyše ich kúpou podporujete našich lokálnych slovenských pestovateľov a ekonomiku štátu.
Sezónne stravovanie v podstate nie je vôbec zložité. Už jar ponúka mnoho čerstvej a zdravej prvej  zeleniny i ovocia.

lokálne potraviny

Májové plody

Ovocie: jahody, čerešne
Zelenina: cesnak, cibuľa a jarná cibuľka, hlávkový šalát, ľadový šalát, kaleráb, kel, mrkva, reďkovka, rukola, špargľa, špenát, uhorka, zelená fazuľka, rebarbora,

Počas celého roka dozrievajú na našom území potraviny, ktoré obsahujú dostatok výživných látok potrebných pre náš organizmus. Každé jedno ročné obdobie nám poskytuje čerstvé plody, ktoré práve v tom čase naše telo potrebuje pre podporu imunity a zdravia.

Pochopiteľne, s výnimkou zimy, kedy sa ale prirodzene čerpajú zásoby. Veľmi bohatým zdrojom vitamínov počas zimných mesiacov je napríklad kyslá kapusta, ktorej obsah je  porovnateľný s citrusmi.

Ako sa dostať k lokálnym potravinám?

Môžete využiť vlastnú záhradu a svojpomocné pestovanie alebo si vyhľadať vo svojom okolí lokálnych pestovateľov, ktorí svoje produkty predávajú na trhoviskách, vo farmárskych obchodíkoch, alebo využiť predaj priamo z farmy.

Ale keďže nie každý má takéto možnosti, existuje ešte jedna alternatíva, ktorá je navyše veľmi pohodlnou a jednoduchou možnosťou, ako sa dostať k sezónnym a ďalším potravinám lokálnych pestovateľov, a tou je tzv. debničkový predaj.

Model debničkového predaja je veľmi obľúbená a rozšírená služba fungujúca aj u nás. Prináša možnosť objednať si debničku čerstvého ovocia a zeleniny alebo iných farmárskych výrobkov, ktorú si samostatne online naplníte.

Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako si zabezpečiť kvalitné potraviny od našich slovenských farmárov podľa vlastného výberu priamo domov. Služba je dostupná z akéhokoľvek miesta na Slovensku a navyše vám ušetrí čas venovaný nákupu.