PESTICÍDY: Ako dopadli potraviny slovenského pôvodu?
Najproblematickejšie potraviny sú ovocie a zelenina. Celkovo je však ovocie oveľa problematickejšie ako zelenina. Až v 89,9 % prípadoch obsahovalo analyzované ovocie nejaký pesticíd alebo jeho metabolit. V prípade zeleniny to bolo 43,2 %.
Z ovocia sa najviac pesticídov pravidelne nachádza:
- citrusové ovocie (citróny, mandarínky, pomaranče, grapefruit, limety)
- jahody
- hrozno
- čučoriedky
- slivky
- marhule
- hrušky
- banány
- broskyne
- čerešne
- ananás
- jablká
Zo zeleniny je to:
- brokolica
- fazuľka
- mrkva
- paradajky
- uhorky
- špenát
Ako dopadli potraviny slovenského pôvodu?
Dobrá správa však je, že potraviny slovenského pôvodu dopadli najlepšie. Len v 27,1 % prípadov bola zistená prítomnosť rezíduí pesticídov. Na porovnanie, v potravinách z krajín EÚ bola zistená prítomnosť rezíduí pesticídov až v 62,2 % prípadov.
Najhoršie sú na tom potraviny z tretieho sveta, v ktorých bola zistená prítomnosť týchto chemikálií až v 66,7 % prípadov a najviac nevyhovujúcich vzoriek.
Podľa správy EÚ o nebezpečenstve pesticídov, každý rok sa vyše 200 000 ton pesticídov uvoľňuje do životného prostredia. V priebehu posledných 10 rokov sa konzumácia insekticídov viac než zdvojnásobila. Pritom všetkých 10 najpoužívanejších insekticídov sa považuje za zdraviu nebezpečných.
Sú ohrozené iba ovocie a zelenina?
Celkovo 324 rozdielnych pesticídov sa nachádza v „európskych“ potravinách. Zo 60 450 vzoriek potravín, až 40 % obsahuje nejaký pesticíd. Mnohé dokonca niekoľko druhov. Napríklad v jahodách bolo objavených až 14 rozličných pesticídov, z ktorých päť sú známe karcinogény a endokrinné narušitele.
Okrem ovocia a zeleniny sú však kontaminované viaceré druhy obilnín, vína alebo neorganických živočíšnych výrobkov. Napríklad v mäse, masle alebo mlieku z konvenčných chovov sa nachádza niekedy vyššie množstvo pesticídov ako v ovocí alebo zelenine.
Preto je dôležité, aby ste nakupovali živočíšne produkty v BIO kvalite, alebo od miestnych farmárov.