LUJZA si poradí: Voňavučko, čistučko...

redakcia FIT štýl | 23. Dec 2018
LUJZA si poradí: Voňavučko, čistučko...

Štyridsiatnička Lujza má tri deti, byt v meste a úžasného chlapa. Na stránkach FIT štýlu sa vám bude pravidelne „hlásiť, chváliť či sťažovať sa“. Občas ju vytočí chlap, občas šéfka, podstatou však zostáva nadhľad.

Bola som asi trochu týrané dieťa. Moja mama miluje poriadok, stĺpiky bielizne v skriniach, vianočné aj veľkonočné upratovanie, dokonale povysávané rohy izieb a vždy prázdny drez v kuchyni. Celé moje detstvo sa predvianočné obdobie nieslo v duchu stresov.

Ten prvý a najväčší bol z bláznivého upratovania, leštenia, ďalší následne z prísneho zákazu dotknúť sa čohokoľvek, čo už zasiahla svätá ruka upratovačky (mamy) alebo jej asi trochu týraných dcér (mňa a sestry), či ochutnať čokoľvek, čo dráždilo všetky naše maškrtné zmysly.

Voňavý, sterilný byt

Vytepované bolo úplne všetko, vrátane sedačky, na ktorú sa do 24. decembra mohlo sadnúť len za sledovania prísnych očí „vedúcej“, ako náš tatko mamku nazýva. Veru, ťažké roky, veľmi ťažké. Avšak, finálny pocit skvelý.

Vyvoňaný, sterilný byt, v ktorom sa vôňa čistiacich prostriedkov miešala s vôňou čerstvých medvedích labiek, a napriek niekoľkotýždňovému preventívnemu stresu, nervom a kriku, o 18. hodine, 24. decembra každučký rok sme zasadli k vianočnému stolu načančané, ligotavé, dojaté a s mierom v srdci i duši.

Akoby tie týždne predtým ani neexistovali! My so sestrou spokojné, že ošiaľ skončil, a až teraz to začne! Prejedačky, povaľovačky, ničnerobiačky a driemačky pri rok čo rok tých istých rozprávkach.

Celé toto moje tak trochu pošahané fungovanie v detstve i mladosti podľa mňa spôsobilo, že odmietam akékoľvek leštenie a pulírovanie domácnosti pred akýmikoľvek sviatkami, veľkonočnými počnúc a vianočnými končiac. Áno, vybláznim sa týmto spôsobom každý mesiac vrámci PMS.

Zásadne však neleziem na okná len preto, že sa blížia Vianoce, a už vôbec nie preto, aby som susedám ukázala, že ja, veru, veľmi dobre viem, čo sa patrí a moja domácnosť sa bude lesknúť a voňať už dva mesiace pred dňom D! Namiesto toho si vravím – ak upracem v novembri, do decembra nikto nebude ani len tušiť, že som sa tu zodrala s handrou a vedrom.

Vychutnávam si už roky, odkedy mám vlastnú domácnosť, že ak cez okná nevidím, nemusím hneď na ne vyliezať a drhnúť ich tak, až si myslím, že už ani nie sú. Nie preto, že sa blížia sviatky! Aj tak sa rýchlo stmieva, takže ma také neumyté hecujú len pár hodín z dňa. Stĺpiky v skriniach sú ale iná vec! A tiež prázdny drez. Naleštené vodovodné batérie. Osprchované všetky kvety.

LUJZA: Kamoška
Prečítajte si tiež:

LUJZA: Kamoška

Voňavučko, čistučko

A že mi to deti do Vianoc zase „upracú“ do pôvodného stavu? Tak to by skúsili! Nie, nedovolím si skĺznuť do roviny „Pozor, Vianoce!“ a terorizovať  svoje okolie náladami, lebo som dôležitá, upratujem a chcem, aby upratané ostalo.

Ale keď ma vrámci PMS pochytí ošiaľ, okná síce odignorujem, kuchynskú linku tiež, ale kúpeľňa, batérie, drez, poličky, všetko v záchvate upratujem a leštím. A, priznávam, asi tak trochu týram svoje deti. Hučím pre každú smietku na zemi, neustlané postele aj zvršky zhodené ledabolo na zem.

Keď tak pozerám do kalendára, môj PMS zastihne túto domácnosť skôr, ako začnú Vianoce, a potom až po nich. Mier v srdci, bordel v byte, ale šťastná, vianočná, usmiata rodinka. Takto budeme vyzerať. A natlačíme sa všetkým, čo som od októbra napiekla a poschovávala! ...nie, netýram svoje deti, ani trochu!

Majte krásne, voňavé, sladké, lepkavé, lenivé, rozprávkové Vianoce, drahí moji!

Lujza