Pripravte si lahodný nápoj z VANILKY, ktorý prebudí vaše zmysly!

Redakcia | 24. február 2017
Pripravte si lahodný nápoj z VANILKY, ktorý prebudí vaše zmysly!

Aj keď v strednej Európe ešte stále prevláda jej spojenie s chutnými dobrotami, pravá vanilka má okrem sladidla viaceré pozitívne účinky, o ktorých ste možno netušili.

Lahodný vanilkový nápoj. Pozor, silné afrodiziakum!

Vanilku ako prírodný budič vášní využívali už pôvodní indiánski obyvatelia. Bolo to ešte dávno predtým, ako na kontinent vstúpili nohy európskych kolonizátorov, ktorí začali korenie okamžite vyvážať.

Lahodná vôňa vanilky roztúži naše zmysly v podobe vonných sviečok, tyčiniek, či kadidiel, ale môžeme si z nej pripraviť aj lahodný nápoj pred spoločným večerom.

Na prípravu lahodného vanilkového nápoja potrebujete:

  • pol litra kvalitného červeného vína
  • pol lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru
  • pol lyžičky škorice
  • semienka z vanilkového struku
  • 3 klinčeky

Červené víno zvaríme s pol lyžičkou čerstvo nastrúhaného zázvoru, škoricou, semienkami z vanilkového struku a klinčekmi. Aromatický nápoj necháme vychladnúť a po šiestich hodinách lúhovania precedíme, naplníme do sklenenej fľaše a uchováme na chladnom mieste.

Urobí nám náladu kedykoľvek dostaneme chuť na výnimočný večer.

Čítajte tiež: Využite vanilku naplno. Napríklad...

Vanilka a správne dýchanie?

Podľa vedcov z univerzitnej nemocnice v Štrasburgu a parížskeho Národného strediska vedeckého výskumu, vôňa vanilky prispieva k správnemu dýchaniu u detí.

Pri pokusoch vdychovať vanilkovú vôňu predčasne narodenými deťmi sa zistilo, že novorodenci citlivo reagujú na čuchové podnety a v závislosti od nich sa zlepšuje, alebo zhoršuje optimálne dýchanie. Zníženie počtu náhlych zástav dýchania až o 36% viedlo odborníkov k zisteniu, že vanilka má výrazne pozitívne účinky na tempo a plynulosť nášho dýchania.

Samozrejme, že tento pokus by sme nemali skúšať na našich bábätkách, no je jasné, že esencia vanilky už dosiahla zásadný úspech aj v tradičnej medicíne.

Mohlo by vás zaujímať: VANILKA - umelá, či prírodná? A čo tak vlastná vanilková esencia?