SMOOTHIE: Čo všetko si môžete namixovať a ako si vybrať vhodný smoothie maker?

Redakcia | 17. Aug 2017
SMOOTHIE: Čo všetko si môžete namixovať a ako si vybrať vhodný smoothie maker?

Leto je však vďačné aj pre množstvo farebného a vitamínmi nabitého ovocia, ktoré sa dá využiť i v rôznych nápojoch. Z tých sa po pridaní pár kociek ľadu stáva povinná výbava každého leta.

Smoothie – ovocný koktejl

Smooth v angličtine znamená hladký, jemný a dostatočne vyjadruje charakter tohto nápoja. Nie je to totiž žiadna voda, ktorej dokážete na posedenie vypiť aj pol litra.

Povaha smoothie nápoja je hustá, má priam kašovitú konzistenciu. Keďže si ju miešate sami, vy jediní môžete ovplyvniť, nakoľko nutrične bohatý bude.

Skúste: 3x SMOOTHIES PLNÉ ENERGIE

Čo všetko si môžete namixovať?

Základ, do ktorého budete miešať vami vybrané suroviny, môže byť rôzny – čistá voda, bezlaktózové mlieko (sójové, mandľové, ryžové...), kokosová voda, čaj (ovocný, biely...) či bezlaktózové jogurty.

Ďalej si zvolíte zelené listy, ovocie, zeleninu a dôležitou súčasťou, na ktorú mnohí zabúdame, sú tuky. Je istá skupina vitamínov, ktoré sa z ovocia a ani zo zeleniny nedokážu uvoľniť inak, ako rozpustením v tukoch.

Pridávajte preto do smoothie orechy (mandle, kešu, vlašské...), semienka (slnečnicové, chia, konopné...), oleje lisované za studena (kokosový, olivový...), maslá (arašidové, mandľové) či avokádo. Pričom máme na mysli len pár kvapiek oleja.

„Nie je vhodné pripravovať si ho do zásoby a ponechávať ho v plastových PET fľašiach je už úplne zlé.“

Ak chcete dosiahnuť nadýchané, krémové, svieže a zdravé smoothie, smelo do toho! Nebojte sa kombinovať ovocie spolu so zeleninou, zamerajte sa hlavne na to, aby boli kvalitné.

Alebo: Ovocno - mliečne smoothie. Tipy a nápady.

Smoothie do práce

Obrovskou výhodou takejto „bábätkovskej“ stravy je, že nemusíte hodiny čakať na to, kým bude potrava strávená, ale živiny sa vstrebávajú veľmi jednoducho.

Ďalším plusom je prísun vody, ktorý si zabezpečíte, takže okrem zasýtenia aj pijete. No a vaše zúbky si oddýchnu od nekonečného žuvania potravy a žalúdok od toho, že nebude musieť komplikovanými spôsobmi tráviť tuhú stravu. Hovoríte si, že to isté docielite aj pomocou odšťavovača?

Máte pravdu, ale len čiastočne. Odšťavovač síce z ovocia či zeleniny vytlačí výživnú šťavu, ale smoothie mixér z nich vytiahne kompletný výdatný potenciál, vrátane šupky, ktorá obsahuje najviac vlákniny.

Odporúčané pochutnávanie na smoothie sú raňajky a večera, napriek tomu, že si ho veľa ľudí pripraví a zbalí do práce, kde ho celý deň po častiach konzumuje. Tento nápoj sa síce dá skladovať až tri dni, ale najlepší je čerstvý. Nie je vhodné pripravovať si ho do zásoby a ponechávať ho v plastových PET fľašiach je už úplne zlé.

Čítajte tiež: Prečo ľudia podliehajú ilúziám o zdravej výžive?

Ako si vybrať vhodný smoothie maker?

Na trhu nájdete množstvo známych aj menej známych značiek. Váš výber môže ovplyvniť tvar mixéra, jeho farba, materiál a v neposlednom rade i cena.

Okrem všetkých týchto parametrov sa zamerajte aj na vysokorýchlostné otáčky, ktoré by mali mať aspoň 340 km/h – 1 500 W. Smoothie mixéry sa tiež rozdeľujú na tie, ktoré dokážu drviť ľad a na tie, ktoré to nedokážu.

Táto funkcia sa vám nemusí zdať dôležitá, ale skúste sa na to pozrieť komplexne. Ak dokáže drviť ľad, nebude mať problém so žiadnym tvrdým ovocím, ani s tvrdou mrkvou.

Bude vás zaujímať: 2 rýchlovky pre ploché bruško a lepšie trávenie