Aké nebezpečenstvo predstavujú pesticídy? Mnohí ľudia sa vystavujú pesticídom sami!

Martin Chudý; SPRACOVALA: Dagmar Baluchová | 2. Nov 2017
Aké nebezpečenstvo predstavujú pesticídy? Mnohí ľudia sa vystavujú pesticídom sami!

Pravdepodobne ich máte aj vy vo svojej domácnosti v podobe nejakého repelentu, dezinfekčného prostriedku, alebo ho používate na svojej záhradke.

Podľa Environmental Protection Agency (EPA), 90 % fungicídov, 60 % herbicídov a 30 % insekticídov sú známe karcinogény. Ich používanie pri pestovaní rastlín je preto obmedzené viacerými zákonmi, ktoré majú zabrániť preniknutiu nadmerného množstva pesticídov do potravín.

Nie vždy sa tieto zákony dodržiavajú, preto vyhnúť sa pesticídom úplne nemusí byť ľahké. Napriek tomu, príjem pesticídov z potravín nemusí byť najväčší problém.

Čítajte tiež: Dopad pesticídov na prírodu je šokujúci. Trpieť budeme všetci!

Vastavujeme sa pesticídom sami

Mnohí ľudia sa totiž vystavujú pesticídom sami! Pravdepodobne ich máte aj vy vo svojej domácnosti v podobe nejakého repelentu, dezinfekčného prostriedku, alebo ho používate na svojej záhradke.

Používanie pesticídov v domácnosti však môže byť veľmi nebezpečné, pretože, ako ukazujú štúdie, rezíduá pesticídov sa nenachádzajú len vo vonkajšom prostredí, ale aj na takých predmetoch ako koberce, hračky, vankúše, posteľná bielizeň alebo nábytok.

Pritom existujú účinnejšie a bezpečnejšie metódy, ako sa zbaviť nežiaducich škodcov. Skúsení záhradkári určite vedia, o čom hovorím.

Mohlo by vás zaujímať: Usušte si jablká - zdravé maškrtenie plné vlákniny.

Pesticídom by ste sa mali snažiť vyhýbať čo najviac, pretože prakticky všetky komerčné pesticídy sú neurotoxíny, čo znamená, že môžu poškodiť nervový systém. Zvýšené používanie pesticídov v poľnohospodárstve a v domácnosti je spájané s nárastom mnohých ochorení.

Väčšina negatívnych reakcií sa však prejaví až neskôr, takže pokiaľ nezažívate akútne problémy po vystavení sa pesticídom, neznamená to, že vám nijako neubližujú.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, spájané s pesticídmi, patria:

  • astma
  • alzheimerova choroba
  • parkinsonova choroba
  • rakovina
  • vrodené poruchy
  • reprodukčné problémy
  • cukrovka
  • obezita
  • autizmus
  • poruchy učenia 

Tieto ochorenia často postihujú farmárov a ich deti, ktorí sú počas svojho života v blízkom kontakte s pesticídmi. Vo veľkom riziku sú najmä tehotné ženy a deti. Podľa jednej štúdie, ženy, ktoré žili v blízkosti polí, ktoré boli postrekované organochlorovými pesticídmi, mali oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že ich deti budú trpieť autizmom.

Prečítajte si tiež: Zázračná „zelená revolúcia“? Nedajme sa oklamať!

Ďalšie štúdie zasa preukázali, že vystavenie sa pesticídom v tehotenstve zvyšuje riziko potratu a tiež riziko, že sa dieťa narodí mŕtve. Iná štúdia zasa objavila prepojenie medzi pesticídmi a ADHD (porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou) u detí.

V tejto štúdii bolo zistených 6 pesticídových metabolitov v moči 1 139 detí vo veku 8 až 15 rokov. Z toho 119 detí trpelo ADHD. Deti, ktoré mali desaťnásobne vyššie hladiny metabolitov pesticídu malathion (objavený v prípravkoch proti všiam), mali o 55 % vyššiu pravdepodobnosť ADHD, a tie deti, ktorí mali vyššie než priemerné hladiny metabolitov dimethyl thiophosphat, mali o 93 % vyššiu pravdepodobnosť ADHD, v porovnaní s tými, ktorí mali nezistené hladiny tohto ukazovateľa.

Čítajte tiež: Vystavujete sa pesticídom, o ktorých ani neviete?