Alergia na chlad nie je výmysel

Lucia Gáborová | 2. marec 2022
alergia na chlad, alergia, zima, chladová žihľavka, prejavy alergie na chlad

Alergia na chlad sa nazýva urticaria. Ak ňou niekto trpí, vždy, keď v zime pri nízkych teplotách a studenom vetre príde z vonku dovnútra, alebo presnejšie, zo zimy do tepla, prepukne uňho žihľavka na odhalenej, alebo nedostatočne zahalenej koži. Okrem žihľavky má tento typ alergie aj ďalšie, rovnako nepríjemné, prejavy.

Podľa čoho spoznáme, že trpíme alergiou na chlad?

Reakcia sa zvyčajne dostaví do 5 až 10 minút od príchodu zo zimy do tepla a môže následne pretrvávať jednu až dve hodiny. Častejšie postihuje ženy ako mužov a je možné, že po niekoľkých rokoch odznie. Alergia na chlad sa môže vyskytnúť už pri teplote vzduchu nižšej ako 4 °C, ak sa ponoríme do ľadovej vody alebo vojdeme do kryokomory (miestnosť, v ktorej je -60 °C až -140 °C) či nadrozmernej mrazničky (zamestnanci mraziarní, potravinových spoločností a podobne). Vystavenie nízkym teplotám u týchto jedincov spôsobuje, že ich organizmus uvoľní histamín, ktorý následne spustí symptómy.

SOS pre suché pery v zime
Prečítajte si tiež:

SOS pre suché pery v zime

Medzi najčastejšie prejavy alergie na chlad patria:

•    žihľavka (začervenalá svrbiaca vyrážka);
•    pocit pálenia na koži po príchode zo zimy do tepla;
•    praskanie kože okolo nechtov, na prstoch a pokožke rúk;
•    tŕpnutie končekov prstov po príchode zo zimy do tepla.

Medzi závažnejšie symptómy radíme:

•    bolesti hlavy;
•    horúčku;
•    bolesť kĺbov;
•    únavu.

K najzávažnejším symptómom patria:

•    problémy s dýchaním, sipot;
•    opuch hrdla a jazyka;
•    srdcové palpitácie;
•    náhly pokles krvného tlaku;
•    zamdletie;
•    anafylaktický šok.

V niektorých prípadoch silnej alergie na chlad pri pokusoch o otužovanie a plávanie v ľadovej vode, bola dokonca zaznamenaná až smrť.    

Máte bežnú, či zriedkavú formu alergie na chlad?

Najbežnejšia forma alergie na chlad príde človeku náhle do života a po nejakom čase môže rovnako náhle odznieť. Typickým príkladom je, keď si ide človek zaplávať do studenej vody a do niekoľkých minút potom, ako vyjde z vody von, mu naskáče na tele (najčastejšie na rukách a na nohách) žihľavka. To isté platí v prípade zimnej turistiky, alebo čo i len prechádzok v nízkych teplotách.

„Nikdy nezabudnem na firemný teambuilding spred niekoľkých rokov v Tatrách. Vonku poriadne mrzlo, no my sme sa s kolegami pred večerou vybrali na hodinovú prechádzku s romantickým výhľadom na Slavkovský štít,“ spomína Emma. „Mesiac bol v splne, sneh nám vŕzgal pod nohami, ani sa nám nechcelo ísť naspäť do hotela. Keď sme sa po hodine vrátili a ja som sa začala prezliekať na večeru, príšerne ma začali svrbieť stehná na nohách a na celej ploche kože mi naskákala nepríjemná žihľavka,“ spomína. „Svrbelo to tak veľmi, že som išla vyskočiť z kože. Našťastie, do hodiny tento stav odznel, no dodnes sa mi v rôznych formách objavuje alergická reakcia na chlad, niekedy na rukách, inokedy na lícach alebo aj na nohách. Je to veľmi nepríjemné.“

Existuje však aj dedičná a veľmi zriedkavá forma alergie na chlad, ktorá postihuje ľudí na hlbšej úrovni a môže si vyžadovať návštevu nielen dermatológa, ale aj reumatológa a liečbu protizápalovými prostriedkami. Pri tomto type alergie symptómy nastupujú neskôr, do 24 až 48 hodín a pretrvávajú tiež dlhšie, až okolo 24 hodín. Preto, ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom.

Diagnostika a liečba

Testy na tento typ alergie vám urobí alergiológ alebo dermatológ. Lekár môže tiež nariadiť krvné testy na určenie alebo vylúčenie základných príčin príznakov. Lieky ako antihistaminiká môžu zabrániť alebo minimalizovať uvoľňovanie histamínu pri vystavení sa chladu. Pri ťažších formách však lekár stanoví presne cielenú liečbu (kortikosteroidy, imunosupresíva, injekčný adrenalín a iné).

alergia na chlad, alergia, zima, chladová žihľavka, prejavy alergie na chlad

Prevencia

Základnou prevenciou je snažiť sa vyhýbať nízkym teplotám, ošetrovať si pokožku cold krémom alebo iným mastným krémom podľa odporúčania lekára, chrániť si ruky rukavicami, nanášať ochranný krém na ruky, ošetrovať si pery balzamom a nosiť vhodné ochranné odevy presne podľa odporúčania lekára. Je možné, že ak trpíte alergiou na chlad, budete si musieť nechať zájsť chuť na lyžovanie či iné zimné športy. Najmä teraz, v čase častého umývania a dezinfekcie rúk, dbajte na nanášanie ochranného, mastnejšieho krému na ruky, aby vám nepraskala koža na prstoch, čo sa deje v dôsledku opuchu pri návrate zo zimy do tepla.

TIP naviac: Skúste si dať vo vašej lokálnej lekárni namiešať krém na ruky určený špeciálne na tento problém. Ochotná pani magistra vám určite poradí.