Ruky a pery si v zime zaslúžia zvýšenú starostlivosť

Zuzana Paprskárová | 14. január 2022
vysušené pery, ruky v zime
foto: istock

Zima, mráz a časté umývanie horúcou vodou dajú rukám zabrať. Pre zimu sú typické vysušené ruky, často začervenané a s alergickými prejavmi. Rovnako nepríjemne si zima zgustne aj na perách.

Ruky a pery rozmaznávajte

Napriek tomu, že si potrpíte na pestovanú pokožku, bezchybnú manikúru a vláčne pery, bežná starostlivosť sa v zime často minie účinku. Hoci máte pocit, že dôkladne hydratujete, niekedy to nie je postačujúce. Najmä pery a ruky, ktoré sú najviac vystavené chladu, sú najnáchylnejšie.

Rukavice sú alfou a omegou

Pre pokožku je najhoršie priame vystavenie sa chladu a mrazu. Rukavice by preto mali byť počas celej zimy našou pevnou výbavou, a to nielen v čase teplôt pod bodom mrazu.
Primeraná hydratácia vhodným krémom, masáž rúk, ktorá podporuje prekrvenie, to všetko pomôže prevencii popraskaných a suchých rúk.

Vyhnite sa horúcej vode

V zimnom období a v čase viróz si ruky zároveň častejšie umývame. Používanie horúcej vody a agresívnych dezinfekčných mydiel veľmi rýchlo naruší vrchnú vrstvu pokožky. Umývanie rúk je stále základ prevencie voči chorobám, avšak dbať treba na to, aby voda nebola príliš horúca, mydlo má byť jemné. Ak je to možné, vyhnite sa sušičom rúk na verejných toaletách a po umytí si ruky premasírujte krémom.

Recept na domáci peeling na ruky
Vyrobte si domáci peeling na ruky z avokáda, cukru a šťavy z citróna. Ich zmiešaním dosiahnete jemnú hmotu, ktorú votrite do pokožky, nechajte pôsobiť a následne opláchnite. Zbavíte sa tak odumretých čiastočiek kože a vaše ruky budú jemné a hebké.

Pery v zime rozmaznávajte

Zima ústam nepraje. Popraskané, boľavé, vysušené pery sú dôsledkom mrazivého počasia, ostrého vetra, pred ktorým si pery, na rozdiel od rúk alebo uší, nemáme ako chrániť. Základným pravidlom v zimných mesiacoch je mať vždy poruke kvalitný balzam na pery, ak sa chystáte na lyže, nezabudnite aj na pridaný UV filter. V prípade núdze poslúži aj vazelína alebo akýkoľvek mastnejší krém.

starostlivosť o pleť

Ako prvá pomoc pre popraskané pery poslúži med. Hrubou vrstvou medu si pretrite pery a nechajte  pôsobiť. Popraskané pery uchráňte od rúžov. Výsledkom môže byť podčiarknutie šupiniek a zlého stavu pier. Dekoratívnu kozmetiku dočasne vymeňte za balzam a medovú kúru.

Trápia vás studené ruky?
Prečítajte si tiež:

Trápia vás studené ruky?

POZOR!

Nezabúdajte aj na hydratáciu zvnútra. Popraskané a vysušené pery sú často výsledkom nedostatočného príjmu tekutín.