Atopický ekzém a výživové doplnky. Pýtali ste sa.

Ing. Michaela Horváthová, www. svet zdravia.sk | 6. Jul 2017
Atopický ekzém a výživové doplnky. Pýtali ste sa.

Na vaše otázky odpovedá Ing. Michaela Horváthová, výživová poradkyňa SVETA ZDRAVIA - sieť výživových poradní www.svet-zdravia.sk

Môj syn má 3,5 roka a má atopický ekzém. Odporúčali nám vysadiť bielu múku a cukor, tiež podávať výživové doplnky.

Aký je váš názor na tieto odporúčania? Aké ďalšie opatrenia v stravovaní by ste navrhovali vy? Je vhodné takému malému dieťaťu podávať doplnky výživy? Ďakujem za odpoveď.

Atopický ekzém je jedným z najčastejších ochorení kože. Ide o svrbiaci zápalový proces na koži. Je do značnej miery podmienený dedičnosťou a hlavne dvoma faktormi – porucha štruktúry kože a atopia (alergický mechanizmus).

Koža atopikov neobsahuje dostatok niektorých tukových látok, ktoré tvoria ochrannú bariéru pred vplyvmi z vonkajšieho prostredia (potravinové alergény, alergény širiace sa vzduchom – roztoče, peľ...).

Čítajte tiež: Alergia na bielkovinu kravského mlieka vs. intolerancia laktózy

Ekzém a strava

Kontrola stravy u ekzematikov je dôležitá hlavne v prípade detí, kde sú častými alergénmi bielkoviny kravského mlieka, vaječný bielok, orechy, sója a ryby. Existujú potraviny, ktoré majú schopnosť atopický ekzém „aktivovať“ – napríklad zvyšujú pH v organizme, obsahujú látky, ktoré dokážu spustiť ekzém nealergickým spôsobom, alebo vyvolať alergiu atď.

Práve vami spomenutý „biely“ cukor (okrem iných potravín) má tendenciu znižovať pH organizmu, čiže spôsobuje prekyslenie, ktoré spôsobí aktiváciu kožných enzýmov a tie vo zvýšenej miere podporujú olupovanie a svrbenie kože. Preto je vhodné príjem cukru v strave vášho synčeka obmedziť.

Mohlo by vás zaujímať: Aj vás trápi alergia? Môže za to genetika alebo životný štýl?

Ak je na nejakú potravinu zistená všeobecne alergia, alebo v priebehu ekzému, je vhodné používanie takej potraviny obmeziť, respektíve ju vylúčiť. Neznamená to však, že by ste mali svoje dieťa výrazne obmedzovať, pretože je dôležité, aby strava v detskom veku bola nutrične vyvážená.

Ak je preukázaná alergia na lepok, potom je potrebné dodržiavať veľmi prísnu bezlepkovú diétu, čo, samozrejme, platí ako pre osoby trpiace atopickým ekzémom, tak pre tých, ktorí sú v tomto smere zdraví.

Pokiaľ je zistenie len podozrením a táto alergia nebola nikdy potvrdená laboratórne, potom sa urobí tzv. eliminačný test. To znamená jeden až dva mesiace držať prísnu bezlepkovú diétu a sledovať počas tejto doby vývoj ekzému. Pokiaľ je efekt výrazný, potom má rozhodne zmysel túto diétu naďalej dodržiavať.

 

Atopický ekzém a výživové doplnky

V súvislosti s atopickým ekzémom je jednoznačne preukázaný pozitívny účinok u dvoch skupín výživových doplnkov. Sú to nenásýtené (esenciálne) mastné kyseliny, ktoré zmierňujú svrbenie i kožný zápal, druhou skupinou sú probiotiká a prebiotiká.

Probiotiká sú bifidobaktérie a laktobacily, podporujúce správnu funkciu tráviaceho traktu, prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy, ktoré podporujú rast a množenie probiotík. Užívane týchto doplnkov môže pomôcť atopický ekzém a jeho prejavy zmierniť a pre vášho synčeka nie je rizikom.

Zvýšiť množstvo omega kyselín v strave synčeka môžete pridaním morských rýb, rybieho oleja, morských rias či ľanového oleja do jeho jedálnička. Zaradením kyslomliečnych produktov obohatíte jedálniček aj o probiotické kultúry.

Čo myslíte? Alergia či vyrážka. Pomôže homeopatikum?