Čo je diastáza priamych brušných svalov a ako vzniká?

Martina Pašková | 12. Oct 2017
Čo je diastáza priamych brušných svalov a ako vzniká?

Najväčšia radosť ženy – tehotenstvo, no po samotnom pôrode sa nie každá žena dá dokopy tak rýchlo, ako by si to predstavovala.

Čo je diastáza brušných svalov?

Vnútorný tlak, ktorý brušné steny zažívajú počas tehotenstva, dá ženskému telu pekne zabrať. Už počas čakania na bábätko si mnohé budúce mamičky všimnú tmavú čiaru na bruchu – príznak rozširujúcich sa svalov. Ide o nebezpečný úkaz, alebo prirodzenú súčasť?

Čítajte tiež: 2 rýchlovky pre ploché bruško a lepšie trávenie

Fyzioterapeutka Mgr. Zuzka Pavlechová vysvetľuje, že „diastáza je rozostup priamych brušných svalov. Pre lepšiu predstavu – brucho tvoria svaly, ktoré sú na seba poukladané vo viacerých vrstvách. Ak je na tieto svaly vyvíjaný nadmerný tlak, napríklad dôsledkom zväčšujúceho sa bruška v tehotenstve, svaly sa rozostúpia a vytvorí sa diastáza.

Priamy brušný sval sa totiž skladá z dvoch častí, z ľavej a z pravej strany, ktoré spája väzivo nazývané linea alba. A práve toto väzivo dostáva počas tehotenstva najväčšmi zabrať. Priveľký vnútorný tlak niekedy spôsobí, že dôjde k uvoľneniu, či dokonca k natrhnutiu tohto tkaniva, a to potom viac nedokáže udržať ľavú a pravú stranu brušného svalu pokope a dochádza k jeho rozostúpeniu.

Keď nie je iná možnosť: Cesta za štíhlym bruchom - keď už ani cvičenie a strava nepomáha.

Vytvorí sa medzera, ktorá často postupuje od hrudnej kosti až po pupok. Zároveň dochádza k vyklenutiu brušnej dutiny, preto sa diastáza prejavuje vytŕčajúcim bruškom, a to v pokoji, ako aj pri záťaži. Diastáza spravidla nebýva sprevádzaná pridruženými zdravotnými ťažkosťami.

Ide najmä o estetický problém, ale pravdou je, že pre každú mamičku je dôležité, aby sa po pôrode cítila čo najlepšie a vyčnievajúce bruško a otázky okolia, či je znova tehotná, jej k psychickej rovnováhe určite nepomôžu.

Mohlo by vás zaujímať: Dokážem športom odstrániť celulitídu?

Vážnejší zdravotný problém môže predstavovať hernia (prietrž alebo trhlina v brušných svaloch), ktorá môže byť pridružená po tehotenstve – nevyskytuje sa však pravidelne.“ Mnohé mamičky, alebo aj ženy pripravujúce sa na tehotenstvo zaujíma otázka, či sa dá tomuto estetickému problému vopred vyhnúť a či je možné diastázu včas zachytiť a eliminovať.

„Za rizikové by sme mohli považovať mamičky, ktoré čakajú dvojičky, trojičky, či dokonca viac detí. Prípadne čakajú druhé, tretie, štvrté dieťa. U prvorodičiek však riziko vzniku diastázy ťažko predpokladať, lebo veľkosť bruška a dieťatka sa nedá predvídať.

Vhodnou prevenciou sú však počas tehotenstva podporné pásy a tiež spevňovanie a aktivovanie hlbokých svalov brucha. Možno bude prekvapujúcou informácia, že diastázou môžu trpieť aj muži, či obézni ľudia, a trpia ňou takmer všetky novorodeniatka, v tomto prípade však nejde o nič vážne alebo nezvyčajné, diastáza v priebehu rastu bábätka zmizne sama od seba,“ dodáva fyzioterapeutka Zuzka.

Zacvičte si doma HIIT: VIDEO: Chcete sa poriadne zapotiť a zbaviť sa brucha?