Trápia vás nepríjemné kŕče alebo hnačka? 7 receptov, aby sa vám uľavilo

Mgr. Alena Pethoova | 28. Dec 2017
Trápia vás nepríjemné kŕče alebo hnačka? 7 receptov, aby sa vám uľavilo

Hnačka, veľké kŕče v podbruší – hlavnou príčinou býva často infekcia. Ďalšími príčinami sú: zápal čriev, alergie, neznášanlivosť niektorých potravín. Ponúkame vám týchto 7 receptov, aby sa vám uľavilo. Výsledok zaručený.

1. Šalvia na uvoľnenie črevných svalov

Šalvia uvoľňuje podráždené črevné svaly, jej trieslovina poskytuje črevu prirodzenú ochranu. Okrem toho disponuje antibiotickou látkou proti Escherichia coli. Tento bacil aj so svojimi jedovatými splodinami je hlavným pôvodcom mnohých hnačkových ochorení.

2. Jablčná kaša so šalviou

Prísady: 2 -3 sladkokyslé jablká, 1 čajová lyžička medu, 1 čajová lyžička rozdrvenej šalvie, 1 polievková lyžica masla a na špičku noža červenej papriky.

Príprava: Jablká ošúpte, vyberte jadrovník, nakrájajte na kúsky a s troškou vody rozvarte na kašu, potom pridajte ostatné zložky, premiešajte a nechajte 10 minút stáť.

3. Odvar z citrusu – detoxikátor

Citrus má podobné účinky ako šalvia vďaka trieslovine, ktorú obsahuje. Používajte odvar podľa návodu. Odvar z citrusu účinne odstraňuje toxíny.

4. Lapacho ako zahusťovací prostriedok

Čaj lapacho obsahuje tiež veľa triesloviny. Na 4 šálky (asi 250 ml) potrebujete 2 zarovnané čajové lyžičky lapacho čaju a liter vody.

Príprava: Vodu priveďte do varu, pridajte kôru zo stromu lapacho a krátko povarte. Potom zmiernite oheň a varte na miernom ohni ešte asi 5 minút. Ďalších 15 minút nechajte čaj stáť prikrytý, potom ho preceďte do termosky, aby ste ho mohli piť počas dňa. Kôru zo stromu lapacho dostanete v lekárni alebo v špecializovaných obchodoch s čajom.

5. Čierny čaj so škoricou

1 čajovú lyžičku čierneho čaju a ¼ tyčinky škorice zalejte 200ml vriacej vody, nechajte asi 5 minút lúhovať, potom preceďte.

Škorica patrí k najlepším prostriedkom proti hnačke. Zastavuje ju a súčasne pôsobí antibioticky na črevné baktérie. Denne pite 3 šálky škoricového čaju.

6. Kefír s ríbezľovou šťavou

Účinný recept proti zápalu čriev. Zmiešajte 150 ml kefíru s 50 ml ríbezľovej šťavy. Nápoj si môžete posypať strúhanými orechmi alebo mandľami. Pite denne 3 poháre. Suroviny dostanete v obchodoch so zdravou výživou.

7. Octová lekáreň

Je vedecky dokázané, že ocot pôsobí na mnohé črevné baktérie antibioticky. V každodennom živote občas dochádza k hnačkovým ochoreniam, preto nie je na škodu, ak si do zásoby vyrobíte špeciálny liečivý ocot. Obsahuje aj anorganické látky, ktoré vyrovnajú stratu minerálov, spôsobenú hnačkou.

Prísady: 20 mg sušenej mäty, 1 lyžica medvedieho cesnaku (sušená bylina z bylinkárskych obchodov), 20 mg škorice a 500 ml octu (pokiaľ možno použite čo najtmavší druh).

Príprava: Všetky prísady zmiešajte dokopy a nechajte 2 týždne v uzatvorenej fľaši, potom preceďte.

Denne vypite 3 likérové poháriky počas jedla. Pri silnej hnačke môžete aj 5 pohárikov. Táto zmes sa dá uchovať aj niekoľko mesiacov. Mala by byť súčasťou domácej lekárne pre prípad hnačky.