Angína alebo keď prehĺtanie bolí...
Zápal krčných mandlí, čiže angína, síce patrí k najčastejšie diagnostikovaným chorobám v rámci otorinolaryngológie a pomerne častým ochorením v detskom veku, ale nevyhýba sa ani dospelým. Aj tých dokáže poriadne potrápiť.
Angína, teda zápal krčných mandlí (= tonzíl, odb. tonzilitída), rozhodne nie je príjemné ochorenie. Veď už výraz angína by sa dal voľne preložiť ako zvieravá bolesť. Silná bolesť v krku, ktorá je pre ňu typická, bráni pri prehĺtaní, spôsobuje ťažkosti pri jedle a bez účinnej liečby sa jednoducho nezaobídete. Krčná angína je pomerne časté a známe infekčné ochorenie nielen u dospelých, ale aj u detí. Spravidla ju spôsobujú baktérie z rodu streptokokov.
Angína, čiže tonzilitída, je infekčné ochorenie krčných mandlí či ústnej časti hltanu. Jedná sa o ochorenie bakteriálneho, vírusového, výnimočne mykotického pôvodu.
Jej najčastejšou príčinou sú baktérie – streptokoky. Mandle sú tvorené z lymfatických tkanív plných lymfocytov a iných obranných imunitných buniek, ktoré chránia organizmus proti mikroorganizmom prichádzajúcim do nášho tela spolu so vzduchom, ktorý vdychujeme. Občas sa ale stane, že sa baktériám podarí na mandliach prichytiť a vznikne bolestivý zápal.
Čítajte tiež:
Štítna žľaza - riaditeľ nášho metabolizmu?
Znížená funkcia štítnej žľazy - hypotyreóza. Poznáte jej príčiny a príznaky?
Medzi sprievodné javy angíny (infekcie) patria:
- Horúčka
- Únava
- Bolesť hlavy a svalov
- Bolesť v krku, ktorá môže silnieť, najmä pri prehĺtaní
- Môžu sa objaviť aj nevoľnosti, príp. zvracanie
- Typický je tiež pocit opuchu hrdla a mandlí (mandle bývajú začervenané a objavujú sa na nich biele čapy)
- Nie je to pravidlom, ale môžu sa objaviť aj zväčšené lymfatické uzliny
Zápalovo zväčšené lymfatické uzliny – alebo tiež odborne lymfadenitída je spôsobená aktiváciou lymfatického tkaniva v uzlinách pri styku s infekciou. Uzliny bývajú bolestivé, ale aj nemusia byť. Jedná sa o úplne bežný príznak, ktorý neznamená nič zvláštne, niekedy však môže byť predzvesťou závažných ochorení.
Lymfatické uzliny sa nachádzajú na mnohých miestach nášho tela a sú obrannými miestami, ktorými prechádzajú lymfatické cievy z jednotlivých orgánov. Uzliny obsahujú mnoho bielych krviniek, ktoré bojujú proti šíreniu infekcie. Ak teda dôjde k ich zväčšeniu, signalizuje to normálnu alebo abnormálnu imunitnú reakciu. Zjednodušene povedané, telo nám dáva najavo, že práve s niečím bojuje.
Nahmatať si ich môžete najľahšie napr. v oblasti krku – za ušami, pod dolnou čeľusťou, v blízkosti krčnej tepny, ďalej tiež v oblasti podpazušia a v oblasti slabín. Bolesť v krku – je častým príznakom celého radu ochorení. Vo väčšine prípadov sa jedná o pomerne banálne infekčné ochorenie dýchacieho traktu. Bolesť sa objavuje spravidla pri prehĺtaní.
Vedeli ste, že...?
...Angína je prenosná kvapôčkovou infekciou – šíri sa vzduchom.
...Okrem krčných mandlí postihuje infekcia aj najbližšie okolie, tj. koreň jazyka a priľahlú časť hltanu.
...Inkubačná doba angíny, tj. čas od nakazenia po jej vypuknutí, je v rozmedzí 1 - 3 dní.
...Ak nie je liečba angíny zahájená včas, môže mať vážne následky, ktoré sa môžu objaviť až po niekoľkých rokoch.
Komplikácie, ktoré hrozia v prípade neliečenej angíny, sú hneď dve:
Absces – prvá z možných komplikácií je tzv. absces, ktorý sa vytvorí priechodom infekcie do hlbších tkanív hltanu. Absces je dutina vyplnená hnisom a zápal z neho sa môže šíriť prakticky kamkoľvek, čo by mohlo znamenať aj život ohrozujúce riziko. V takom prípade je nutné tento stav pacienta riešiť chirurgicky.
Reumatická horúčka – jedná sa o celkové zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä spojivové tkanivo orgánov. Spravidla to sú kĺby, srdce, cievy a nervový systém – najzávažnejšie je poškodenie srdca, ktoré spôsobuje chyby chlopní až šelest. Môžeme povedať, že reumatická horúčka je autoimunitné ochorenie a je závislá na prekonanej infekcii. Objavuje sa po 3 - 4 týždňoch po prekonanej angíne a medzi jej príznaky patrí horúčka, bolesti a opuchy kĺbov... Ustupuje do dvoch týždňov, ale môže sa vracať. Odporúča sa pokoj na lôžku a užívanie predpísaných liekov – antireumatík, analgetík a antipyretík.
Diagnostika a liečba angíny
To, že sa jedná o angínu, teda bakteriálnu, nie vírusovú infekciu, potvrdí vyšetrenie zlúčeniny CRP z krvi (C-reaktívny proteín), ktorá býva len mierne zvýšená u viróz a prudko zvýšená u bakteriálnych zápalov. Pri potvrdení diagnózy lekár zvolí najvhodnejšiu liečbu, spravidla sa jedná o antibiotiká, pokoj na lôžku a dostatok tekutín.
U niektorých jedincov sa angíny často opakujú a môžu prechádzať až do chronického stavu. Ak na sebe pozorujete príznaky angíny, potom okamžite navštívte lekára. Prechodená angína môže mať vážne následky!
Mohlo by vás zaujímať:
Adaptogény, pomôžu vám zvládať stres a zvýšiť výkonnosť
Zaostrené na ANTIOXIDANTY