10 000 krokov – nevyhnutnosť alebo mýtus?

Iveta Škrabáková | 3. február 2022
https://fitastyl.sk/clanky/cvicenie-a-sporty/10-000-krokov-nevyhnutnost-alebo-mytus

Začali ste tak dobre – na ceste do práce ste si prilepšili o plus 3000 krokov. To znamená, že ak pôjdete rovnakou trasou i domov, spolu je to už 6000. Pripočítame k tomu chôdzu na toaletu, na dopĺňanie si fľaše, uvarenie kávy a prípadne menšiu prechádzku v potravinách. Zdá sa, že máte vyhraté, však?

Skôr ako sa začnete príliš tešiť a s radosťou nabíjať fitness hodinky ukazujúce stav prejdených krokov mali by ste vedieť fakt, ktorý ozrejmila nedávna štúdia Oregonskej štátnej univerzity. Ukázalo sa totiž, že nejde iba o to, či urobíme 10 000 krokov, ale aj v akej intenzite. V podstate ak svojej chôdzi dáte poriadne „grády“ nemusí to byť ani presne 10 000 krokov.

Prečo by ste sa nemali kvôli tomuto číslu stresovať?

Chôdza je kardio aktivita na nízkej úrovni, takže jej zdravotné prínosy sú úzko spojené s jej intenzitou. Rovnako ako pri behu, pomalším tempom spálite menej kalórií, ako pri kratších šprintoch a behoch typu HIIT. Majte to isté namysli aj pri chôdzi.  

chôdza, kroky, tréning, kardio, hiit, turistika

Čo robiť ak si nesplním limit?

Správnym tempom chôdze sa označuje 100 a viac krokov za minútu (stredná intenzita). Takže ak si denne dávate chôdzu ako formu udržania sa vo forme, sledujte si aj jej kadenciu.

Nie je 10 000 krokov ako 10 000 krokov.

Ak ich nestihnete toľko, dajte im aspoň extra intenzitu, prípadne si vyjdite do kopca, ak máte možnosť. Samozrejme ako pri každej pohybovej či športovej aktivite, aj tu sa vyžaduje správna technika.

Vyšperkujte svoju techniku

Na maximalizáciu výsledkov chôdze, ako aj na predchádzanie zranení je potrebné dodržiavať správnu techniku chôdze. Mnoho ľudí má totiž aj v tejto denno-dennej aktivite stále medzery. Vystrite sa, plecia potlačte mierne vzad, dýchajte do bránice. Najlepšou trasou je prechádzka do kopca, potiť sa začnete už po pár minútach a ak zvolíte zaujímavú trasu, odmenou vám bude i krásny výhľad. Vykročte v ústrety zdravšiemu „JA“.