Beh má úžasné benefity. Tomuto sa ale vyhnite!

redakcia FIT štýl | 2. Nov 2017
Beh má úžasné benefity. Tomuto sa ale vyhnite!

Špecializovaný tréner Peter Fijalka z www.ceztrenera.sk radí, na čo si treba dať pozor pri behu, aby benefity, ktoré prináša ostali beneftmi a nie naopak. Premotivovanosť a tlak na seba majú svoje následky.

Cenné benefity behu

„Pri behu sa nám prekrvuje celé telo, čo má samo osebe nespočetné množstvo benefitov. Zlepšujeme si imunitu a prehlbujeme spánok. Odbúravame stres, čím opäť predchádzame mnohým nepríjemnostiam – či už v psychickej, alebo fyzickej podobe.

Čítajte tiež: BEH: Ako je to s tou technikou?

Optimalizujeme si hmotnosť a dokonca chránime telo pred osteoporózou. Robil som mnohé športy, ale musím povedať, že bežecká komunita je úplne iný svet. Toľko ľudí s pozitívnym vyžarovaním podľa mňa nestretnete nikde inde,“ vyzýva k behu tréner Peter Fijalka.

Tomuto sa ale vyhnite!

„Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že vyhnúť sa treba hlavne pretrénovaniu! V behu naozaj platí to povestné: „menej je často viac“. Regenerácia je veľmi dôležitá.

Potom sú tu také klasické veci typu nezabudnite piť, doplňovať energiu, správne dýchajte a podobne. Ja odporúčam pozorovať samého seba a zistiť, čo mi robí dobre a čo, naopak, môjmu telu škodí. Niekto je v zime naobliekaný ako cibuľa – inak by prechladol, ja nedám dopustiť na otužovanie.

Sme rôzni, ale máme radi ten istý pohyb. Pri príprave na beh možno voliť aj doplnkové cviky, mne sa napríklad veľmi osvedčili kvalitné hlboké drepy, ktoré komplexne podporujú telo pre následný beh. A nemôžeme zabudnúť ani na strečing.

Mohlo by vás zaujímať: Nepodceňujte strečing! Znížite riziko úrazu a stuhnutia svalov.

Strečing nie je výmysel

Ten je veľmi dôležitý faktor pri prevencii voči zraneniam a tým nepriamo aj podporuje zvýšenie výkonnosti, keďže zranenia nás výrazne limitujú. Pred behom robte nejaký kratší dynamický strečing – rozohriatie a po behu dlhší statický.

Sústreďte sa na najviac zaťažované partie, ale pravidelne treba natiahnuť aj celé telo. Rôzne obrázkové publikácie a videá sú fajn, no tie vám nevysvetlia ten „správny pocit“, ktorý by ste mali pri konkrétnom cviku pociťovať, preto opäť odporúčam obetovať čosi zo svojho času a na začiatku „strečovať“ s niekým, kto môže dozrieť na všetky dôležité detaily, ktoré si časom osvojíte.“

Prečítajte si tiež: DÝCHANIE: ako ovplyvňuje váš výkon a dosahovanie športových cieľov?

Pred samotným výkonom odborníci odporúčajú napríklad mierny pomalší poklus v dĺžke jeden kilometer, alebo dynamickejšie výpady, poklus, mäkké výskoky.

Po behu je potom vhodný statický strečing, kde ale tiež netreba ísť za svoj limit. Svalstvo naťahujte pomaly a aktívne. Všímajte si celé telo a postupujte plynule. S výdychom sa naťahujte a zväčšujte rozsah pohybu, v nádychu zastaňte v limite a s ďalším výdychom sa opäť posuňte o čosi ďalej.

Pre inšpiráciu: TIP pre vás na celodenné menu