Hot joga - zahreje organizmus, zrýchli metabolizmus

Lucia Gáborová | 15. november 2021
Hot joga

V poslednom čase sa stále častejšie objavuje na programe jogových centier hot joga. Ponúka množstvo rovnakých výhod ako klasická joga, vrátane odbúrania stresu, spevnenia tela a flexibility. Keďže hot joga sa cvičí vo vykúrenej miestnosti, má okrem klasickej jogy navyše priaznivý účinok aj na srdce, pľúca a celý svalový systém.

Okrem toho by ste pri nej mohli spáliť oveľa viac kalórií ako pri bežnom type jogy. Zaujala vás táto predstava? V našom článku sa dozviete, prečo by hot joga mohla byť pre vás užitočná a aký prínos by vám mohla poskytnúť. 

Čo je to hot joga?

Hot joga sa občas zamieňa s pojmom Bikram joga, no nie je to úplne to isté. Bikram joga sa cvičí v miestnosti vyhriatej na 41 °C a na 40 % vlhkosti. Skladá sa z 26 asán a dvoch dychových cvičení, ktoré sa vždy vykonávajú v rovnakom poradí. Jedna lekcia Bikram jogy zvyčajne trvá 90 minút.

Hot joga v skutočnosti znamená iba to, že miestnosť je vyhrievaná nad bežnú izbovú teplotu. Teplo je možné nastaviť na akúkoľvek hodnotu, akú si určí inštruktor jogy, čo zvyčajne býva medzi 27 a 38 ° C. Asány môžu po sebe nasledovať v ľubovoľnom poradí a vedenie hodiny je výlučne na kreativite inštruktora. Na rozdiel od Bikram jogy, ktorá sa nesie v pokojnejšom duchu, hot joga sa často cvičí s hudbou v rýchlejšom tempe a lekcia trvá hodinu.

Výhody cvičenia hot jogy

Vďaka cvičeniu vo vykúrenej miestnosti môže hot joga priniesť vyšší podiel spálených kalórií a zvýšiť tiež flexibilitu viac ako joga cvičená pri štandardnej teplote. Flexibilita v tomto prípade predstavuje zahriatie organizmu. Keď sa vám svaly zahrejú, ľahšie sa natiahnu a je menej pravdepodobné, že by ste pri cvičení utrpeli zranenie.

Cvičenie hot jogy tiež prináša vyššiu aeróbnu aktivitu srdca a rýchlejší metabolizmus.

Cvičenie vo vykúrenom prostredí môže na druhej strane cvičenie sťažiť, no ak ju budete praktizovať bezpečne a v súlade so všeobecnými pravidlami, môže vám poskytnúť nasledujúce výhody: 

1. Lepšie prekrvenie svalstva.

Určite je vám známe, že cvičenie naťahovacích cvičení pri zahriatych svaloch je oveľa bezpečnejšie, ako keď cvičíme skrehnutí. Práve preto cvičenie jogy vo vykúrenej miestnosti môže uľahčiť naťahovacie cviky, rýchlejšie nám pomôže dostať sa do tempa a tým môže značne uľahčiť držanie jednotlivých asán. Nebude teda potrebné príliš dlhé kolo zahrievacích cvičení a inštruktor môže po pomerne krátkom čase prejsť rovno k držaniu jednotlivých asán. Štúdia z roku 2013 zistila, že po 8 týždňoch Bikram jogy mali účastníci skupiny väčšiu flexibilitu v krížoch, pleciach a zadných svaloch stehenných. 

2. Spevnenie kostí.

Cvičenie s hmotnosťou vlastného tela celkovo priaznivo pôsobí na spevnenie kostí. Táto téma je obzvlášť dôležitá pre ženy pred menopauzou, pretože hustota  kostí klesá práve s pribúdajúcim vekom a s príchodom klimaktéria. Štúdia žien z roku 2014, ktoré sa počas 5-ročného obdobia zúčastňovali cvičenia Bikram jogy, zistila, že ženy pred menopauzou mali lepšiu stavbu kostí na krku, bokoch aj v krížovej oblasti. To poukazuje na pravdepodobnosť, že cvičenie jogy vo vyhriatej miestnosti znižuje riziko vzniku osteoporózy u žien.

3. Zníženie stresu, úzkostí a depresie.

Cvičenie akejkoľvek jogy má priamy pozitívny vplyv na naše mentálne zdravie. Zníženie psychosociálneho stresu rôznymi metódami môže zlepšiť celkové zdravie a práve joga sa dnes považuje za ľahko dostupnú alternatívnu sprievodnú metódu liečenia úzkostí. Doterajšie štúdie naznačujú, že stres je dôležitým indikátorom rizika pre ochorenie, akým je cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza, depresie a úzkosti. Cvičenie jogy môže pomôcť zlepšiť systémové zdravie pacientov, znížiť depresiu a úzkosti a zlepšiť tiež rekonvalescenciu po zraneniach. Keďže ide o zotrvávanie v prítomnom okamihu, joga môže mať na celkový duševný stav človeka priame terapeutické účinky.

hot joga

4. Zníženie hladiny glukózy v krvi.

Všeobecné pravidlo znie, že akýkoľvek druh cvičenia má priaznivé účinky na odbúravanie krvného cukru a spaľovanie energie. Hot joga však môže obzvlášť priaznivo pôsobiť na redukciu hmotnosti a pomáha tiež predchádzať vzniku diabetu. 

5. Prekrvenie pokožky.

Jedným z cieľov cvičenia v rozhorúčenej miestnosti je poriadne sa zapotiť. Potenie zlepšuje cirkuláciu krvi a okysličovanie buniek, čo priaznivo pôsobí na mladistvý vzhľad pokožky. A vyzerať mlado predsa chceme všetci, či nie?

Hot joga nie je pre každého

V prípade, že trpíte niektorým typom srdcového ochorenia, nízky alebo vysoký krvný tlak, diabetes, mentálnu anorexiu či závraty z nejakého iného dôvodu, cvičenie hot jogy nemusí byť pre vás vhodné. Rovnako hot joga nie je vhodná pre tehotné ženy. V prípade, že začnete počas cvičenia pociťovať závraty alebo pocit na zvracanie, ihneď prestaňte cvičiť a vyjdite z miestnosti von v sprievode inej osoby. 

Pri cvičení hot jogy majte vždy poruke dostatok pitnej vody. V prípade akýchkoľvek pochybností, či je tento typ cvičenia pre vás vhodný, sa vopred poraďte so svojím lekárom. 

Na vašu prvú lekciu hot jogy je potrebné si  priniesť:

  • Protišmykovú podložku na cvičenie
  • Vzdušné funkčné oblečenie určené na cvičenie jogy
  • Protišmykové ponožky a rukavice
  • Uterák
Zdroj:www.healthline.com