Správna starostlivosť pre krásne nohy (nielen počas leta)

Zuzana Paprskárová | 23. júl 2019
nohy, leto, pedikúra, nechty, bolesť, koža, pokožka, starostlivosť, ako sa starať o nohy v lete, chodidlá, váha, ťažoba, masáž, care, sandále, obuv, na leto

Leto je pre mnohých asi jediným obdobím, kedy si intenzívne uvedomujeme kondíciu i vzhľad našich nôh ako celku. Nie sú to len žilky, modrinky, či odtieň pokožky, ale hlavne chodidlá, ktoré veľa napovedia o tom, ako sa staráme sami o seba. Viete o tom, že podľa toho, aký typ nohy máme sa odvíja aj vhodná starostlivosť o ne?

Suchá verzus potivá noha

Potivá noha je studená a vlhká. Má sklon k bakteriálnej a plesňovej infekcii a k zvýšenej potivosti. Vyžaduje vhodnú vzdušnú obuv, nosenie bavlnených ponožiek a zvýšenú dezinfekciu. Suchá noha má sklon k prasklinám. Tvoria sa šupinaté miesta, päty praskajú, sfarbenie chodidiel je do biela. Často sa prejavuje aj na nechtoch, ktoré sú lámavé a štiepivé. Pre suchý typ nohy je vhodnejšia suchá pedikúra. Dbať treba na dostatočný pitný režim, hydratovanie, používanie regeneračných krémov a zábalov.  

Zarastajúce nechty  

Nesprávnym zastrihávaním, nosením zle padnúcej obuvi, úrazom, či chronickým ochorením môže dôjsť k zápalu a zarastajúcim nechtom. Ak otáľate s návštevou odborníka – pedikéra, skúste si pomôcť doma kúpeľom v repíku či v morskej soli. Pomôcť vám môžu aj gáfrové a ichtyolové masti.

Nechty na nohách si zastrihávajte dorovna, nie do oblúčika a nezastrihávajte si ich kraje.  

Zhrubnutá koža a otlaky  

Opäť môžu byť vinníkom topánky. Ak už problém nastal, v žiadnom prípade si doma neskúšajte zhrubnutú pokožku orezať žiletkami či ostrihávať nožničkami! Okrem zhrubnutej pokožky sa tak môžete dopracovať k infekcii, zápalu a zdĺhavému hojeniu. Pomôžete si kúpeľom v teplej vode s použitím prípravku na zmäkčenie kože.

Nohy si dôkladne osušte a zbrúste drsnejším pilníkom. Vyvarujte sa používaniu pemzy, je pórovitá a usadzujú sa v nej baktérie. Nohy opäť umyte a nakrémujte kvalitným krémom.  

Tip:  Po nakrémovaní (použiť môžete napríklad mastnú vazelínu alebo jelení loj) si chodidlá zabaľte do igelitovej fólie a obujte si ponožky.

Môžete nechať pôsobiť celú noc. Zvýšite tak vstrebávanie masti a ráno sa vám nohy odvďačia hebkosťou a zacelenými prasklinami na pätách.

Recept na domáci peeling na nohy:

Zmiešajte soľ z mŕtveho mora s olivovým olejom v pomere 2:1. Vzniknutou zmesou si jemne masírujte chodidlá. Morská soľ podporí prekrvenie nôh a pomôže aj v odstránení zhrubnutej pokožky. Náš tip: Soľ môžete vymeniť aj za zrnkovú kávu, ktorá vám zostala na dne šálky.  

Vedeli ste, že... tinktúra z grapefruitových jadierok je ako prírodné antibiotikum vhodná aj ako liečba pri mykóze nôh? Užívajte vnútorne trikrát denne 20 kvapiek.

Správna starostlivosť v skratke:

Vyvarujte sa:

  • noseniu úzkych, tesných topánok,
  • lacnej a nekvalitnej obuvi,
  • nesprávnemu zastrihávaniu nechtov,
  • miestam so zvýšeným rizikom infekcie (verejné kúpaliská a sprchy).  

Relaxačná starostlivosť o chodidlá v piatich krokoch  

Pustite si príjemnú hudbu, zapáľte si sviečku a ukradnite si čas iba pre seba. Postačí vám teplá voda, uterák, nožničky, pilník, mastný krém, fólia a bavlnené ponožky.

  1. Nechty si odlakujte a nohy ponorte na 10 minút do teplého kúpeľa. Do vody môžete pridať pár kvapiek oleja na zvláčnenie alebo ocot či morskú soľ na dezinfekciu.
  2. Na vlhké chodidlá naneste zmes na píling a krúživými, jemnými pohybmi nohy premasírujte.
  3. Opláchnite a jemne si osušte chodidlá a starostlivo si zastrihnite alebo opilníkujte nechty. Nechty striháme iba v strede a zabrúsime.
  4. Pilníkom si jemne obrúste zmäkčenú pokožku na chodidlách. Robte vždy pohyby v jednom smere, inak si môžete kožu potrhať.
  5. Natrite si nohy hrubou vrstvou krému a doprajte svojim nohám bonus v podobe príjemnej masáže chodidiel. Vymasírujte plôšku nôh, jednotlivé prsty, aj klenbu a oblasť členkov. Začínajte pri palcoch a končite na lýtkach. Potom nohy zabaľte do fólie a navlečte si ponožky.  

V prípade výraznejších problémov, chronických ochorení a zápalov si doprajte návštevu u odborníka, pedikéra alebo podológa.