Správna starostlivosť pre krásne nohy (nielen počas leta)
Leto je pre mnohých asi jediným obdobím, kedy si intenzívne uvedomujeme kondíciu i vzhľad našich nôh ako celku. Nie sú to len žilky, modrinky, či odtieň pokožky, ale hlavne chodidlá, ktoré veľa napovedia o tom, ako sa o ne staráme. Viete o tom, že podľa toho, aký typ nohy máme sa odvíja aj vhodná starostlivosť o ne?
Suchá verzus potivá noha
Potivá noha je studená a vlhká. Má sklon k bakteriálnej a plesňovej infekcii a k zvýšenej potivosti. Vyžaduje vhodnú vzdušnú obuv, nosenie bavlnených ponožiek a zvýšenú dezinfekciu. Suchá noha má sklon k prasklinám. Tvoria sa šupinaté miesta, päty praskajú, sfarbenie chodidiel je do biela. Často sa prejavuje aj na nechtoch, ktoré sú lámavé a štiepivé. Pre suchý typ nohy je vhodnejšia suchá pedikúra. Dbať treba na dostatočný pitný režim, hydratovanie, používanie regeneračných krémov a zábalov.
Zarastajúce nechty
Nesprávnym zastrihávaním, nosením zle padnúcej obuvi, úrazom, či chronickým ochorením môže dôjsť k zápalu a zarastajúcim nechtom. Ak otáľate s návštevou odborníka – pedikéra, skúste si pomôcť doma kúpeľom v repíku či v morskej soli. Pomôcť vám môžu aj gáfrové a ichtyolové masti.
Nechty na nohách si zastrihávajte dorovna, nie do oblúčika a nezastrihávajte si ich kraje.
Zhrubnutá koža a otlaky
Opäť môžu byť vinníkom topánky. Ak už problém nastal, v žiadnom prípade si doma neskúšajte zhrubnutú pokožku orezať žiletkami či ostrihávať nožničkami! Okrem zhrubnutej pokožky sa tak môžete dopracovať k infekcii, zápalu a zdĺhavému hojeniu. Pomôžete si kúpeľom v teplej vode s použitím prípravku na zmäkčenie kože.
Krásne nohy na leto? Pozor čo si obúvate!
Nohy si dôkladne osušte a zbrúste drsnejším pilníkom. Vyvarujte sa používaniu pemzy, je pórovitá a usadzujú sa v nej baktérie. Nohy opäť umyte a nakrémujte kvalitným krémom.
Tip: Po nakrémovaní (použiť môžete napríklad mastnú vazelínu alebo jelení loj) si chodidlá zabaľte do igelitovej fólie a obujte si ponožky.
Kúru môžete nechať pôsobiť celú noc. Zvýšite tak vstrebávanie masti a ráno sa vám nohy odvďačia hebkosťou a zacelenými prasklinami na pätách.
Starostlivosť o VLASY rešpektujúca PRÍRODU
Recept na domáci peeling na nohy:
Zmiešajte soľ z mŕtveho mora s olivovým olejom v pomere 2:1. Vzniknutou zmesou si jemne masírujte chodidlá. Morská soľ podporí prekrvenie nôh a pomôže aj v odstránení zhrubnutej pokožky.
Náš tip: Soľ môžete vymeniť aj za zrnkovú kávu, ktorá vám zostala na dne šálky.
Vedeli ste, že... tinktúra z grapefruitových jadierok je ako prírodné antibiotikum vhodná aj ako liečba pri mykóze nôh? Užívajte vnútorne trikrát denne 20 kvapiek.
Správna starostlivosť v skratke:
Vyvarujte sa:
- noseniu úzkych, tesných topánok,
- lacnej a nekvalitnej obuvi,
- nesprávnemu zastrihávaniu nechtov,
- miestam so zvýšeným rizikom infekcie (verejné kúpaliská a sprchy).
Relaxačná starostlivosť o chodidlá v piatich krokoch
Pustite si príjemnú hudbu, zapáľte si sviečku a ukradnite si čas iba pre seba. Postačí vám teplá voda, uterák, nožničky, pilník, mastný krém, fólia a bavlnené ponožky.
- Nechty si odlakujte a nohy ponorte na 10 minút do teplého kúpeľa. Do vody môžete pridať pár kvapiek oleja na zvláčnenie alebo ocot či morskú soľ na dezinfekciu.
- Na vlhké chodidlá naneste zmes na píling a krúživými, jemnými pohybmi nohy premasírujte.
- Opláchnite a jemne si osušte chodidlá a starostlivo si zastrihnite alebo opilníkujte nechty. Nechty striháme iba v strede a zabrúsime.
- Pilníkom si jemne obrúste zmäkčenú pokožku na chodidlách. Robte vždy pohyby v jednom smere, inak si môžete kožu potrhať.
- Natrite si nohy hrubou vrstvou krému a doprajte svojim nohám bonus v podobe príjemnej masáže chodidiel. Vymasírujte plôšku nôh, jednotlivé prsty, aj klenbu a oblasť členkov. Začínajte pri palcoch a končite na lýtkach. Potom nohy zabaľte do fólie a navlečte si ponožky.
V prípade výraznejších problémov, chronických ochorení a zápalov si doprajte návštevu u odborníka, pedikéra alebo podológa.