Starostlivosť o VLASY rešpektujúca PRÍRODU

Zuzana Horvath | 13. apríl 2022
starostlivosť o vlasy, vlasy, umývanie vlasov, lak na vlasy, životné prostredie

V kúpeľni robíme veľa úkonov, ktoré planéte na pohode nepridávajú. My ale môžeme byť pekné a zároveň nenechať za sebou spúšť.

Stačí zmeniť svoju zabehnutú rutinu. V súčasnosti je na trhu tak veľa alternatív, že vymeniť tradičné produkty za tie „nové“nebude nič namáhavé. Dokážeme to všetci, pretože obmedziť mäso a začať sa stravovať prevažne rastlinne je pre niektorých ľudí skutočne trýznenie, no nahradiť chemikáliami nabitý šampón, ktorý je navyše zabalený v plaste, za bezobalovú verziu, prípadne čapovaný šampón v skle, to je, vážení, také ľahké!

Začalo to v Egypte

Vďaka archeológom, ktorí vykopali mumifikovanú ženu so zvyškami farby na vlasoch vieme, že prvé priekopníčky vo farbení vlasov boli práve Egypťanky. Vlasy si strihali na kratučko a pripevňovali na ne „príčesky“ –vlasy z otrokýň. To sa, našťastie, do dnešných čias neprenieslo, zato ich spôsob farbenia vlasov áno. Používali hennu, ktorá farbila vlasy na tmavé až čierne, neskôr siahali po farbive indigo, ktoré vlasom doprialo modrý lesk. Viete, čo bolo na henne a indigu úžasné? To, že šlo o prírodné farbivá. Obe sa získavajú z rastlín. V Ríme túžili pre zmenu po svetlých vlasoch, ku ktorým si dopomáhali vápennou a morskou vodou.

Slovenky a prírodné farby

Slovensko nebolo výnimkou a veľmi dlho si u nás ženy farbili vlasy prírodne. Na syntetické farby sme si museli počkať, pretože počas socializmu sme boli od zvyšku krajín izolovaní. A tak ženy siahali po prírodných ingredienciách vo forme byliniek. Ach, to boli časy! Dnes máme výhodu, že si prírodné farby už nemusíme miešať samy, ale bez obáv si ich pohodlne zakúpime v obchode. Tie totiž neobsahujú žiadne agresívne látky, ktoré by sme museli pri farbení vdychovať, sú šetrné k životnému prostrediu a najmä – k našim vlasom.

„Často stačí zmeniť svoju zabehnutú rutinu.“

Divožienky v lese

Cieľom Zelených stránok nie je, aby ste znenávideli kozmetiku a nepoužívali žiadne produkty. Snažíme sa vám dať do pozornosti to, že sú výrobky, pre ktoré trpia zvieratá i planéta a sú také, ktoré vytvárajú za sebou minimálnu stopu. Minimálnu kvôli tomu, že výroba každého produktu (aj toho lokálneho a prírodného) stojí nejaké zdroje. Je ale rozdiel zjesť denne jeden cukrík a zjesť denne tri balíčky, však? Vždy ide o voľbu, a hoci je pred nami ešte poriadne dlhá cesta, mnohé značky i kupujúci robia udržateľné a ekologické kroky, ktoré vo výsledku výrazne odľahčia našu planétu.

Obaly, obaly, všade samé obaly

Celosvetový kozmetický priemysel každoročne vyrobí viac ako 120 miliárd obalov, z ktorých veľká časť nie je recyklovateľná. Ide o zložité vrchnáky, viacvrstvové škatule a celofán, ktoré končia na našich skládkach. Väčšina kozmetických výrobkov je balená v plastovom obale, ktorá – keď hovoríme o priemernej nádobe– môže trvať takmer 1000 rokov, kým sa rozloží.

Potom sú tu ďalšie výplne premenené na odpad: plastové obaly, papierové vložky, kartónové obaly, pena, niekedy všetko v rámci jedného nákupu. Problémom kozmetického priemyslu však nie sú len plasty, ale aj obrovské plytvanie vodou. Vedci pritom vypočítali, že ak by sme skrátili sprchovanie o obyčajné tri minúty, mohli by sme ušetriť asi 22 litrov vody. Možno nemáme všetko na svete v našich rukách, ale málo toho rozhodne nie je.

„Celosvetový kozmetický priemysel každoročne vyrobí viac ako 120 miliárd obalov.“

Lak na vlasy = auto

Znečistenie ovzdušia je ďalším negatívnym vplyvom kozmetického priemyslu. Najmä ženy dosť zabolí fakt, že parfumy, laky na vlasy a dezodoranty znečisťujú životné prostredie rovnako ako emisie automobilov. To sú ďalšie dôvody, pre ktoré je podstatné sledovať udržateľnosť produktu, ktorý si kupujete. Napríklad palmový olej, ktorý sa používa v približne polovici všetkého spotrebného tovaru, spôsobuje rozsiahle odlesňovanie a vymieranie mnohých živočíšnych druhov. Aby ste sa vyhli ďalším problémom, najlepším spôsobom,ako zistiť, či sú zložky produktu trvalo udržateľné, je pozrieť sa na logá Fair Trade a Rainforest Alliance na obale.

Kozmetické pravidlo?

Existuje. Je ním myslieť na ochranu našej planéty rovnako, ako myslíme na seba. Ak sa rozhodujete pre kúpu nejakého šampónu, zvážte nielen jeho cenu, ale aj životný cyklus produktu a vyhnite sa materiálom na jedno použitie.

Kedysi bolo trendy mať plnú poličku šampónov, kondicionérov, masiek na vlasy, lakov na vlasy, tužidiel či gélov na ich vyrovnanie. Z obdobia kvantity prechádzame na kvalitu, ktorá prospeje okoliu aj našim vlasom, pretože budú môcť dýchať. Vzdať sa pohodlia supermarketov a navštevovať bezobalové obchody je trošku väčšie vyjdenie z komfortnej zóny, ako kúpiť si raz za dva mesiace ekologický šampón. Na každom obale máte nakreslený recyklačný symbol, ktorý vás nasmeruje, do ktorého koša patrí. Ak informácie nie sú zrejmé z označenia, nechajte spoločnosti, ktoré podporujete nákupom, pracovať pre vás a požadujte od nich informácie o tom, ako najlepšie môžete recyklovať ich obaly.

Zmena postoja

V súčasnosti je k dispozícii veľa výrobkov, ktoré sú priateľské k planéte, od masových značiek, stredných,až po špecializované značky. Pozor však na greenwashing, aby sa spoločnosť len netvárila, že je produkt ekologický, ale ním naozaj aj bol. Z hľadiska obalov siahajte po tých vyrobených z recyklovateľných materiálov, ako je sklo, prírodný korok a tie, ktoré sú biologicky odbúrateľné. Pokiaľ je to možné, začnite používať čapovanú kozmetiku. Takýmto spôsobom sa dá načapovať do vlastného obalu nielen šampón, ale aj aviváž či prášok na pranie. Musíme zmeniť náš postoj a začať vnímať, že síce produkty môžu vyzerať na našej tvári krásne, ale nádobky z nich vyzerajú na našej planéte naozaj škaredo.

vlasy, umývanie vlasov, lak na vlasy, životné prostredie, DIY, tuhý šapón, ako často si umývať vlasy

Tuhé šampóny

Pre milovníkov „klasických“ šampónov je čapovanie výborná voľba. Podobných obchodov je čoraz viac, hoci nevýhoda je, že sa sústredia najmä do väčších miest. Zatiaľ. Existuje však ďalšia možnosť, ktorá bez obáv vopchá plastovú fľašu so šampónom do vrecka. Je to tuhý šampón, ktorý je ekologickejší, lacnejší a na cestovanie ako stvorený. Dokonca dve plastové nádoby (šampón a kondicionér) môžete nahradiť jedným tuhým šampónom, vyrábajú sa už aj také s kondicionérom aj s rôznymi vôňami a pre rôzne typy vlasov.

Vôňu majú na svedomí esenciálne oleje a fungujú na princípe ako tuhé mydlo na ruky. Vydrží naozaj dlho, zaberie málo miesta a inak ako zabalené v papierovej krabičke sme ich snáď ešte ani nevideli. Na slovenskom trhu ich vyrába už tak veľa značiek, že ak vám nesadne ten prvý, čo sa občas stáva, bez problémov siahnete po druhom. Prírodne. Lokálne. Udržateľne.

Koruna krásy plná chémie

Často sa nezamýšľame nad tým, čo jeme a ani čo si nanášame na telo. Akosi bezmyšlienkovite vhadzujeme veci do nákupného košíka. Potom nám zostávajú len oči pre plač, pretože naše vlasy sú riedke, padajú, lámu sa a o lesku môžeme iba snívať. Veľa farieb na vlasy je nabitých škodlivými chemikáliami, ako je amoniak. Ide o zložku, ktorá dráždi pokožku aj oči. A áno, aj na hlave máme pokožku, ktorú si poškodzujeme a zároveň očakávame, že z nej budú vyrastať zdravé a silné vlasy. Pokiaľ ide o výber krému na tvár, sme obozretné a drsnými chemikáliami by sme sa teda krémovať nechceli. Prečo sa pri starostlivosti o vlasy nad tým nezamýšľame tiež? Veď koruna krásy nevyrastie z chémie, ale z prírodných zložiek, ktoré sú šetrnejšie a okrem prekrytia šedín či umytia vlasy zároveň vyživujú. Je to lepšie pre pokožku hlavy a nemusíte pritom robiť žiadne kompromisy. V 21. storočí existuje už toľko farebných odtieňov, po koľkých vaše srdce piští.

Bežné šampóny obsahujú toxické látky ako sulfáty, parabény alebo polyetylénglykoly. Tie štát Kalifornia klasifikoval ako „vývojovú toxickú látku“, čo znamená, že môže zasahovať do ľudského vývoja.