Zvažujete modeláciu prsníkov? - pýtali sme sa priamo plastického chirurga.

Dagmar Baluchová | 23. Jan 2017
Zvažujete modeláciu prsníkov? - pýtali sme sa priamo plastického chirurga.

Na naše otázky odpovedá MUDr. Daniel Mládek, PhD., primár plastickej chirurgie avelane clinic v Nitre (www.avelane.com):

S akými pohnútkami prichádzajú za vami klientky najčastejšie, žiadajúc modeláciu prsníkov?

Každá žena sa lepšie cíti, ak je spokojná sama so sebou a práve modelácia prsníkov je jedným zo zákrokov, ktoré dokážu ženám rýchlo prinavrátiť sebavedomie. Nedá sa povedať, že sa o modeláciu zaujíma jeden typ žien.

Sú to aj mladé slečny, ktoré trápi veľkosť či asymetrickosť prsníkov, ženy v strednom veku po skončení dojčenia, ale aj staršie dámy, ktorých prsníky stratili rokmi pevnosť a už svoj diskomfort nechcú riešiť push-up podprsenkami.

V rámci operačnej mastopexie vieme prsníky zmenšiť, upraviť, vymodelovať, vypnúť, dokážeme posunúť bradavku vyššie, zmenšiť dvorec tak, že prsia po operácii budú vyzerať pevnejšie,  plnšie, a preto mladistvejšie.  

Mohlo by vás zaujímať:
Trápia vás padnuté očné viečka? Pomôže vám plastika.

Operácia očných viečok, čo vás zaujíma?

Aké ďalšie operačné zákroky sa môžu v rámci mastopexie vykonať?

Okrem modelácie sa zvyčajne v rámci jednej operácie a  aj narkózy kombinuje s augmentáciou prsníkov – teda vložením implantátov.

Ďalšou možnosťou je kombinácia modelácie a lipotransferu, čiže prenosu vlastného tuku. Výhodou tejto metódy je niekoľko: 

  • Žiadne riziko odmietnutia organizmom
  • Minimálny zásah do organizmu
  • Výsledky viditeľné ihneď
  • Dlhodobý efekt

Zväčšenie prsníkov pomocou metódy lipotransferu je možné až o 1, max. 2 veľkosti. Tukové bunky sa ukladajú do prsníkov v niekoľkých vrstvách, aby nedochádzalo k posunu alebo zhlukovaniu buniek.

V prípade potreby je možné s odstupom niekoľkých mesiacov objem doplniť. Výhodou je prirodzene pôsobiace poprsie, ktoré v prípade zachovania konštantnej hmotnosti pretrvá dlhodobo. 

Čítajte tiež: Súhrn 5 faktorov, ktoré by ste pred estetickým zákrokom mali zvážiť

Vyžadujú zmodelované prsia aj rokmi osobitú starostlivosť, napr. pomocou špeciálnych krémov, a musia sa klientky vyhýbať priamemu vystaveniu prsníkov slnečnému žiareniu už navždy?

Prsníky po mastopexii si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť okrem bežnej pooperačnej. Na našej klinike používame intradermálny vstrebateľný steh a rany sa prekrývajú špeciálnou náplasťou, aby sa urýchlilo hojenie a zabezpečila sterilita.

Ženy musia niekoľko týždňov nosiť špeciálnu podprsenku a vyhýbať sa rizikovým činnostiam, pri ktorých sa zapája prsné svalstvo. Väčšina žien prsníky nevystavuje priamemu slnečnému žiareniu a jazvy sú umiestnené tak, aby boli čo najmenej viditeľné, preto po zahojení rán a ich vyblednutí sa pacientky nemusia žiadnym spôsobom obmedzovať v bežnej činnosti a zvykoch.   

Prečítajte si tiež: Plastické operácie prsníkov.