Biohacking: Posúvanie hraníc vlastného tela

Lucia Gáborová | 22. november 2021
Biohacking

Počuli ste už niekedy toto slovo? Ide o pomerne nový a nie úplne ľahko definovateľný pojem, za ktorým sa ukrýva celá škála tajuplných možností, ako pristupovať k svojmu telu na pozadí biológie a moderných technológií. Znie to trochu tajomne, však?

Áno, biohacking a biohackeri sú tak trochu tajomná, no najmä novodobá a ešte neprebádaná oblasť zo sveta zdravia a životného štýlu. Možno práve preto existuje hneď niekoľko definícií biohackingu, nielen jedna.   

Čo je to biohacking?

Biohacking je spôsob prebratia kontroly nad biológiou svojho tela. Tento názov vznikol spojením dvoch slov bio – t.j. biológia a hacking t.j heknúť, napadnúť. Zjednodušene povedané, je to neustále a celoživotné hľadanie spôsobov, ako nastaviť svoje telo a svoju myseľ na lepší výkon, zlepšiť svoje zdravie a celkové životné smerovanie. Nie je to však len o každodennom pití špeciálnych nápojov, či pravidelnom užívaní super potravín alebo výživových doplnkov. Biohacking je túžba porozumieť svojmu telu a svojej mysli natoľko, aby sme zo seba vydolovali svoj najlepší potenciál a stali sa najlepšou možnou verziou samého seba, a to všetko pomocou vedeckých nástrojov a meraním špičkovými technológiami. 

Medzi ďalšie definície biohackingu by sme mohli zaradiť nasledovné vyjadrenia biohackerov:

  • Ide o optimalizáciu vlastného tela pomocou biológie a moderných technológií.
  • Je to vytváranie prostredia pre optimálny osobný výkon.
  • Optimalizácia svojho života, vzťahov a vlastného tela pomocou technológií.
  • Symbióza človeka a prístrojov.
  • Súhra biológie a najnovších technológií. To je biohacking. 

Kto sú to biohackeri?

Sú to jednotlivci, ktorí veria v znalosti založené na vlastných skúsenostiach a neustále hľadajú odpoveď na otázku prečo. Zaujímajú sa o výskum a potom ho preverujú na sebe. Chcú vedieť, kedy a prečo majú najlepší fyzický výkon, jasnú myseľ a čo predchádza situáciám, v ktorých za sebou zanechávajú najlepšie výsledky vo všetkých oblastiach svojho života (práca, tréning, sex, vzťahy, oddych, spánok a ďalšie). 

Biohackeri majú holistický prístup k životu na základe experimentov s vlastným telom kontrolovaných rôznymi meraniami. Pôsobia na rôznych úrovniach od domácich experimentov až po merania v laboratóriách. V Amsterdame dokonca medzičasom vznikla aj akadémia pre biohackerov prístupná širokej verejnosti. Aj v tejto oblasti, ako vo všetkých oblastiach života, však platí, že všetko treba aplikovať s mierou a neprekračovať hranice. Práve v biohackingu je len tenký ľad medzi vylepšením vlastného života a novodobým šialenstvom, či hazardovaním s vlastným zdravím, čo rozhodne neodporúčame.

Ako vyzerá biohacking v praxi?

Nie všetky formy biohackingu by sme vám odporúčali. Preto dnes spomenieme len ľahšie formy biohackingu, ktoré, ak k nim pristupujete zodpovedne a s rozumom, vám môžu priniesť mnohé zdravotné benefity.

Medzi ľahšie formy biohackingu môžeme zaradiť napríklad:

Intermittent fasting

Počuli ste už o prerušovanom pôste? Je to spôsob stravovania, kedy určitý časový úsek dňa prijímate potravu a zvyšný čas držíte pôst. Prerušovaný pôst má viacero foriem. Najznámejšou z nich je tzv. 16/8. To znamená, že 8 hodín prijímate potravu (samozrejme, nie nonstop) a zvyšných 16 hodín hladujete, avšak prijímate tekutiny. V praxi to môže vyzerať tak, že napríklad vynecháte raňajky a vaše prvé jedlo dňa bude až obed, dajme tomu o 12. hod. Obedom otvárate svoje stravovacie okno. V takom prípade môžete prijímať stravu do 20. hod. večer. V tom čase vaše stravovacie okno zatvoríte, naďalej však môžete (ba priam musíte) dodržiavať pitný režim. Povolená je čistá alebo minerálna voda, neochutené bylinkové čaje a nesladená čierna káva. Nič viac, žiadne ovocno-zeleninové šťavy, džúsy a už vôbec nie alkohol. V prípade, že začnete svoje stravovacie okno raňajkami napríklad o 8 hodine ráno, posledné jedlo neprijímate neskôr než o 16. hodine.

Iný spôsob prerušovaného stravovania môže byť ten, že jeden, alebo dva dni v týždni držíte 24-hodinový pôst, zvyšok týždňa jete normálne. Prípadne tri dni v týždni konzumujete len jedno jedlo denne, zvyšné štyri dni v danom týždni sa stravujete ako inokedy. Ďalšou alternatívou je iba ovocie a zelenina dopoludnia, hlavné jedlo dňa o 16. hodine a na ten deň máte s jedením hotovo. Spôsobov je viacero, každý si môže vybrať ten svoj. Najdôležitejšie však je, aby si každý biohacker po uplynutí nejakého času (napr. 1 - 3 mesiace) dal urobiť krvný odber a preveril, či mu tento spôsob stravovania neuberá žiadne zo životne dôležitých látok potrebných pre správne fungovanie.

Vegan/vegetarian/paleo diéta

Ďalšou možnosťou stravovacieho biohackingu je dodržiavanie zvoleného typu stravovania. Je na každom jednotlivcovi, či si zvolí vegetariánsky, vegánsky alebo paleo spôsob stravovania, prípadne tzv. čisté jedenie alebo čokoľvek iné. Najdôležitejšie sú opäť krvné testy a rôzne merania a tiež sledovanie toho, či nám zvolený typ stravovania prináša prílev energie, alebo nás, naopak, o ňu oberá, kedy je načase svoj výber stravovania prehodnotiť.

Medzi veľmi dobre známe stravovacie heky patrí špeciálny ranný kávový drink. Biohacker zmieša kvalitnú prekvapkávanú kávu s maslom alebo ghee a MCT olejom. Takto vzniknutý nápoj mu dodá potrebnú dávku energie a nahrádza raňajky.

Otužovanie

Asi ste už všetci počuli o najznámejšom biohackerovi. Aj keď sa toto slovo s ním často nespája, je ním Wim Hof, tiež známy aj ako Ľadový muž. Je to holandský extrémista posúvajúci hranice toho, čo všetko jeho telo zvládne. Má za sebou niekoľko zápisov v Guinnessovej knihe rekordov, napríklad bosý polmaratón na snehu a ľade, plávanie pod ľadom a dlhodobý kontakt celého tela s ľadom. 

Máme pre vás jednu radu: To, čo robí Wim na kameru, doma neskúšajte. Ak sa rozhodnete pre otužovanie, začínajte postupne a pomaly, na začiatok krátkou studenou sprchou. Intervaly postupne predlžujte a čo-to si o otužovaní naštudujte. S otužovaním úzko súvisí aj ďalší spôsob biohackingu a tým je saunovanie.

Monitorovanie spánku je ďalším z hekov

V tejto oblasti biohacker monitoruje pomocou zvoleného hi-tech zariadenia hĺbku svojho spánku a striedanie jednotlivých spánkových cyklov (tzv. cirkadiánnych rytmov). Sleduje tiež, koľko hodín spánku je preňho optimálnych, či má lepší výkon po dlhom nočnom spánku (7 - 9 hodín), alebo je preňho lepší kratší nočný spánok (napr. 6 hodín) a jedno popoludňajšie zdriemnutie. Biohackeri si tiež prísne strážia hodinu, kedy pijú kávu a tiež to, aký vplyv na kvalitu ich spánku má, čo a o koľkej v ten deň skonzumovali. Nezriedka užívajú melatonín a všetky zmeny neustále monitorujú a vyhodnocujú. 

Meditácia

Zaradenie meditácie do každodenného režimu dňa a následné sledovanie jej dopadu na naše nastavenie mysle je ďalším z hekov, ktorý vás nebude stáť vôbec nič, len čas potrebný na jej vyhradenie. Meditácia je stará tisícky rokov a je prospešná pre každého jedného z nás. Či už zvolíme vedenú meditáciu, mantrovanie alebo len vedomé dýchanie, či meditáciu v pohybe, teda jogu, je len našou voľbou. Vyberme si to, čo je pre nás najpríjemnejšie. V každom prípade však máme istotu všeobecného blaha, ktoré meditácia človeku, ako komplexnej bytosti, prináša. 

Šport

Voľba športu, intervaly, frekvencia  a dĺžka tréningov, pocity po nich, meranie objemu svalovej hmoty, úbytok tuku, objem pása, vy sami si dosaďte, o čom všetkom chcete mať v rámci svojho vlastného biohackingu informácie. 

Časový manažment

Biohackeri vedia, že prokrastinácia ich nikdy nedovedie k vytúženému cieľu. Namiesto chaotického pobehovania od jednej úlohy k druhej majú presne vystavaný a premyslený režim dňa. Štruktúrované rána im zabezpečia nastavenie mysle na zvyšnú časť dňa. Presne vedia, ako sa na ich pracovnom, ale aj športovom výkone podpíše ponocovanie. Vedia tiež, že vedomý a plnohodnotný život je oveľa viac ako žúrovanie s následným bolehlavom a nulovým výkonom vo všetkých oblastiach života. Ich vyrovnanosť a pocit celkového šťastia je pre nich hnacím motorom na ceste premyslených životných krokov. Povedzte, vy by ste to nechceli?

biohacking

Biohacking má svoje výhody aj nevýhody

Výhodou je, že mnohé zistenia a merania môžete robiť doma pomocou smarthodiniek či smart aplikácií. (Biohackeri na vyššej úrovni si z vlastných finančných prostriedkov platia pravidelné detailné rozbory krvi u lekára a porovnávajú ich hodnoty v čase, aby poznali dôsledky zmien jednotlivých hekov na svoj organizmus.) Ak sa vám však hek, ktorý ste si najnovšie osvojili, nepozdáva a necítite sa pod jeho vplyvom dobre, môžete ho kedykoľvek zmeniť. 

V oblasti biohackingu platí, že opatrnosť je na prvom mieste. Nechoďte do extrémov a v prípade, že sa necítite pri vami zvolenom heku dobre, ihneď kontaktujte svojho lekára. Buďte mimoriadne obozretní. Neposúvajte hranice vlastných možností do nebezpečných extrémov a počúvajte svoje telo. Prílišné experimentovanie s vlastným zdravím vás môže priviesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Predtým, ako urobíte akékoľvek zásadné zmeny vo svojom jedálničku a celkovom životnom smerovaní, poraďte sa so svojím lekárom alebo výživovým poradcom.

Pri radikálnej zmene stravovania si pravidelne dávajte robiť krvné testy. Berte do úvahy vašu celkovú zdravotnú kondíciu a nikdy so svojím zdravím nehazardujte.