Rovnováha v živote: V rebríčku priorít umiestnite seba na prvé miesto

Lucia Gáborová | 1. marec 2022
rovnováha v živote, stres, práca

Mala by byť pomyselným jazýčkom na váhach nášho života, naším stredom a životodarnou esenciou, z ktorej denne čerpáme, rovníkom aj zemskou osou, alfou aj omegou všetkých dní.

Pretože v živote platí, že ak si rovnováhu neustrážime my, nastolí nám ju život sám a väčšinou to robí spôsobom, ktorý sa nám vonkoncom nepáči.

Píše pre vás naša redaktorka Lucia Gáborová

Lucia Gáborová, redaktorka

Tak, ako deň strieda noc a jedno ročné obdobie sa mení v iné, tak by mal byť okrem práce súčasťou našich dní aj čas na odpočinok. A to nielen cez víkendy. Oddych by sme mali zaradiť aj do harmonogramu všedných, obyčajných dní, nech už vyzerá akokoľvek. V prípade, že sme celý deň na nohách, možno sa večer nevieme dočkať, až si vyložíme nohy a pozrieme dobrý film, alebo sa zabalení do deky so šálkou teplého čaju radi strácame v dejoch pútavých kníh či v rozhovoroch s našimi blízkymi.

Ak však celý pracovný deň presedíme pri počítači, náš oddych po skončení pracovnej doby by mal mať skôr aktívny charakter: prechádzka, rýchla chôdza, beh, bicyklovanie, pilates, joga či hodinka vo fitku. Jedno je však isté: v prípade, že nebudeme mentálne aj fyzicky denne oddychovať, začneme veľmi nebezpečne balansovať na hranici syndrómu vyhorenia.

Jednou z najobľúbenejších tém je dnes sebaláska. Počujeme o nej zo všetkých strán a možno práve v týchto dňoch zisťujeme, že sebe dávame najmenej. Času, emočnej pozornosti, oddychu, zdravého jedla, fyzickej aktivity, lásky. Je viac než isté, že naša práca nikdy nebude úplne hotová, vždy budeme mať horiace termíny v práci, doma umyté len tri okná z desiatich alebo kopu nevyžehlenej bielizne. Dôležité je, aby sme si uvedomili, že nič z toho by sme na rebríčku priorít nemali stavať pred seba.

Doprajte si čas pre SEBA
Prečítajte si tiež:

Doprajte si čas pre SEBA

S príchodom jari pomaly nastáva čas na zmenu. Čo keby sme si tentoraz so zaklapnutím laptopu po práci vypli rovno aj všetky notifikácie na našich smartfónoch, odložili nemilosrdné termíny v kalendári, ktoré určite vydržia do rána, a zašli si napríklad na masáž? Cestou domov si kúpili kyticu tulipánov, o ktorú bude radosť oko oprieť, alebo niečo zdravé pod zub? Na večeru si pripravili chutné, výživné jedlo a potom, čo ho dojeme, namiesto toho, aby sme sa ihneď pustili do upratovania, pretože musíme, zostali na chvíľu len ticho sedieť s jednou jedinou otázkou v hlave: A čo by si chcel/a teraz robiť ty?

Nezabudnite, že odpovede na tie najdôležitejšie životné otázky prichádzajú v úplnom tichu a len vtedy, ak sa dokážeme zastaviť.

Prajem vám krásny začiatok jari.

Vaša Lucia