BIO alebo SYNTETIKA? Oplatí sa investovať do bio oblečenia, a ako sa v tom vlastne vyznať?

Diana Mašlejová | 5. január 2018
BIO alebo SYNTETIKA? Oplatí sa investovať do bio oblečenia, a ako sa v tom vlastne vyznať?

Zľavy, výhodne kúpené tričko, neraz pár ráz nosené sa po krátkom čase ocitá v kontajneri, alebo na spodku skrine. Oplatí sa investovať do bio oblečenia, a ako sa v tom vlastne vyznať?

BIO

BIO je celkom moderný a čoraz častejšie používaný pojem. Spájame ho však väčšinou s potravinami, pri oblečení bývame neraz skeptickí. Čo znamená bio oblečenie? Ide najmä o prístup a spôsob spracovania základnej suroviny.

Bio oblečenie je vyrobené z organických materiálov, ktoré neboli poznačené chemikáliami. Rôzne chemické prísady sú pevnou súčasťou odevného priemyslu a platí, že čím lacnejšie kúsky kúpite, tým väčšia je pravdepodobnosť, že súčasťou pestovania suroviny, či následného spracovania boli chemikálie, ktoré by mali byť zdraviu nezávadné, avšak, až príliš často sa objavujú prípady svedčiace o opaku.

Bio oblečenie sa týka celého spektra odevov. Dnes už kúpite bio spodné prádlo, bio topánky, aj bio tričká. Oplatí sa do nich investovať nielen pokiaľ chcete žiť bio a chrániť aspoň svojim dielom planétu, ale aj pokiaľ mávate časté kožné problémy.

Tak napríklad pri častých urologických problémoch býva neraz príčinou aj chemicky upravená, syntetická spodná bielizeň, ktorá citlivú pokožku intímnych partií dráždi a je výborným základom pre množenie a prenos baktérií.

„Pri pestovaní a spracúvaní bio bavlny sa využíva menej vody, rastlina neprichádza do kontaktu s chemikáliami, ktoré zaťažujú pôdu a výsledný materiál je priedušnejší a kvalitnejší. Rovnako tak to platí aj pri použití bio konope a bambusu.“

Bio oblečenie je farbené prírodnými farbivami a pri pestovaní bavlny sa nepoužívajú pesticídy, ani chemické hnojivá. Proces pestovania bavlny je veľmi zaťažujúci pre eko systém planéty.

Okrem toho, že ľudia na poliach pracujú za veľmi zlých podmienok, dostávajú sa do kontaktu s ťažkými chemikáliami, ktoré im škodia.

Pri pestovaní a spracúvaní bio bavlny sa využíva menej vody, rastlina neprichádza do kontaktu s chemikáliami, ktoré zaťažujú pôdu a výsledný materiál je priedušnejší a kvalitnejší. Rovnako tak to platí aj pri použití bio konope a bambusu.

Prírodnou cestou v bio kvalite môžete kúpiť aj iné materiály – živočíšneho charakteru sú napríklad kašmír, vlna, mohér, rastlinný pôvod má zase spomínaná bavlna, konope, juta, ľan, či kokosové vlákna. Pri týchto materiáloch, ktoré sú navyše kvalitnejšie a majú dlhšiu životnosť, si na bio kvalitu posvieťte s väčšou pozornosťou.

Syntetika

Bežný spotrebiteľ má svoj šatník plný syntetických materiálov (pokiaľ vynecháme Škótov, milujúcich vlnu, Indov, preferujúcich hodváb či kašmír, alebo Francúzov, ktorí sú zvlášť citliví na prírodné materiály). Syntetika je široký pojem, za ktorým sa skrýva chemické spracovanie odevov.

Syntetické vlákna sa získavajú chemickými procesmi a vytváraním polymerov z monomerov. Konkrétne ide napríklad o polyester (PES), polypropylen (POP), polyamid (PAD), polyakrylnitril (PAC), akryl (PAN), polyuretán (PUR), aramid (Kevlar), či elastan. 

Samo osebe nejde o nič zlé, či prvoplánovo negatívne, avšak v meradle, v akom sa syntetické výrobky kupujú dnes, je namieste biť na poplach.

Kupovať BIO – má to zmysel?
Prečítajte si tiež:

Kupovať BIO – má to zmysel?