Kreativita: Ako s ňou pracovať? Nájdite v sebe umelca!

Diana Mašlejová | 23. Jan 2018
Kreativita: Ako s ňou pracovať? Nájdite v sebe umelca!

Zdá sa vám, že ide o nepodstatný aspekt? Mýlite sa. Kreativita je dôležitým a nenahraditeľným filtrom pre našu psychiku – očisťuje, upokojuje, prináša radosť a pocit naplnenia. Ako s ňou pracovať, a dá sa ju v sebe znovuobjaviť?

Nájdite v sebe umelca!

Som aj ja umelec? Tvorivosti a kreativite sa medze nekladú, ale pravdou je, že pokiaľ ste doteraz nemali vo zvyku maľovať alebo spievať, môže ísť zo začiatku o neprirodzenú činnosť. Oplatí sa ale odhodiť zábrany a skúsiť to.

Skutočne platí, že umelca má v sebe každý z nás. Stačí ho len nájsť a troška podporiť. Cieľom nie je stáť na veľkých pódiách, ani vidieť svoj obraz v galérii (aj keď jeden nikdy nevie). Snahou je vyjadriť seba samého, zhmotniť vlastné myšlienky, mať z činnosti v prvom rade radosť.

Kreativita: Ako s ňou pracovať? 

Pri realizácii diela, akéhokoľvek, sa spájajú dve unikátne veci. Manuálna zručnosť, duchovné kvality, a teda duševný rozmer. Je toho toľko, v čom môžete nájsť zaľúbenie. Prečo to neskúsiť?

  • Láka vás handmade výroba? Zapíšte sa na kurz. V súčasnosti je tvorivých kurzov množstvo, stačí si len vybrať. Môžete vyrábať mydielka, keramické hrnčeky, štýlové šperky, naučiť sa šiť plyšové hračky, šiť vlastné šaty, či dizajnovať potlače na tričká. Mrknite na kreativnekurzy.sk či sperkovo.sk.
  • Píšte si denník. Je to oslobodzujúce, podnetné, relaxačné a odporúčajú to i psychológovia. Naučíte sa lepšie uchopiť vlastné myšlienky, vyznať sa vo svojich pocitoch a čerešničkou na torte budú aj vaše lepšie jazykové a štylistické schopnosti. Čo tak zájsť do štýlového papiernictva a kúpiť si po rokoch krásny nový zápisník?
  • Mali ste v minulosti vzťah ku kresleniu a v detstve ste boli celá zababraná od farieb? Táto danosť od vás neodišla, stačí ju len opätovne prebudiť a ďalej rozvíjať. Okrem kurzov, kde vás naučia správnu techniku, môžete začať s kreslením hoci aj hneď.
  • Zaspievajte si. Spev má pozitívne účinky na dýchanie a srdcovo-cievny systém, o psychike nehovoriac. Pokiaľ sa hanbíte, tak začnite v súkromí vašej obývačky. Pustite si na youtube karaoke verziu vašich obľúbených skladieb, otvorte si stránku s textom a, kto vie, možno v sebe objavíte nádejný talent!
  • Tancovať môžete pri varení, pred televízorom, aj na diskotéke. Nič vám však nebráni prihlásiť sa tanečný kurz. Argentínske tango, spoločenské tance, balet, alebo hip-hop. Pokiaľ bude súhlasiť aj váš partner, spojíte príjemné s užitočným.