Namiesto tréningového plánu vám prinášame čosi ako malý umelecký manuál

Redakcia | 13. Sep 2018
Namiesto tréningového plánu vám prinášame čosi ako malý umelecký manuál

Vidím, ale nerozumiem? Vnímanie a prácu s umením môžeme rozdeliť do dvoch skupín, respektíve prístupov. Stať sa príjemcom alebo, a pokojne aj súčasne, i tvorcom. Oba prístupy majú dôležitý účinok.

Príjemca je ten, ktorý umenie vstrebáva. Stalo sa vám, že ste s kamarátkou alebo partnerom išli na hodnotný a podľa kritík kvalitný film, ale veľmi ste si ho neužili, lebo ste mu akosi nerozumeli?

Umenie sa v tomto ohľade podobá športu. Nikto učený z neba nespadol. Ale zatiaľ čo pri cvičení sme na sebe schopní a ochotní pracovať, pri umení to už takým pravidlom nebýva. Má to svoje jednoduché vysvetlenie.

Keď pravidelne športujeme, vidíme výsledky. Vyformovaná postava, redukcia tuku. Pri umení to už také jednoznačné nebýva. Preto ľudia často siahajú iba po oddychových žánroch – či už ide o filmy, literatúru, divadlo, alebo výtvarné umenie.

Kurátori aj literárni vedci (ich povolania znejú trošku hrozivo), všetci vám povedia jednu a tú istú myšlienku. Nie všetkému je potrebné rozumieť, stačí sa iba pozerať, vnímať, nechať do seba umenie vstúpiť.

Hovoríme však o umení, ktoré vyžaduje aj vašu pozornosť a istú snahu, nielen o komerčnom type, ktorý slúži výhradne na relax a pobavenie (aj keď ani na tom nie je, samozrejme, nič zlé).

Je to ako so spomínaným cvičením – tak, ako sa najprv musíte naučiť ovládať svoje telo, pri prijímaní umenia sa učíte používať svoje kognitívne schopnosti, a to môže chvíľu trvať. Radosť vám potom prinesie nielen čoraz väčšie potešenie z umenia, ale aj spoločne strávený čas so svojím blízkym a väčšia psychická pohoda. Čo môžete urobiť?

Namiesto tréningového plánu prinášame čosi ako malý umelecký manuál:

  • Zájdite si raz za mesiac na koncert klasickej hudby. Jej počúvanie je upokojujúce, kultúrne a spoločensky pozdvihujúce a aj psychologické štúdie potvrdzujú jej blahodarný vplyv na psychiku.
  • Zamierte do galérie. Nechajte na seba obrazy pôsobiť a prečítajte si aj opisy na štítkoch, aby ste lepšie pochopili umelcov zámer. Je vám bližšia maľba, fotografia, alebo socha? Vyberte si, čo vás láka viac.
  • Naplánujte si literárny mini maratón. Zájdite si do kníhkupectva a kúpte si aspoň raz mesačne dobrú knižku. Pokiaľ si chcete byť istý, že bude ozaj hodnotná, poraďte sa so špecializovaným personálom, ktorý väčšinou nájdete v menších kníhkupectvách, alebo zájdite na stránky ako medziknihami.sk, alebo český knižný web iliteratura.cz, kde si môžete prečítať aj recenzie.
  • Vymeňte počúvanie rádia za púšťanie CD-čiek alebo mp3. Občas vyskúšajte aj nových hudobníkov. 
  • Kúpte si cd s načítanými knihami. V kamenných aj internetových kníhkupectvách nájdete rozsiahlu ponuku a o umelecký zážitok máte postarané. Romány, rozprávky či hry načítavajú zväčša herci, ktorí príbehom dodajú tie správne „grády“.