Namiesto tréningového plánu vám prinášame čosi ako malý umelecký manuál
Vidím, ale nerozumiem? Vnímanie a prácu s umením môžeme rozdeliť do dvoch skupín, respektíve prístupov. Stať sa príjemcom alebo, a pokojne aj súčasne, i tvorcom. Oba prístupy majú dôležitý účinok.
Príjemca je ten, ktorý umenie vstrebáva. Stalo sa vám, že ste s kamarátkou alebo partnerom išli na hodnotný a podľa kritík kvalitný film, ale veľmi ste si ho neužili, lebo ste mu akosi nerozumeli?
Umenie sa v tomto ohľade podobá športu. Nikto učený z neba nespadol. Ale zatiaľ čo pri cvičení sme na sebe schopní a ochotní pracovať, pri umení to už takým pravidlom nebýva. Má to svoje jednoduché vysvetlenie.
UMENIE: podnecuje schopnosť sebareflexie a buduje väčšiu intuíciu
Keď pravidelne športujeme, vidíme výsledky. Vyformovaná postava, redukcia tuku. Pri umení to už také jednoznačné nebýva. Preto ľudia často siahajú iba po oddychových žánroch – či už ide o filmy, literatúru, divadlo, alebo výtvarné umenie.
Kurátori aj literárni vedci (ich povolania znejú trošku hrozivo), všetci vám povedia jednu a tú istú myšlienku. Nie všetkému je potrebné rozumieť, stačí sa iba pozerať, vnímať, nechať do seba umenie vstúpiť.
INTUÍCIA - výplod fantázie alebo schopnosť mozgu?
Hovoríme však o umení, ktoré vyžaduje aj vašu pozornosť a istú snahu, nielen o komerčnom type, ktorý slúži výhradne na relax a pobavenie (aj keď ani na tom nie je, samozrejme, nič zlé).
Je to ako so spomínaným cvičením – tak, ako sa najprv musíte naučiť ovládať svoje telo, pri prijímaní umenia sa učíte používať svoje kognitívne schopnosti, a to môže chvíľu trvať. Radosť vám potom prinesie nielen čoraz väčšie potešenie z umenia, ale aj spoločne strávený čas so svojím blízkym a väčšia psychická pohoda. Čo môžete urobiť?
Namiesto tréningového plánu prinášame čosi ako malý umelecký manuál:
- Zájdite si raz za mesiac na koncert klasickej hudby. Jej počúvanie je upokojujúce, kultúrne a spoločensky pozdvihujúce a aj psychologické štúdie potvrdzujú jej blahodarný vplyv na psychiku.
- Zamierte do galérie. Nechajte na seba obrazy pôsobiť a prečítajte si aj opisy na štítkoch, aby ste lepšie pochopili umelcov zámer. Je vám bližšia maľba, fotografia, alebo socha? Vyberte si, čo vás láka viac.
- Naplánujte si literárny mini maratón. Zájdite si do kníhkupectva a kúpte si aspoň raz mesačne dobrú knižku. Pokiaľ si chcete byť istý, že bude ozaj hodnotná, poraďte sa so špecializovaným personálom, ktorý väčšinou nájdete v menších kníhkupectvách, alebo zájdite na stránky ako medziknihami.sk, alebo český knižný web iliteratura.cz, kde si môžete prečítať aj recenzie.
- Vymeňte počúvanie rádia za púšťanie CD-čiek alebo mp3. Občas vyskúšajte aj nových hudobníkov.
- Kúpte si cd s načítanými knihami. V kamenných aj internetových kníhkupectvách nájdete rozsiahlu ponuku a o umelecký zážitok máte postarané. Romány, rozprávky či hry načítavajú zväčša herci, ktorí príbehom dodajú tie správne „grády“.
-
Prečítajte si tiež:
Drahé kamene ako talizmany, šperky a elixíry. Čo by ste si vybrali?