Domáca lekárnička: Propolis zvýši imunitu

Zuzana Paprskárová | 13. september 2021
Propolis na imunitu

V podstate všetko, čo včely vyprodukujú, vieme spotrebovať a využiť. Včelie produkty sú výborné ako prevencia v chrípkovom období, používajú sa však aj na zmiernenie jej príznakov.

V prírodnej medicíne sa uplatňujú vďaka svojej schopnosti pozitívne ovplyvňovať imunitný systém a zápalový proces. Je preto vhodné, aby ho najmä rizikové osoby s oslabenou imunitou užívali v období zvýšenej hrozby chrípkovej nákazy.

Apiterapia – pre niektorých veda, pre iných umenie

Apiterapia je umenie využívať všetky produkty včiel. Využíva med, peľ, propolis, materskú kašičku, vosk, včelí jed, ale aj úľový vzduch, a to na zvýšenie energie tela a zlepšenie zdravotného stavu.

Apiterapia pomáha úplne prirodzeným spôsobom zmierniť alebo úplne prekonať mnoho zdravotných problémov. Je to ideálna metóda pre každého, kto dáva prednosť alternatívnej medicíne a nechce svoje telo zbytočne zaťažovať chémiou. Slúži ako podporná a doplnková liečba rôznych zdravotných problémov a je známa už stáročia. Väčšina ľudí sa o apiterapiu začne zaujímať v čase, keď tradičná liečba nezaberá. Pomáha pri autizme, cukrovke, kožných problémoch, problémoch s trávením, imunitou, otehotnením, impotencii, pri strese či migréne.

Propolis

Propolis môže popri mede a materskej kašičke budiť dojem menejcenného včelieho produktu. Opak je však pravdou. Slovo propolis pochádza z gréckych slov pro (pred) a polis (mesto). Včely ním chránia svoj úľ pred vstupom nepozvaných návštevníkov, ale aj pred vírusmi a baktériami. V podstate ide o základný stavebný materiál včiel. 

Zloženie propolisu je v každom úli, v každom podnebnom pásme a v každom ročnom období iné. Ovplyvniť sa nedá. Je to jeden z dôvodov rôznorodých liečivých účinkov, ktoré sa propolisu pripisujú. V  závislosti od uvedeného môže mať propolis farebnú škálu od žltej, žltohnedej, červenohnedej, hnedej, či dokonca bielej a čiernej.

Typický propolis má asi 50 zložiek, 50 % tvoria živice a rastlinné balzamy, 30 % vosky, 10 % esenciálne oleje a 5 % peľ.

Propolisový zázrak

Propolis je prírodné liečivo s množstvom priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Odnepamäti sa v liečiteľstve využíval na zmiernenie zápalov rôzneho druhu, na popáleniny, vredy, bolesti hrdla, či stavy nachladnutia a chrípky. Účinný je v kombinácii s liehom, kde sa zosilňujú jeho prírodné antiseptické a antivírusové vlastnosti.

propolis a imunita

Prečo staviť na propolis?

 • pôsobí ako prírodné antibiotikum
 • výrazne podporuje imunitný systém
 • pôsobí proti mikróbom, vírusom, plesniam
 • tlmí bolesť kĺbov, svalov, zubov
 • urýchľuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo
 • pomáha pri zápaloch ďasien, aftách, popáleninách
 • tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus
 • podporuje trávenie, pomáha pri zápaloch hrubého čreva, nadúvaní, črevných infekciách
 • vhodný aj ako podporná liečba pri zápaloch močových ciest
 • podporuje krvotvorbu pri anémii
 • znižuje vysoký krvný tlak

Recept na propolisovú tinktúru

Pri výrobe tinktúry používame minimálne 60 % lieh, odporúčaná je však podľa mnohých odborníkov ešte vyššia koncentrácia. Platí pravidlo, čím nižšia koncentrácia, tým nižší účinok. Odporúča sa 70 – 96 %, pretože výťažky z alkoholu s nižšou koncentráciou sú, podľa názoru niektorých odborníkov, menej účinné.

Na 100 ml alkoholu použijeme 10 g zomletého a preosiateho propolisu (najlepšie sa melie silno zmrazený). Necháme lúhovať minimálne 10 – 14 dní. Počas tejto doby roztok niekoľkokrát za deň pretrepeme. Po tomto čase sa na dne koncentrátu usadia nerozpustné časti. Roztok opatrne prefiltrujeme (aby sme odstránili nečistoty) do tmavej fľaštičky a umiestnime na tmavom mieste. 

POZOR!

Alergikom sa odporúča každý prostriedok s obsahom propolisu otestovať. Stačí si natrieť malé množstvo tinktúry na vnútornú stranu zápästia. Ak sčervená, alebo inak alergicky zareaguje, užívanie propolisu sa neodporúča. Hoci sa alergická reakcia väčšinou prejaví do pár minút, test pre istotu opakujeme po dobu dvoch dní.

Recept na propolisovú masť

Z tinktúry si môžete jednoducho vyrobiť aj propolisovú masť . Vmiešate ju do bravčovej masti, vazelíny či bambuckého masla a pomaly zahrievate na sporáku. Nechajte vychladnúť a skladujte v chladničke v sklenenej nádobke. Propolisová masť je výborným dezinfekčným prostriedkom pri množstve kožných problémov.

Ako používať propolisovú masť?

Pri vonkajšom použití stačí postihnuté miesto natrieť masťou, tinktúrou či opláchnuť. Na postihnuté miesto môžete priložiť aj kúsok surového propolisu. Využiť ho môžete na liečbu akné, áft, bradavíc, oparov a paradentózy. 

Pri vnútornom použití môžeme kvapky alebo tinktúru nakvapkať do trochy vody, mlieka, medu alebo na kocku cukru. Dávkovanie sa líši podľa typu ochorenia. Propolis urýchľuje liečbu zápalov, angíny, astmy, chrípky, infekcií močových ciest, zápchy, hnačky, psoriázy a ekzémov. Tiež pomôže pri cukrovke, nadúvaní, strese, depresii, poruchách spánku a zažívacích problémoch.