KAŠEĽ ako nekonečný príbeh: Vyskúšali ste už bylinku pľúcnik lekársky?

Zuzana Paprskárová | 31. január 2022
kašeľ, bylinky, nádcha, hlieny, pľúcnik lekársky

Kašeľ dokáže dokonale znepríjemniť život. Často sprevádza ochorenie od bežného prechladnutia až po komplikovaný zápal pľúc. Podľa rozsahu infekcie je vhodné zvoliť správne lieky. Nezabúdajme ani na silu prírody, ktorá dokáže ochorenie zmierniť.

Našťastie máme prírodu

Na prechladnutie neexistuje jeden univerzálny liek, zmierňujú sa iba príznaky ochorenia. A keďže prejavy ochorenia sa rôznia, väčšinou používame široké spektrum liekov na bolesť hlavy, hrdla, na upchatý nos, teplotu či kašeľ. Po takmer rovnakých liekoch siahneme aj pri chrípke, zapálenom hrdle či zahlienených dýchacích cestách. No rovnako dobre nám dokážu pomôcť aj bylinky. Často nedocenené, no účinné, nie sú len symbolom ezo, eko, prírodných jedincov. Sú tu pre nás všetkých a bolo by na škodu nevyužiť ich potenciál.

Vlhký či suchý kašeľ? Oba sú rovnako nepríjemné

Kašeľ je prirodzený reflex, prečisťuje dýchacie cesty, zbavuje sliznice hlienu, hnisu, baktérií a cudzorodých látok. Môže byť jediným príznakom ochorenia, no väčšinou sa vyskytuje spolu s inými príznakmi virózy, prechladnutia či chrípky. Najbežnejšou príčinou kašľa je infekcia dýchacích ciest spôsobená vírusmi alebo baktériami. Pri produktívnom kašli vykašliavate hlien, pri suchom, dráždivom kašli si, najmä v noci, neviete vydýchnuť. Je únavný, vyčerpávajúci a často počas dozvukov choroby trvá nekonečne dlhú dobu. Vyskúšať môžete upokojujúce účinky rumančeka kamilkového, vysokú účinnosť tymianu a majoránu, yzop lekársky a ibiš lekársky na odhlienenie. Tradične a účinne vždy pomôže cibuľa, med a zázvor.

pľucnik lekársky, kašeľ, nádcha, bylinný čaj, vlhký kašeľ

Pľúcnik lekársky pri kašli uľaví aj vylieči

Vedeli ste, že pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) je tradičná bylinka našich lesov? Na jar ste sa s ním určite stretli. Zmierňuje dráždenie pri kašli, pomôže pri zbavovaní sa hlienov v dýchacích cestách. Používa sa samostatne alebo v kombinácii s inými bylinkami. Pravidlom je neužívať ho dlhšie ako tri týždne. Po dvojtýždňovej prestávke je možné ho opäť užívať.

Vedeli ste, že výťažok z plodov bazy čiernej pomáha zastaviť rozmnožovanie chrípkových vírusov.

RECEPT na účinný odvar proti hlienom

Čajovú lyžičku sušeného pľúcnika zalejte 2 dcl vody, povarte 5 minút a preceďte. Pite 2-3x denne pri produktívnom kašli. Čaj z pľúcnika podporuje potenie, pomôže aj pri hnačke a tráviacich problémoch. Je močopudný.

Bazalka nepatrí len do kuchyne

Vedeli ste, že v prípade zapálenáho hrdla môžete siahnuť do komory po obyčajnú sušenú bazalku? Polievkovú lyžicu bazalky zalejte 250 ml horúcej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Odvarom kloktajte niekoľkokrát za deň. Pomôže nielen pri bolestiach hrdla, ale i pri aftách a zápaloch ďasien, ktoré často angínu sprevádzajú.

Na záver dňa si zaslúžite liečivý relax: Bylinkový kúpeľ vás zahreje a uvoľní

Teplý upokojujúci kúpeľ vám pomôže zrelaxovať a uľaviť od dráždivého kašľa. Do litra vriacej vody nasypte dve  polievkové lyžice šalvie a tymianu. Varte 15 minút, sceďte a vlejte do vane. Pridajte hrnček kuchynskej soli. Vo vani relaxujte iba pokiaľ je voda teplá. Po kúpeli sa nezabudnite zabaliť do tepla a podľa možnosti sa uložte na spánok.