Ak vás trápia LUPINY, siahnite po ROZMARÍNE
Trápi vás suchá pokožka hlavy a lupiny? Po zime sú vlasy oslabené a chýba im vitalita. Často nás práve v jarnom období trápi vypadávanie vlasov a zvýšený sklon k lupinám. Ako si pomôcť prírodnou cestou?
ROZMARÍN pre zdravé vlasy
Rozmarín má na vlasy vskutku ozdravné účinky. Je jednou z najúčinnejších a najvyhľadávanejších byliniek v oblasti starostlivosti o vlasy. Už starí Rimania a Gréci ho považovali za posvätnú rastlinu. Rozmarín obsahuje fytolátky, ktoré vyživujú vlasové korienky, zmierňujú vypadávanie vlasov a pomáhajú stimulovať opätovný rast vlasov. Zároveň účinne potláča tvorbu lupín. Kyselina ursolová, ktorú rozmarín obsahuje, podporuje prekrvenie pokožky hlavy. Hovorí sa, že rozmarín dokáže dokonca zvýrazniť farbu vlasov a zabrániť šedinám. Zvoliť si môžete formu použitia, ktorá vám bude najviac vyhovovať.
Rozmarínová kúra pomocou vody alebo odvaru z rozmarínu vyžaduje pravidelnosť a dôslednosť. Pri pravidelnej aplikácii budú vlasy zdravšie, vitálnejšie a zároveň sa obmedzí ich vypadávanie. Ak skôr obľubujete oleje, práve rozmarínový olej bude tou správnou a účinnou voľbou.
Rozmarín si môžete pestovať doma celoročne. Má rád slnečné miesta a v lete sa mu darí vonku. Na zimu ho preneste dovnútra na svetlé miesto. Vetvičku si zrežete kedykoľvek budete potrebovať. Rozmarínu to navyše prospeje, bude sa krásne rozkonárovať.
Olejové zábaly na posilnenie vlasov
Rozmarínová voda proti lupinám
Do vriacej vody v hrnci vložte pár vetvičiek rozmarínu. Nechajte prevariť 5 minút. Prefiltrujte a po umytí vlasov si rozmarínovou vodou prepláchnite pokožku hlavy. Pokožku hlavy zároveň dôkladne premasírujte. Zvyšnú vodu pokojne uskladnite v chladničke.
Kúra z voňavého rozmarínu
Hrsť rozmarínu vsypte do vriacej vody a nechajte odstáť 10-12 hodín. Preceďte, vmiešajte dve lyžice jablčného octu alebo citrónovej šťavy. Odvar používajte ako oplach po umytí vlasov.
Rozmarínový olej na mastné vlasy
Rozmarín má adstringentný účinok. Je známy pre svoje sťahujúce účinky na pleť. Pomáha regulovať množstvo kožného mazu a je výborným pomocníkom pri rýchlo mastiacich sa vlasoch. Jedna až dve kvapky rozmarínového oleja pridaných do šampónu pri umývaní vlasov prinesú želaný efekt. Rozmarínový olej si môžete zakúpiť hotový, pozor však na kvalitu a zdroj. Ak radšej uprednostníte handmade výrobu, bude vás to stáť minimum námahy, no mesiac času.
Pustíte sa do prípravy rozmarínového oleja?
Umyté a dôkladne usušené vetvičky rozmarínu vložte do sklenenej nádoby až po vrch. Zalejte kvalitným olivovým olejom, nádobu uzavrite a skladujte na tmavom mieste. Každý deň rozmarínu venujte čas na pretrasenie obsahu. Po mesiaci sceďte a uskladnite ideálne na chladnom a tmavom mieste. Takto pripravený rozmarínový olej môžete použiť na premasírovanie pokožky hlavy, na umývanie vlasov pridaním do šampónu, no rovnako dobre poslúži multifunkčne aj v kuchyni.
5 akupresúrnych bodov, ktoré efektívne zlepšia vzhľad pokožky
Liečivá BREZA: Už onedlho budete môcť využiť jej liečivé účinky
Brezu vlasy doslova milujú. Šampón z brezy pozitívne pôsobí pri padaní vlasov, lupinách aj pri rýchlo mastiacich sa vlasoch. Odvar z brezy sa používa na umývanie a oplach vlasov. Zbavuje ich mastnoty a zabraňuje tvorbe lupín. Pripravíte si ho jednoducho. Tri hrste umytých listov brezy zalejte vriacou vodou a nechajte 20 minút lúhovať. Teplý brezový odvar používajte na oplachovanie vlasov po umytí. Pre zvýšenie efektu ho ihneď z vlasov nevymývajte, nechajte ho 30 minút pôsobiť. Vlasy si zabaľte do hrejivého uteráka. Následne opláchnite.
Prírodné oleje dokážu divy
Hydratácia je základ. Pár kvapiek obľúbeného oleja môžete pokojne pridať do šampónu alebo masky na vlasy. Oleje vlas vyživia, uhladia, uzavrú povrch vlasu a zabránia elektrizovaniu. Na vlasy sa odporúča kokosový, jojobový, olivový, avokádový alebo čajovníkový olej. Vlažný olej jemne vmasírujte do pokožky hlavy. Môžete nechať pôsobiť cez noc.
Čo ešte pridať k bylinkám, aby bol efekt na vlasy rýchlejší a výraznejší?
- Máte dostatočný prísun vitamínov? Stav pokožky hlavy ovplyvňuje zinok, selén, aj vitamíny skupiny B. Konzumujte morské ryby, odporúča sa predovšetkým losos, strukoviny, oriešky, vajcia, mliečne výrobky.
- Masírujte si pokožku hlavy. Doprajte si relaxačnú masáž aspoň raz týždenne. Stimulácia pokožky pomocou prstov ju prekrví a pozitívne ovplyvní činnosť mazových žliaz.
- Vyvarujte sa stresu. Áno, aj nadmerný stres má vplyv na kvalitu vlasov. Padanie vlasov alebo náhle zošedivenie môže byť dôsledkom veľkého stresu.
Pre zdravé vlasy je dôležité pridať do jedálnička Omega-3 mastné kyseliny, ktoré obsahujú morské plody a ryby.