Kyselina hyalurónová by nemala chýbať vo vašej kozmetickej výbave

Lucia Gáborová | 2. december 2021
kyselina hyalurónová

Viete tom, že kyselinu hyalurónovú je možné doplniť do organizmu aj formou potravín? Nie je v potravinách obsiahnutá priamo, ale vieme, ktoré potraviny prispievajú k jej produkcii v organizme.

Kyselina hyalurónová je číra látka prirodzene produkovaná organizmom najmä v pokožke, chrupavkách, spojivovom tkanive a v očných tekutinách. Jej hlavnou funkciou je viazanie vody v tkanivách. Dodáva pleti štruktúru a je zodpovedná za jej šťavnatý, hydratovaný vzhľad.

Kyselina hyalurónová má rôzne formy využitia

Používa sa vo forme pleťových sér topicky aplikovaných na pokožku, no mnoho ľudí ju užíva aj vo forme výživových doplnkov, injekcií a je obsiahnutá napríklad aj v kvapkách do očí. V poslednom období je kyselina hyalurónová v centre diania kozmetického priemyslu zameraného na starostlivosť proti vráskam. Poďme sa pozrieť na jej takmer zázračné účinky trochu bližšie. 

Prečo ten boom kyseliny hyalurónovej?

Prečo sa o tomto druhu kyseliny v poslednom čase tak veľa hovorí? Keďže je schopná viazať vo vode až tisícnásobok svojej hmotnosti, drží molekuly vody v pokožke a funguje tak pre pleť ako zvlhčovadlo. To však nie je jej jediná schopnosť. Je schopná liečiť drobné ranky v pokožke, vyhladzovať jemné linky a vrásky, zvyšuje elasticitu pleti, prispieva k liečeniu ekzémov a rôznych typov začervenania pokožky. 

Počuli ste už o transepidermálnej strate vody?
Ide o termín popisujúci meranie množstva odparenej vody z pokožky. Produkty s kyselinou hyalurónovou fungujú tak, že zabezpečujú, aby cez vrchnú vrstvu pokožky neunikala vlhkosť, respektíve spomaľujú jej odparovanie. Túto funkciu má kyselina hyalurónová vďaka tomu, že jej molekuly sú malé a veľmi ľahko prenikajú do pokožky. Dobrou správou je aj to, že riziko nežiaducich účinkov kyseliny hyalurónovej v čistej forme je veľmi nízke.  Je dokonca vhodná aj pre veľmi citlivú pleť. Ak na produkty s jej obsahom zareagujete alergickou reakciou, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o reakciu na niektorú z iných zložiek, ktoré sú súčasťou produktu. 

Sérum alebo krém s kyselinou hyalurónovou?

Keďže s pribúdajúcim vekom obsah tejto zázračnej látky v pokožke klesá, je potrebné dopĺňať ju zvonku. Produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej by ste mali zaradiť do používania vo svojej dennej pleťovej rutine po celý rok, a to ráno a/alebo večer.

Vo všeobecnosti platí, že pleťové sérum má vyššiu koncentráciu účinných látok ako pleťový krém. Možné je tiež produkty jednej línie vrstviť, to znamená, že na odlíčenú, čistú pokožku najskôr nanášame sérum a potom krém, ktorý je tiež s obsahom kyseliny hyalurónovej. Nie je to však podmienkou. Ak máte kvalitné sérum, ideálne vo forme čistej kyseliny, úplne bude stačiť, ak naň nanesiete kvalitný hydratačný krém. 

kyselina hyalurónová

Výsledný efekt

Ak sa rozhodnete zadovážiť si produkty s kyselinou hyalurónovou, jej obsah sa na zozname ingrediencií môže objaviť aj ako sodium hyaluronate. Zároveň by ste sa mali vyhnúť zložkám, ktoré môžu vašu pokožku zbytočne podráždiť. Ide najmä o alkohol a parfumáciu. 

Výsledok používania produktov s obsahom kyseliny hyalurónovej by ste mali vidieť už po pár dňoch, čo sa týka jej hydratačných účinkov. Ak však potrebujete vyhladiť jemné linky a vrásky, musíte jej dať aj niekoľko týždňov na to, aby sa prejavila. Pre výraznú korekciu hlbokých vrások vám však už bežná kozmetika stačiť nebude. V takom prípade je potrebné obrátiť sa na vášho dermatológa či kliniku estetickej dermatológie a objednať sa na zákrok pozostávajúci z vpichnutia kyseliny hyalurónovej priamo do kože. Váš lekár vám zaiste poskytne podrobné informácie,  ako aj možné riziká tohto zákroku.

Pre koho je kyselina hyalurónová určená?

Napriek tomu, že slovo kyselina môže na niekoho pôsobiť skôr odstrašujúco, netreba sa vôbec ničoho báť. Tento druh kyseliny je veľmi  priateľský k pokožke. Môžu po nej siahať aj ľudia s citlivou pokožkou, jedinci so sklonmi k tvorbe akné a je dokonca bezpečná aj pre tehotné a dojčiace ženy. O konkrétnej voľbe produktov sa poraďte so svojím dermatológom. 

Nezabúdajte na jedálniček

Kyselinu hyalurónovú je možné doplniť do organizmu aj formou potravín. Nie je v potravinách obsiahnutá priamo, tieto potraviny však prispievajú k jej produkcii v organizme:

  • listová zelenina (špenát, kel, mangold)
  • orechy (mandle a kešu)
  • sója (patrí sem aj tofu a tempeh)
  • koreňová zelenina (sladké zemiaky – bataty)
  • strukoviny (najmä fazuľa)
  • čerstvé ovocie (pomaranče, avokádo, čerešne, mango, grapefruit, banány)
  • čerstvá zelenina (paprika, paradajky)
  • horká čokoláda (1 - 2 kocky na posedenie)
  • červené víno (s mierou)