Poradňa zdravej výživy

Poradňa zdravej výživy
39 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa výživy a zdravého životného štýlu odpovedá Ing.Michaela Korpášová, ktorá pracuje ako výživová špecialistka vo firme nutriadapt.sk

Sponzor poradne: Poradňa zdravej výživy
  • Chudnutie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať začala som cvičiť uz 3 dni cvičím dodržiavam pravidelne jedenie a aj pitný režim cvičím ráno a večer ale na obed mam klasický obed žiadna dieta ani nič ráno celozrnný chlieb šunka zelenina desiata ovocie obet co mam na varené keďže mam doma 2 malé deti a chlapa ktorý potrebuje poriadne jedno no a olovrant mam bieli jogurt s ovsenými vločkami večera zeleninový šalát so šunkou a syrom za tieto 3 dni som zatiaľ schudla 300g chcela som sa opýtať ci to nie je málo chcem jest normálne obedy a samozrejme aj sladké si dam ale nie každý deň dám si ho hneď po desiate alebo olovrant nechcem držať dieti ani nič už len kvôli jojo efektu a začala som užívať magnézium ďakujem za rady a odpoveď

    Odpovedá:

    Dobrý deň prajem.
    Aká veľká je fyzická aktivita? Cvičíte doma s vlastnou váhou posilňovacie cviky alebo kardio, možno na nejakom stroji? Ťažko povedať, aké veľké porcie máte prijať, keďže nepoznám žiadne konkrétne čísla.

    Vo všeobecnosti Vám môžem odporučiť samozrejme pestrú stravu :). Chudnúť sa dá aj tak, že sa budete cez obed stravovať viac-menej klasicky, nebudete to preháňať s veľkosťou porcií, najmä teda sacharidovej prílohy. Kľudne si môžete dať ryžu (voľte radšej celozrnnú, prípadne jazmínovú, basmati, teda nie klasickú bielu), zaraďte aj iné prílohy ako bulgur, pšeno, quinoa a podobne. To zjedia aj malé deti, určite aj manžel. Dokonca tým vylepšíte stravu svojej rodiny :) Ak by predsa len bol manžel proti, jednu dve porcie inej prílohy nie je časovo náročné pripraviť a zvyšok jedla máte hotový pre celú rodinu :)
    Vyhnite sa zahusťovaniu múkou, použite (ak už musíte zahustiť) radšej Hrašku alebo rozmixovanú zeleninu.

    Občas nahraďte zemiak batátom aj kvôli pestrosti jedálnička, zemiaky radšej varte v šupke, majú nižší glykemický index.

    Vločky by ste mohli striedať, odporúčam vyskúšať napríklad pohánkové alebo špaldové.

    Dávajte si pozor na pečivo - kupujte celozrnné.

    Na večeru majte dostatok bielkovín, môžete si dať nielen syr a šunku, využívajte aj ryby, strukoviny, vajíčka.

    Na raňajky skúste napríklad teplý variant ako sú kaše a podobne.

    To, či ste schudli na 3 dni dostatok sa takto nedá určiť, pretože nevieme "odkiaľ to odišlo". Zamerajte sa skôr na chudnutie z obvodov ako na čísla na váhe. Je to lepšie a presnejšie. Odvážiť sa stačí raz za týždeň, ak vydržíte tak aj dva, každodenné sledovanie môže byť až demotivujúce, napríklad už len s menštuačným cyklom sa kvôli zmene hladiny hormónov zadržuje voda a hneď váha poskočí vyššie. Cvičíte, mení sa pomer svalovej hmoty a opäť čísla na váhe tým pádom kolíšu.

    Držím Vám palce v chudnutí, aby ste si splnili cieľ a hlavne pevnú vôľu počas sviatkov, čo najmenej prehreškov, aby ste po nich nemuseli začínať odznova :)

Podobné otázky

  • Kortikoidy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň.
    Som po ex.mikroadenómu hypofýzi (benigný nádor na mozgu). Pred zákrokom som užívala antikoncepciu na úpravu menzesu (vystriedala som už tri druhý v tbl.forme). Po zákroku som užívala 4-5mesiacov hydrokortizon v tbl.forme,kde mi postupne začali znížovať gramáž a od novembra minulého roka mám liečbu somatuline autogél i.m. každých 28 dní. Tiež mám problém z menzesom ,pred 19.dňami som bola na vyvolávačke. Som pod dohľadom Endokrinológa ,so štítnou žľazou nemám žiadne problémy ,ale aj tak vidím na sebe ,že som dosť pribrala a hlavne necítim sa komfortne. Moje brucho,zadok a stehná sú na nerozpoznanie. Za tých pár rokov(3) ako mám tieto problémy sa moje telo zmenilo o 20-25 kíl. Snažím sa dodržiavať aj diétu ,ale nefunguje.
    Bola by som rada keby ste mi poradili.

    Odpovedá:

    Dobrý deň, neviem, akú diétu dodržiavate. Tam môže byť tiež kameň úrazu :) Môže ísť o nedostatočný príjem živín, výrazne obmedzovanie príjmu sacharidov či bielkovín. Nezadržiava vaše telo vodu? Hormonálne výkyvy ju často spôsobujú, tam by bolo tiež vhodné podporiť stravou odvodňovanie organizmu, možno by som skúsila v tom prípade aj lymfatické masáže.

    Samozrejme, telo si prešlo ťažkými obdobiami a najmä hormonálnymi výkyvmi. Vtedy je chudnutie samo o sebe obtiažnejšie a dodržiavanie správne nastaveného jedálnička si vyžaduje ešte väčšiu striktnosť v dodržiavaní. Z mojich skúseností, ak brali ľudia rôzne lieky, najmä takéhoto hormonálneho charakteru, a dodržiavali poctivo jedálniček, chudli pomalším tempom, ale nebolo to nemožné.

    Bez poznania jednotlivých pomerov vody - tuku- svalov v tele a poznaní ďalších parametrov sa dá iba všeobecne odporúčať strava. Vhodné by bolo zájsť za špecialistom, ktorý zistí všetky potrebné parametre a nastaví vám jedálniček podľa vašich potrieb a bude ho aktualizovať podľa aktuálnej situácie, ako bude vaše telo potrebovať.

  • Detoxikácia

    , Autor:

    Dobrý deň,chcela by som sa spýtať,či pri chudnutí je dôležité detoxikovať organizmus a čo je najlepšie? Od augusta 2021 som začala chudnúť a za 4 mesiace som schudla 12 kg. Pred asi mesiacom som začala užívať Chlorela a spirulina tabletky. Aký význam má detoxikovať a ako pôsobia na organizmus tieto tabletky? Môžem schudnúť ešte viacej a rýchlejšie keď detoxikujem?

    Odpovedá:

    Dobrý deň prajem, detoxikácia ako taká pomáha telu, aby sa zbavilo škodlivých látok. Prirodzene sa telo zbavuje odpadových látok neustále, ale je vhodné stravou a celkovo životným štýlom podporiť detoxikačné orgány (koža, obličky, pečeň, pľúca a tráviaci trakt (črevo), ktoré pracujú 24 hodín denne 7 dní v týždni. Rozhodnúť sa pre detoxikáciu má svoj význam a je potrebné uvedomiť si, že to netrvá iba 5 dní, kedy budete piť očistné čaje či džúsy.

    Pre detoxikáciu platí základné pravidlo, nezbavujeme telo škodlivín a odpadových látok (to telo robí aj samo ako som spomínala), ale podporujeme činnosť orgánov, ktoré odvádzajú tieto látky. Začať sa dá už obyčajnými malými krokmi, kedy obmedzíme alebo úplne vynecháme z kávu, alkohol, fajčenie, priemyselne spracované potraviny plné farbív a aditív a podobne.

    Najviac zaťažovaným je tráviaci trakt, resp. črevo, pri ktorom je vhodné začať očistu. Pravidelnou stolicou sa čistí a preto je na prvom mieste vláknina. S vlákninou ide ruka v ruke pitný režim, ktorý musí byť dostatočný.

    Pre podporu funkcie pečene je vhodné vo všeobecnosti vyhýbať sa konzumácii alkoholu, kávy, údenín, sladených nápojov a pri cielenej detoxikácii sa vyhnite aj červenému mäsu, mäsovým výrobkom. Naopak stavte na zeleninu, veľmi vhodná je aj tá fermentovaná, kvasená, bylinky - najmä pestrec mariánsky. Pečeň pomáha čistiť a známa kombinácia vody s citrónom, ktorý má pozitívny účinok na funkciu pečene. Pri očiste sa určite vyhnite pitiu kávy.

    Medzi detoxikačné orgány patrí aj koža, ktorej veľmi dobre padne napríklad sauna.

    Pľúca ako detoxikačný orgán ochránime pohybom na čerstvom vzduchu a preto je vhodný pobyt v prírode. Doprajte si výlety do prírody pravidelne, s rodinou, kľudne aj každý víkend.

    Počas očisty si doprajte veľa vitamínov a minerálnych látok z ovocia i zeleniny. Môžete ich konzumovať v surovom ale i tepelne upravenom stave. V tomto období by ste mali zvýšiť ich príjem a ak by ste jedli iba čerstvé ovocie, zeleninové šaláty a podobne, môže Vás nafukovať. Preto odporúčam napríklad dusenú alebo zapekanú zeleninu. Nebojte sa ani zázvoru, cesnaku, červenej repy. Majú veľmi pozitívny vplyv na celú očistu.

    Vyhýbajte sa červenému mäsu, mastným mäsovým výrobkom, údeninám, vnútornostiam, tučným mliečnym výrobkom a lepku. Samozrejmosťou je vyradenie vyprážaných jedál, polotovarov, cukroviniek, slaných pochutín, sladených limonád a podobne. Vymeňte korenie v jedle za čerstvé bylinky. Alkohol, káva a čierny čaj sú tiež tabu.

    Áno, chlorella aj spirulina podporujú detoxikáciu organizmu, sú vhodným výživovým doplnkom. Kľudne ich môžete užívať aj naďalej odporúčaným spôsobom.

    Keď je telo vo vnútornej pohode, zbavuje sa škodlivín a aj tuku, prichádza aj k chudnutiu. Veľa ľudí začína chudnutie detoxikáciou, aby pomohlo telu lepšie pracovať. Ale vo Vašom prípade by som navrhla, ale by ste sústredili na detoxikáciu a prípadné následné schudnutie brali ako veľmi pozitívny sprievodný stav. Pri detoxikácii je dôležité aj psychické nastavenie a je lepšie plne sa sústrediť na jednu vec a potom až na tú druhú. Schudnúť viac a rýchlejšie môžete, ale pozor si dávajte po skončení detoxikácie. Aby návrat k strave pred detoxikáciou nebol za jeden deň. Potom by sa schudnutie nemuselo "udržať".

  • ako spravne chudnut

    , Autor: carol

    dobry den. rada by som vas poprosila o radu, ako spravne schudnut bez deficitu zivin. mam 34 rokov, 165cm a 60kg. rada by som schudla 5kg. za 5 tyzdnov som z vahy 65kg schudla na 60kg, no pocas dalsich 3 tyzdnov sa chudnutie uplne zastavilo, naopak mam pocit, ze som este pribrala. stravujem sa 5x denne v priblizne rovnakych casoch, vzorovo asi takto - 10:00 1banan+1avokado (1/4mango, 1pomaranc, 1/4apaya) 12:00 chia semienka+kokosove mlieko+goji+1/4ananas 14:00 grilovana ryba+1cuketa+salat, 2paradajky, 1paprika, 1uhorka, pripadne miesto ryby tuniak vo vlastnej stave, olivy 16:00 kukuricne alebo ryzove suchare+zelenina(spargla, uhorka, paradajka), hrst mandli a goji, 18:00 cicer, dusena zelenina (1cibula, 1/2baklazan, 1cuketa, 1paprika, 1paradajka), pripadne cicer+zeleninovy salat. pouzivam v malom mnostve olivovy olej do salatov a pod. v prvych 5 tyzdnoch mi toto stravovanie vyhovovalo, nepocitovala som uz vecer hlad, ale v poslednych troch tyzdnoch mam doslova mucive vecerne a nocne pocity hladu, nepomaha mi napit sa, vacsinou ho zazeniem mrkvou alebo uhorkou, paradajkami, kukuricnym sucharom. pridala som fyzicku aktivitu, takze je mozne, ze telo potrebuje viac energie z jedla, ale obavam sa, ze pri zvacseni porcii uz neschudnem vobec, kedze uz teraz chudnutie stagnuje. kazdopadne evidentne robim niekde v stravovani chybu, kedze hlad je v noci naozaj neznesitelny. cca 4-5x tyzdenne po ranajkach kracam hodinu rychlou chodzou/cca6km/, poobede kratke cvicenie - 2x10 brusakov, 2x10 klikov - viac nevladzem. vecer kratka prechadzka. svaly na nohach mam pomerne silnejsie, od prirody mam nohy svalnatejsie a aj rychlejsie sa mi tvori svalova hmota, ktora vsak vytvara vizualne opat dojem hrubych stehien, comu by som chcela predist. svaly na bruchu a rukach som v poslednych rokoch zanedbavala, preto je pre mna 20 brusakov a 20 klikov momentalne vykon na hranici unisnosti. priberam rovnomerne do celeho tela a rovnako aj chudnem. tuk sa najviac usadza v oblasti vnutornych stehien, na bruchu, bokoch a viditelne na tvari. denne vypijem priebezne cca 3litre vody/nesladeneho caju, vecer cca 3x do tyzdna 2 pohare vina. iny alkohol ani napoje nepijem. nechcela by som schudnut rychlo, nezdravo a s jojo efektom, preto vas chcem poprosit o pomoc pri skladbe jedalnicka a pohybu. velmi pekne vam vopred dakujem za radu a prajem prijemny den.

    Odpovedá:

    Dobrý deň prajem. Už na prvý pohľad vidno, že Vám v jedálničku chýba zdroj komplexných sacharidov a máte vysoký príjem jednoduchých cukrov v podobe ovocia. Takisto príjem bielkovín máte veľmi nízky. Toto sú základné dôvody prečo nechudnete. Telo nemá dostatok živín a preto najskôr prišlo chudnutiu, ako reakcia organizmu na nedostatok živín, teraz si to telo pýta nedostatkom energie a hladom. Navyše ste pridala aj pohyb a to si vyžaduje energiu navyše.

    Pri chudnutí samozrejme platí zásada, že výdaj má byť vyšší ako príjem. U Vás však dochádza k veľkému výdaju a nedostatočnému príjmu, kedy nepokryjete ani základné potreby. Je potrebné pridať do jedálnička bielkoviny a komplexné sacharidy. Namiesto suchárov by som určite radšej uvítala poriadny sacharid v podobe pohánky, quinoy, pšena, poprípade ryže či batátov. Nehovorím, že na obed musíte mať vždy prílohu, ale nie je ani vhodné mať niekoľko týždňov bez príloh na obed a večeru a v podstate ich nahradiť suchármi na olovrant.

    Určite sa teda v prvom rade sústreďte na pridanie si jednej porcie komplexných sacharidov, môžete ísť cestou raňajok – teda pripraviť si nejaké kaše alebo povedzme na obed (alebo to striedať). Nemusíte sa hneď pustiť do nich na raňajky aj obed, keďže sa obávate, že by ste mohli znovu pribrať. V chudnutí veľkú úlohu zohráva strava a keď sa nastavíte v hlave, že pridanie jedla Vám ublíži, tak sa tak veľmi ľahko stane

  • Chudnite v 11

    , Autor:

    Prosím vás potrebujem nutne schudnúť mám 11 rokov ale, 61kg a 163 CM. Doma sa mi začínajú rodičia smiať aj súrodenci a v škole zasa spolužiaci . Prosím pomôžte mi!

    Odpovedá:

    Dobrý deň prajem, chudnutie v tomto veku, kedy je telo vo vývoji rozhodne nie je na mieste a odporúčané. Naopak, telo potrebuje dostatok energie a živín, aby sa mohlo vyvíjať a aby mohli nastúpiť všetky procesy, ktoré sa majú dostaviť, kým budete dospelá.

    Preto chudnutie ako také neodporúčam, samozrejme zdravo sa stravovať určite áno. Dôležité je mať dostatok sacharidov, čiže jesť kvalitné pečivo a prílohy, vyhýbať sa sladkostiam, koláčom a podobne, ktoré v obchodoch bežne dostaneme a nemajú ideálne zloženie.

    Treba dbať na dostatok bielkovín, ktoré Vás jednak zasýtia a ktoré zabezpečia neubúdanie svalovej hmoty. Treba jesť bielkoviny ako živočíšne (mliečne výrobky, mäso, vajíčka), tak i rastlinné (napríklad strukoviny).

    Z tukov sa treba orientovať na orechy, semená a kvalitné oleje.
    Určite si doprajte ovocie a zeleninu každý deň.

    Dajte si pozor na to, aby ste jedli pravidelne, aby telo prijímalo energiu v pravidelných intervaloch. Ideálne je preto nezabúdať obedovať a ráno si dopriať raňajky, aby ste potom neboli počas vyučovania doobeda unavená a nesústredená.

    Do toho pravidelný pohyb, cvičiť na telesnej výchove a poprípade si zabezpečiť aktivitu s rodičmi počas víkendov alebo po škole.

    A nakoniec to najdôležitejšie. Podstatné je, ako sa cítite vy.

    Skúste zaradiť všetky tieto rady do jedálnička, poprípade požiadajte rodičov, aby prišli s Vami na konzultáciu k nám, aby ste si to prešli s odborníkom.

  • Ako schudnúť

    , Autor:

    Dobrý deň prajem, chcela by som Vas poprosiť o pomoc. Mám zníženú funkciu štítnej žľazy, ale nepotrebujem ešte užívať lieky, zato musím už doživotne užívať omeprazol kvôli žalúdku. Mám sedavu prácu a strávim v nej takmer 12 hodín, takze si musím pomôcť sama doma. Raňajky mávam smoothi ktoré obsahuje nejaké semiačka, ovocie, bezlaktozove mlieko a proteín, na desiatu jogurt čo má tak do 3,5% tuku, obed väčšinou komplexný, a večeru sa snažím viac zeleniny ale vždy je tak nejaký sacharid v podobe bezlepkovych cestovín, alebo bezlepkoveho chlebika.... tak trosku mám problém nejesť pečivo, zemiaky alebo ryžu, i keď aj to sa trosku snažím zameniť za quinou a tak... cvičím ráno na lacno intenzívnu rozcvičku tak cca 15 minút a 6x v týždni keď sa vrátim z prace pred večerou tak intenzívne 20 minút doma na Trx alebo obden Cantienicu lebo mám problémy s chrbticou... môže toto stačiť na to, aby som schudla 20 kg za pól roka?
    Ďakujem Vám krásne za pomoc, Vás čas a odpoved

    Odpovedá:

    Dobrý deň prajem.
    Znížená funkcia štítnej žľazy má samozrejme tiež vplyv na hmotnosť, u niekoho sa v podstate nedeje nič, ale vo väčšine prípadov sa stretávame so zvyšovaním hmotnosti (a niekedy je to zvyšovanie naozaj rapídne, najmä pri užívaní vyššej dávky liekov). Preto je ideálne, aj keď neužívate lieky, podporiť funkciu štítnej žľazy stravou. Ide skôr o prevenciu a teda nemusíte striktne vylúčiť potraviny. Určite by som Vám ale neodporúčala konzumovať vo veľkom množstve kel, kapustu, karfiol, brokolicu, kaleráb. Opakujem, môžete ich konzumovať, nevylučujte ich z jedálnička úplne, najmä pokiaľ ich máte rada, ale sú to potraviny, ktoré nepotrebuje mať človek každý deň, preto ich v rozumnom množstve konzumovať môžete, ale v prípade napr. zhoršených výsledkov štítnej žľazy budete vedieť, že prvým krokom k zlepšeniu môže byť práve obmedzenie týchto potravín  Do stravy ale určite zaraďte potraviny podporujúce činnosť štítnej žľazy, ako sú morské riasy, ryby, orechy a podobne.

    Omeprazol beriete kvôli kyseline, Helicobacterovi, vredom,..? O dôvod viac dávať si pozor na stravu :)

    Ako sama píšete, aj kvôli problémom s chrbticou nemôžete niekoľkokrát do týždňa chodiť na kardio cvičenia trvajúce cca 50 minút, čo je vo Vašom prípade správna voľba a pokiaľ má človek pozitívny vzťah k cvičeniu (čo je vo Vašom prípade vidno), treba zvážať svoj zdravotný stav a cvičiť podľa svojich možností. Preto aspoň táto aktivita, ktorú máte, je dostatočná. To intenzívne cvičenie 20 minút, ktoré robíte večer – je to iba cvičenie 20 minút alebo máte pred ním, aj po ňom, rozcvičku? Určite by som Vám odporúčala predtým svoje telo zahriať a precvičiť a taktiež po cvičení pridať nejaký ten strečing a podobne. Pred cvičením sa zahrejete, budete potom spaľovať skôr kalórie a výsledok bude lepší. Čiže to by Vám vychádzalo cca 3x do týždňa intenzívne cvičenie (keď si pridáte nejaké cviky pred a po ňom, cvičíte cca 30 - 40 minút, plus ráno) a cca 3x do týždňa posilňujúce cvičenie, ktoré je naozaj dobré na chrbticu, panvu a bruško.

    Pri sedavom zamestnaní je dôležité upraviť ako pohyb v rámci voľného času, tak najmä stravu. Nepíšete, že mávate prehrešky, že by ste si potrebovala poobede ku kávičke dať aj nejaký ten keksík či koláčik :) Predpokladám teda, že by ste to asi napísala a takýmto jedlám sa teraz, keď chcete schudnúť, vyhýbate. Ak by ste predsa len mala chuť na niečo podobné, treba si napr. doma pripraviť zdravé sladkosti a všetko bude v poriadku. Asi Vás viac trápia chlebík či prílohy. Určite sa ich nemusíte vzdať úplne, som zástanca všetkého s mierou. Máte pohybovú aktivitu v rámci možností, takže aj keď máte trochu sacharidov na večeru, nevidím v tom až taký problém (i keď je samozrejme otázka – čo znamená nejaký ten sacharid – koľko je bezlepkových cestovín, bezlepkového chlebíka?). Tu hneď vyskakuje otázka, prečo siahate po bezlepkových? Pokiaľ nemáte celiakiu, určite by som sa nevrhala do bezlepkových vecí, ale skúsila možno pečivo špaldové, ražné a podobne. Poprípade, keď máte teplú večeru, zvoliť quinou, pohánku a podobne. Takže sa nemusíte vyhýbať prílohám, k obedu si ich kľudne dajte, na večeru sa snažte čo najmenej – na druhej strane však pridajte čo najviac zeleniny kvôli vláknine a sýtiacemu efektu a hlavne bielkoviny.

    Ak by Vám chýbal chlebík, môžete si ho dať na raňajky, smoothie môže prísť na desiatu (alebo opačne) a jogurt si kľudne presuňte na olovrant, resp. jogurt nepotrebujete určite každý deň, tak ten si môžete striedať na desiatu s chlebíkom a podobne.

    Odporúčala by som Vám pozrieť sa na Vašu krvnú skupinu a zistiť si, aký ste metabolický typ. My vo Svete zdravia využívame systém, ktorý zohľadňuje okrem týchto dvoch skupín ešte aj ďalšie smery, ako sú napr. Ajurvéda, endokrinná sústava, vieme vyhodnotiť spaľovanie tukov a sacharidov a tomu prispôsobiť stravu a podobne. Čiže zostavíme súbor potravín vhodných a nevhodných, na základe Vášho zdravotného stavu a spomínaných oblastí.

    Nezabúdajte ale na dôležitú vec pri chudnutí – nejesť veľa (čo je jasné každému) ale nejesť ani málo! Zásadná chyba, ktorú robí veľké percento našich klientov, keď k nám prichádzajú. Nenaučte svoje telo ísť na dlh. Ak mu budú chýbať, bielkoviny alebo tuky, voda a podobne, určite ho neprinútite schudnúť. Možno na začiatku, a potom sa dostaví známy jo-jo efekt, ktorý nie je ničí iným, ako odpoveďou na strádanie dôležitých látok a vytváranie si ich zásob. Keď sme pri tej vode – neuvádzate koľko denne vypijete. Veľmi, veľmi dôležitý je pitný režim.

    Pokiaľ upravíte stravu a budete dodržiavať túto pohybovú aktivitu, nevidím problém v chudnutí. Či to bude ale 20 kg za pol roka, to nevie povedať nikto. Dôležitá je hlavne trpezlivosť. Optimálne je chudnúť cca 2 – 3kg mesačne, čo však naše telo reguluje samo. Pri mojich skúsenostiach je to opäť veľmi individuálne, na začiatkoch, kedy zmeníme stravu a pohyb, je chudnutie skôr rýchlejšie, potom tempo ustáva a pravidelne telo chudne. U niekoho to ide rovnakým tempom stále pomaly dolu. Niekedy sa však stane, že telo aj mesiac viac menej drží svoju váhu – ide o fixovanie schudnutých kilogramov a v tomto období často ľudia „chytajú paniku“, čo sa deje. Ale aj naše telo nie je stroj, je ovplyvňované veľkým množstvo vonkajších aj vnútorných parametrov a niekedy proste potrebuje trošku vydýchnuť. Dôležitá je vtedy trpezlivosť a odhodlanie pokračovať.

    Ísť si za svojim cieľom a vedieť prečo to robím. To je moja rada pre Vás, aby ste vydržala. Prajem Vám veľa šťastia a kľudne sa neváhajte obrátiť aj na našich špecialistov, ktorí Vám vypracujú stravovací plán vhodných a nevhodných potravín a radi Vás budú sprevádzať Vašou cestou chudnutia a pomáhať Vám svojimi radami, vedomosťami a skúsenosťami :)