4 tipy, ako sa udržať vo forme

Peter Nuota | 18. marec 2022
Peter Nuota, tréning, tréner, strava, homeoffice

Veľa z nás sa potešilo komfortu, ktorý nám homeoffice za posledné roky poskytol. Pracovať z pohodlia domova v teplákoch, to znie ako sen. Ale nie je všetko zlato, čo sa blyští. Málo pohybu, narušená denná rutina, neskoršie vstávanie, zdriemnutie si počas dňa alebo chladnička za rohom, to sú všetko nástrahy, ktorým je ťažké sa vyhýbať.

Podobne na nás striehnu aj počas jarných a letných mesiacov a z plánovanej týždňovej dovolenky a oddychu je mesačná pauza. V lete sú to dovolenky, grilovačky a s nimi spojené jedenie a pitie. V zime zase napečené dobroty a nepriazeň počasia.

Čo teda robiť, aby sme sa udržali vo forme a neprebrali sa, keď už bude neskoro? Aby sme nestáli pred zrkadlom s kilami navyše a s otázkou: „Toto sa tu kedy ocitlo?" (predstav si, ako stojíš pred zrkadlom a túto vážnu otázku si kladieš pritom, ako držíš poctivo vybudované tukové zásoby všetkými prstami a zadýchaš sa aj pri vyzliekaní trička).

Tieto 4 body vám určite pomôžu udržať sa vo forme, kondícii a na stabilnej hmotnosti:

HÝBTE SA

Ak ste boli naučení pravidelne cvičiť vo fitness centre, alebo ste pravidelne chodili na skupinové cvičenia, neprestaňte sa hýbať. Ani počas leta, ani počas obdobia zatvorených fitness centier alebo počas zimy. Ako isto vieme, pri cvičení spálime viac kalórií, ako keď len sedíme doma na gauči a pozeráme TV (aj tak tam nič nedávajú).

Čo to pre nás znamená? Cvičíme, spaľujeme drahocenné kalórie a tešíme sa, ako sa telo pomaly mení, tvaruje a svaly rastú, tuk ubúda. Keď s týmto pohybom skončíme, telo bude spaľovať menej kalórií, svaly ochabnú a hmotnosť stúpne k nebesiam.To nehovorím, ako rýchlo sa dá stratiť tvrdo vydretá kondícia alebo sa zhorší držanie tela. Cvičiť vo svojom obľúbenom fitness centre sa počas lockdownu nedalo a doma sa prinútiť k cvičeniu je niekedy také ťažké, ako vzdať sa nerestí. Tak isto je to s cvičením aj v lete. Nie všetky fitness centrá majú klimatizáciu a niektoré sa menia v letných mesiacoch na sauny, čo mnohých, samozrejme, odrádza od ich návštevy.

Spôsobov, ako sa hýbať, máme viac. Keď sa neviete prinútiť k cvičeniu doma, nájdite si na internete videá s tréningom na doma, choďte každý deň aspoň na hodinovú prechádzku, choďte si párkrát do týždňa zabehať alebo zabicyklovať. Čiže aktivitu, ktorá nám z nejakého dôvodu vypadla, sa snažíme nahradiť inou aktivitou. Je len na vás, aký druh pohybu/športu si vyberiete, dôležité je hýbať sa a zaťažovať svaly. Hoci aj turistikou, každý pohyb sa počíta.

Peter Nuota, tréning, tréner, strava, homeoffice

MOTIVUJTE SA

Vymyslite si s kamarátom/kamarátkou nejakú výzvu. Napríklad, kto prejde za týždeň viac krokov, prejde viac poschodí, spáli viac energie. Vo dvojici vám to pôjde lepšie, budete sa motivovať a súperiť navzájom.
Nezdá sa to, ale lenivosť a demotivácia príde rýchlejšie, ako si myslíte. Poviete si: „Dnes prší, nebudem nič robiť,  pustím si film" alebo: „Bez poriadnych činiek to aj tak nemá zmysel“. Na druhý deň si na pohyb kvôli povinnostiam nenájdete čas a ani nebudete vedieť, ako zrazu prejde tretí deň bez cvičenia, potom ďalší a ďalší. Po dvoch týždňoch keď budete usedení, hýbať sa vám bude chcieť stále menej a menej. Veď na gauči sa tak dobre sedí.

Motivujte sa aj sami! Kúpte si domov náradie na cvičenie (gumy, závesný systém na cvičenie, jednoručné nakladacie činky), alebo si kúpte ako motiváciu oblečenie na cvičenie, ktoré vám urobí radosť a prinúti vás k tréningu. Prípadne si pripravte playlist z obľúbených pesničiek. Alebo si dajte ako odmenu po pár tréningoch svoje obľúbené jedlo, ktoré je síce kalorickejšie (hamburger, palacinky), ale raz za čas neuškodí.Hlavne si dajte pozor, aby to bola stále odmena po pár tréningoch, alebo po celom týždni. Nieže bude počet týchto jedál týždenne stúpať a počet tréningov klesať.

Ak behávate, prihláste sa na bežeckú súťaž a stanovte si čas, za ktorý ju chcete odbehnúť. Alebo si nájdite štafetový beh a trénujte s priateľmi.

S NOVÝMI AKTIVITAMI POMALY

Ak ste sa rozhodli, že dočasne nahradíte fitness centrum outdoorovým športom alebo tréningom doma, dajte si zopár ľahších tréningov, aby ste si najskôr skúsili obtiažnosť a nenaložili si na začiatok priveľa. To môže mať opačný efekt, ako by ste chceli, znechutí vás to a motivácia na ďalší tréning sa bude hľadať ťažšie.

Ak začínate s behom, prvé mesiace sa vôbec netrápte vzdialenosťou alebo tempom. Behajte podľa pocitu, pre radosť a časom si začnite robiť systém a začnite si plánovať tréningy.

Pri bicykli platí to isté, na začiatok bude stačiť aj 60 - 90 minút svižným tempom prevažne po rovine, predídete tak svalovke na nohách z kopcov, ak na ne, samozrejme, nieste zvyknutí, a dotlačenému zadku zo sedla (v cyklo obchodoch predávajú špeciálne nohavice s vložkou, ktorá spríjemní jazdu). Nejde o to zničiť sa ako kôň a podávať výkony ako profesionál, ale hýbať sa a robiť niečo pre seba.

To isté platí pre každý nový šport, pre ktorý sa rozhodnete. Uistite sa, že máte dobré vybavenie/ oblečenie a pár prvých tréningov si dajte len na oťukanie a vyladenie techniky a drobností.   

Peter Nuota, tréning, tréner, strava, homeoffice

STRAVA

Stravovanie je najdôležitejšia časť, na ktorú treba dať pozor. Najlepší spôsob, ako mať stravu pod kontrolou, je naučiť sa, aké porcie sú pre vás ideálne.Jesť až do prasknutia nie je tá správna cesta, tak isto ani hladovanie a vynechávanie jedál nie je v súlade so zdravým životným štýlom.

Matka všetkých zŕn – Quinoa
Prečítajte si tiež:

Matka všetkých zŕn – Quinoa

Jedzte pravidelne, ideálne je jesť 3-5 jedál denne podľa toho, ako to vyhovuje vám. Na desiatu si dajte ovocie, obsahuje fruktózu, ktorá dodá telu energiu a veľké množstvo vitamínov, ktoré podporujú našu imunitu. Ak nestíhate jesť počas dňa, majte vždy poruke ovocie alebo tyčinku, ktorá vás na chvíľu zasýti a zabráni, že vás prepadne vlčí hlad a potom budete ľutovať, čo všetko ste pojedli. Nezabúdame ani na pitný režim a sladené nápoje nahradíme vodou alebo čajom. Prípadne nápojmi bez pridaného cukru. Zameriavajte sa na jedlá bohaté na bielkoviny, vyhýbajte sa polotovarom, fastfoodom a sladkým kalorickým bombám a zmeny si začnete všímať po pár týždňoch. Naučte a čítať etikety, aby ste si vybrali správne potraviny, ktoré vám pomôžu maximalizovať vaše snaženie a dosiahnuť váš cieľ.

Peter Nuota, tréner, spartan, tréning

Nejedzte stále, jedzte, keď ste hladní. V dnešnej dobe, keď máme nadbytok potravín, ktorými sa plytvá, je zvykom každú chvíľku do niečoho zobnúť. Takto ale svoju stravu, a hlavne príjem kalórií pod kontrolou mať nebudete. Uprednostňujte kvalitné a hlavne čerstvé potraviny.

Miesto toho, aby ste mali na tanieri 50/50 hlavné jedlo a prílohu, si tanier rozdeľte na tretiny, z prílohy uberte a doplňte tanier zeleninou.Telu dodá vlákninu, ktorá podporuje trávenie a taktiež množstvo vitamínov a minerálov.