Peter Nuota: Motivácia je cesta, ktorá vedie kamkoľvek, kam sa chceme dostať

Redakcia | 14. marec 2022
Peter Nuota, tréner, spartan, tréning
foto: archív P.N.

Peťo je partner na beh, fitnes alebo spartan tréningy. Má 30 rokov, z nich sa cvičeniu venuje už vyše 15. Jeho domovským pôsobiskom je fitnes centrum v Leviciach, kde záujemcom pomáha predovšetkým so silovými a funkčnými cvičeniami. Okrem toho, ako aktívny „spartan“, trénuje aj domovskú spartanskú skupinu v Leviciach.

Peťo, poďme od začiatku. Čo ťa priviedlo k cvičeniu?

Ako dieťa som veľmi neinklinoval k športom. So spolužiakmi sme si zvykli zahrať na ulici hokej alebo futbal, ale to bolo všetko. Radšej som vonku chytal chrobáky. K cvičeniu som sa dostal ako deviatak, takmer ako „pod lampou je najväčšia tma“. Môj otec mal v tom čase v pivnici veľmi dobre zariadené domáce fitko. Činky, kladky, pozvárané stroje... Začal som s ním cvičiť. Vďaka nemu som dnes na tejto ceste. S kamarátom sme tam strávili celú strednú školu. Kým väčšina spolužiakov išla po škole na pivo s borovičkou, my sme sadli na autobus a išli sme cvičiť. Vedomosti o strave a tréningu som mal vtedy iba zo starých čísiel fitnes časopisov. Prišla vysoká škola a internát, čo sa odrazilo aj na mojom životnom štýle. „Dosť“ som si povedal v momente, keď som si nevedel zaviazať šnúrky, lebo mi zavadzalo brucho a v zrkadle som sa sám sebe otočil chrbtom, lebo som sa na seba nemohol pozerať. Mal som „pretekárske“ rifle. Brucho z nich pretekalo zo všetkých strán.

Upravil som stravu, začal som behať a znovu cvičiť. Asi po pol roku od tejto premeny som narazil na prekážkový beh Spartan Race. Bola to pre mňa veľká výzva a motivácia makať na sebe. Od tohto momentu som sa fitnes životnému štýlu začal venovať naplno. Postupne som si robil školenia a kurzy ohľadom tréningov a stravy a začal som sa pravidelne zúčastňovať konferencií zameraných na šport a fyzioterapiu.

Keď začíname s cvičením, mávame nejaký cieľ. My baby najprv schudnúť, potom vyformovať. Aký bol ten tvoj?

Aj u mňa sa ten cieľ menil. Najprv to bol maximálny rast svalovej hmoty. Postupom času som ale prišiel nato, že dôležitejšie, ako mať veľké svaly je, aby telo nebolelo a fungovalo ako jeden celok. Preto som do svojich tréningov zaradil aj beh, plávanie, korčule, bicykel. Tieto aktivity dali tréningom úplne iný rozmer. Pohyb v každodennom živote je automatická záležitosť a často si ani neuvedomujeme, koľko procesov musí v tele prebehnúť.

Peter Nuota, tréner, spartan, tréning


Pre správne fungovanie organizmu je dôležitá hlavne konzumácia nutrične vyvážených jedál s dostatočným prísunom kvalitných bielkovín a ďalších dôležitých látok. Snažím sa svojich klientov motivovať popri cvičení aj k zdravšiemu jedlu. Chcem, aby sa jedla nebáli a vedeli si správne vyberať potraviny. Nezakazujem im jesť žiadne potraviny. Chcem im ukázať, že sa dá jesť všetko a v správnom množstve sa dá strava skorigovať, aby sme dosiahli také výsledky, aké sme si stanovili. Sám rád tvorím rýchle, ale výživné recepty, ktoré uverejňujem na svojom blogu.

Vyzerá, že Spartan podujatia sú tvoje top

Venujem sa hlavne cvičeniu, behaniu a trénerstvu. Pred pandémiou som sa zúčastňoval aj bežeckých podujatí a prekážkového behu Spartan Race, ktorý mi vždy ponúkol možnosť prekonať sa a siahnuť si na dno svojich síl. Prvýkrát som Spartan absolvoval v roku 2014 a zatiaľ najväčšia výzva bol minuloročný Ultra, ktorý mal vyše 50 km a viac ako 60 prekážok. Myslím si, že takéto preteky najlepšie preveria fyzickú a aj psychickú kondíciu človeka. Ten pocit, keď prídete do cieľa stojí zato. Ja som si po tých 50 km myslel, že sa rozplačem. Ale keď si uvedomím, že som to zvládol, tento konkrétne sme zvládli spolu s bratom, bok po boku, eufória „prekričí“ únavu a my sa pýtame: „Kedy ideme znovu?“

Peter Nuota, tréner, spartan, tréning

Čo ty a strava?

Strave som sa začal venovať, až keď som to potreboval kvôli pretekom. Základná a stredná škola bola z pohľadu jedla katastrofa. Doma sa varili klasické jedlá a nonstop sa vypekali koláče. O internáte ani nehovorím. To by som si teraz najradšej zakryl oči a hanbil sa.Teraz si už dávam pozor na to, čo zjem. To znamená minimum pridaného cukru, viac bielkovín, žiadne sladené nápoje, ani vyprážané jedlá. Dôležité je vedieť čítať etikety a vedieť, ktoré potraviny zvoliť, aby sme sa dostali k nášmu cieľu.

Si samouk v strave, alebo si absolvoval nejaké školenie aj v tomto smere?

Absolvoval som školenie na tvorbu jedálničkov, ale v tejto oblasti som skôr samouk. Niektoré veci musí človek vyskúšať najprv sám, aby potom mohol dávať rady druhým. Mám doma veľa kníh o strave, ktoré postupne čítam a snažím sa poznatky z nich aplikovať a skúšať na sebe. Dôležité je, aby ľudia prišli nato, že zázračné diéty neexistujú. Je potrebné zmeniť životný štýl a vyberať si, čo zjeme.

Peter Nuota, tréner, spartan, tréning

V tejto dobe je veľmi ťažké nájsť motiváciu. Všetci sme akísi ubití. Ako sa motivuješ k behu a cvičeniu?

Motivácia je cesta, ktorá vedie kamkoľvek, kam sa chceme dostať. Je dôležité nezastať na mieste a posúvať sa vpred. Často sa ani mne nechce. Ani behať, ani cvičiť, ale oblečiem sa a idem. Netreba nad tým rozmýšľať. Treba začať a potom to ide. Cez víkendy chodím behať dlhšie trasy. Mám nastavený budík väčšinou na 5:30 h. Aj ja by som si radšej pospal, ale vstanem a idem. Vyspávanie ma nikam neposunie. Musím si vybrať. Jedno alebo druhé. Vždy je to o našom výbere. Takisto je to aj s cvičením.

Keď sa mi nechce, nebudem rozmýšľať, ako veľmi sa mi nechce a čo by som iné robil. Oblečiem sa, začnem a potom to už ide. Práve takéto tréningy bývajú najlepšie.

Zároveň ale treba vedieť, kedy si dopriať oddych. Deň voľna spraví viac osohu ako tréning za každú cenu. Musíme sa naučiť aj oddychovať.

Ako ťa zasiahla pandémia a zatvorenie fitnes centier?

Museli sme prerušiť silovo-kondičnú prípravu s levickým juniorským florbalovým tímom, ktorý by mal dohrať sezónu. Upustili sme aj od našich skupinových behov a aj s klientmi sme museli improvizovať, ako a ak sa dalo. Keď to situácia dovoľovala, cvičili sme u klienta doma alebo vonku, ale to bolo len zopár tréningov. Najviac ma mrzí, že sme museli kvôli pandémii zrušiť bežecký pobyt na Malorke. Dúfam, že hneď, ako to situácia dovolí budeme cvičiť a behať pri mori.

Peter Nuota, tréner, spartan, tréning

Myslíš, že väčšina ľudí si dala od cvičenia počas pandémie pauzu?

Každý, kto športoval s vytýčeným cieľom a mal sen, na ktorom pracoval, ostal zrazu bez cieľa. Myslel som si, že si ľudia dajú od športu pauzu, ale kto raz aktívne športoval, začne mu pohyb chýbať. Veľmi ma teší, že si títo ľudia nenašli výhovorku v zatvorených športoviskách a vo všetkých tých zákazoch, ale začali cvičiť doma. Buď behať, bicyklovať, alebo cvičiť podľa videí. Druhou skupinou sú ale tí, ktorí ostali doma zatvorení, vysedávajú pred televíziou a počítačom, majú problémy nielen s krčnou, ale celou chrbticou, bolesti hlavy a neraz dramaticky priberajú. Nadváha a obezita majú za následok zvýšenú záťaž na pohybový aparát a stúpa riziko metabolicko-cievnych ochorení. Verím, že svojimi príspevkami dokážem ľudí motivovať k pohybovej aktivite, k zmene životného štýlu, zvyšovať silu a kondíciu. Viem im pomôcť, ale oni musia byť tí, čo budú chcieť a miesto výhovoriek budú hľadať spôsob, ako dosiahnuť svoj cieľ. Športujeme sami pre seba a pre svoje zdravie.

FIT gril tanier
Prečítajte si tiež:

FIT gril tanier

Čo by si odporučil tým, ktorí sa práve teraz chcú zdvihnúť z gauča a začať? Stačí sa ísť obuť, ísť behať, bicyklovať, cvičiť doma a nič viac nieje treba?

Nie, to určite nestačí. Nie každý behal, bicykloval, cvičil doma aj pred lockdownom. Je dôležité, aby si každý, kto sa púšťa do športu, ktorému sa zatiaľ nevenoval, naštudoval aspoň základné informácie. Napríklad nie je dobrý nápad pustiť sa do behu a behať každý deň hneď kilometre. Nie je dobré vytýčiť si na začiatok taký cieľ, na ktorý ešte nieje pripravené ani telo, ani myseľ. Hroziť môže všeličo. Pretrénovanie, strata motivácie, v horšom prípade bolesti a zranenie. Tak isto je dôležité vedieť si vybrať vhodný tréningový program na doma. Každý má individuálne potreby a podľa nich sa treba riadiť. Tomuto sa budem venovať v blogu, ktorý budem písať pre FIT štýl.

Peter Nuota, tréner, spartan, tréning

Prezraďme tak čitateľom, že sa môžu tešiť na tvoje články, ktoré budú napríklad o:

O jednotlivých športových aktivitách, ako si správne vybrať cvičenie, čo všetko treba brať do úvahy, kedy cvičiť, ako cvičiť, čo cvičiť. Ale písať budem aj o tom, ako sa doma stravovať, aby ľudia po poslednom roku doma neutekali zhrození chudnúť do fitka.