Vyskúšajte unikátny cvičebný program deepwork

Diana Mašlejová | 2. marec 2018
Vyskúšajte unikátny cvičebný program deepwork

Jedinečné spojenie tela a mysle, kardia a funkčného tréningu. Tento nový druh skupinového cvičenia sa volá deepwork a jeho názov presne vystihuje filozofiu a koncept tréningu.

Ísť do hĺbky svojich fyzických možností a pritom posilniť aj psychickú stránku. Nemusíte sa ale ničoho obávať! Deepwork je atletický, jednoduchý, intenzívny a unikátny cvičebný program – ide o tréning piatich elementov, plný energie! Do deepworku nás zasvätila certifikovaná inštruktorka Silvia Hadeková z RETRO Sport & Wellness.

Unikátny deepwork

Súčasná rýchla a dynamická doba volá po komplexnosti. Po absolvovaní hodiny skupinového cvičenia sa chceme cítiť nabití energiou, spáliť veľké množstvo kalórií, posilniť a vytvarovať svalstvo, redukovať podkožný tuk. Na tieto potreby reagujú aj špecialisti a vytvárajú stále nové a originálne koncepty, ktoré nám pomôžu dostať sa čo najrýchlejšie a najefektívnejšie do fit formy.

Jeden z druhov cvičení, ktorý vyvolal vo svete skupinových foriem malú revolúciu, je práve deepwork – holistický funkčný tréning. Špecializovaná inštruktorka Silvia Hadeková vysvetľuje, že „koncept deepworku vytvoril bývalý gymnasta a úspešný tanečník, ktorý momentálne pôsobí ako medzinárodný tréner, prezentér a choreograf. Jeho meno je Robert Steinbacher a je majiteľom BodyArt school.

Robert ako fyzioterapeut pomáhal telesne postihnutým deťom v nápravnom centre pri Salzburgu. Po tejto skúsenosti dal dokopy rôzne cvičebné techniky a liečebné postupy a založil pohybovú školu BodyArt School, zameranú na skupinovú fitnes terapiu, ktorá zlepšuje a trénuje funkcie ľudského tela. Je to prvý koncept, ktorý bol importovaný z Európy do USA, a nie naopak.

BodyArt school neskôr rozšíril práve o deepwork, ktorý je inšpirovaný nielen funkčným tréningom, ale aj filozofiami ďalekého východu. Deepwork je založený na princípoch Jin a Yang, čiže na protikladoch, ktoré sa navzájom dopĺňajú a jeden bez druhého by nemohli existovať. V praxi to znamená, že po nádychu nasleduje výdych – po napätí nasleduje uvoľnenie, po intenzívnom intervale prichádza menej intenzívny a podobne.

Tieto protiklady je možné badať aj priamo pri tréningu. Pre niektorých ľudí sú jednoduchšie cviky, ktoré si vyžadujú silu, naopak, strečingové pozície sú pre nich náročnejšie. Ich opakom sú ľudia, ktorí strečingové pozície hravo zvládnu, ale majú problém so silovými cvičeniami.

V deepworku je tréning štruktúrovaný práve tak, aby energie Jin a Yang boli vyrovnané, a teda, aby sme dosiahli rovnováhu medzi týmito opačnými silami.“ Na základe vopred stanovených princípov prechádza hodina deepworku energetickými fázami, počas ktorých sa strieda silová a kondičná záťaž a spomínané napätie a uvoľnenie. Koncept je skutočne bravúrne vyskladaný a prepracovaný – svalstvo sa maximálne posilňuje a naťahuje, telo sa tvaruje a zároveň sa človek pri cvičení zapotí, pretože ide aj o kardiovaskulárny tréning. Je to zábavné, relaxačné, ale aj dynamické a sofistikované.

Cvičenie deepwork plné benefitov

„Deepwork je veľmi intenzívny. Cvičenia sú navrhnuté tak, že trénujeme niekoľko svalov a svalových skupín naraz a nie len jednotlivo. Cviky sú spojené s aktivitami z bežného života a majú nám tak zabezpečiť správne fungovanie tela pri každodenných činnostiach, ako je napríklad chôdza do schodov, nosenie nákupu, atď.,“ objasňuje Silvia Hadeková. Napriek tomu, že tréning deepwork je náročný, je vhodný pre každého a nemusia sa ho obávať ani klienti – začiatočníci.

„Jednotlivé cvičenia majú rôzne variácie a úrovne, takže každý môže cvičiť podľa svojich možností a schopností. Pohyby sú navrhnuté tak, aby tvorili prepojenie medzi posilňovaním a relaxáciou a v neposlednom rade sú spojené s dýchaním, ktoré je dôležitou súčasťou cvičenia. Všetky cviky sa vykonávajú iba s hmotnosťou vlastného tela. Využívajú sa dynamické cvičenia, ako napríklad plyometrické skoky, rôzne poskoky a šprinty.

Tieto zlepšujú kondíciu a posilňujú kardiovaskulárny systém. Ďalej sa využívajú statické výdržové cvičenia, ktoré zlepšujú koordináciu, stabilitu a rovnováhu. Funkčné posilňovacie formy, ako kliky, plank, squaty, zvyšujú silu a posilňujú svaly. Počas tréningu deepworku teda zvyšujeme svoje kondičné schopnosti, ale i silu a flexibilitu. Cvičenie má pozitívny vplyv aj na držanie tela, pomáha nám vytvárať a vycibriť rovnováhu, ktorú potrebujeme v každodennom živote pri riešení rôznych úloh a problémov. Napĺňa nás energiou, a to nielen fyzickou, ale aj psychickou. Ponúka nám uvoľnenie a odreagovanie sa od každodenných stresov. Výhodou deepworku je, že na cvičenie nepotrebujeme žiadne pomôcky, cvičí sa iba s vlastnou hmotnosťou. Nepotrebujeme dokonca ani tenisky, keďže sa cvičí naboso. Jedinou pomôckou je podložka,“ dopĺňa inštruktorka.  

S deepwork - Telo a myseľ v harmónii

Ako nám už cvičiteľka Silvia Hadeková prezradila, deepwork neopomína ani myseľ. Práca s mysľou je však iná, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Dôležitá je koncentrácia na vlastný pohyb a telo, čím sa umocňuje samotná kvalita vykonávaného cviku. „Aj napriek tomu, že deepwork je dynamické cvičenie, zaraďujeme ho do skupiny cvičení, ktoré poznáme pod označením Body and Mind. Dôvodom je fakt, že pri tréningu by sme sa mali zameriavať na seba, na svoje telo, ale tiež na myseľ a vnútro. Deepwork teda kombinuje psychické a fyzické protiklady funkčného tréningu. Ide nielen o fyzické aspekty cvičenia (posilňovanie, tvarovanie postavy), ale aj o zharmonizovanie duše.“ Pýtate sa, ako prebieha samotná hodina? Možno budete prekvapení jej unikátnou štruktúrou a konceptom.

Silvia vysvetľuje, že „hodina je rozdelená do siedmich energetických fáz, z ktorých každá má svoj význam, a preto by nemala byť vynechaná alebo preskočená. Prvé dve fázy sú pomalšie. Slúžia na to, aby sme sa začali sústreďovať na svoje telo, dýchanie, a zabudli na stres a problémy každodenného života. Taktiež nás majú pripraviť na nasledujúce fázy, preto sa vykonávajú cviky, ktoré zahrejú svaly a kĺby, podporujú cirkuláciu a koncentráciu a zlepšujú silu a flexibilitu.

Potom nasleduje fáza, v ktorej už „začína ísť do tuhého“. Zvyšuje sa intenzita cvičenia a srdcová činnosť. V ďalších fázach sa skutočne zapotíme, nakoľko sa striedajú kardio intervaly so statickými „výdržovými“ pozíciami a silovými cvičeniami. Vrcholom tréningu je štvorminútový vytrvalostný interval, počas ktorého môžeme prekonávať svoje limity a posúvať hranice. Hodina je, samozrejme, ukončená relaxačnou fázou, ktorej súčasťou je nevyhnutný strečing.“ Napriek tomu, že pri deepworku nepotrebujete nič, iba podložku a vlastné telo, jeden aspekt je predsa len dôležitý. A tým je vhodná a podporná hudba. „Hudba je skutočne dôležitým faktorom hodiny, keďže má vplyv na energiu a emócie.

Hudba sa v priebehu hodiny mení. Na začiatku je pomalšia, pokojná a tichá, dovoľuje nám sústrediť sa na dýchanie a správne cvičenie. Zo zvyšujúcou sa intenzitou sa prirodzene zrýchľuje a stáva sa podporujúcim a motivačným faktorom. Energická hudba so správnym rytmom nás jednoducho nabudí k lepším výkonom. V závere sa opäť vraciame k relaxačnej, uvoľňujúcej muzike.“

Dômyselný koncept cvičenia deepwork láka čoraz viac ľudí. Tí, ktorí sa doňho zamilovali, oceňujú najmä fakt, že popri silovej a kondičnej záťaži sa stará aj o ich vnútro a navodzuje pocit harmónie. Nemusíte si teda klásť otázku – myseľ, alebo krása tela? Deepwork je na danú dilemu výbornou odpoveďou. Cvičiteľka Silvia Hadeková prezrádza, že ju osobne Deepwork zaujal predovšetkým svojou dynamikou a komplexnosťou. „Jeho výhodou je tiež choreografická nenáročnosť. Páči sa mi, že po hodine deepworku sa človek cíti plný energie, aj keď má za sebou poriadnu makačku.“ Môžeme chcieť viac?