Trápia vás popraskané pery? Pozor na stravu!

Lucia Gáborová | 3. marec 2022
pery, popraskané pery,pleť v zime

Pokožka si v zime zaslúži zvýšenú starostlivosť. To, čo fungovalo v lete, v chladnom počasí nestačí. Okrem suchej dehydratovanej pokožky nás najčastejšie trápia boľavé, popraskané pery.

Popraskané pery (cheilitída) sú stav, kedy pokožka pier začne vysychať a následne praskať, najmä keď sú pery vystavené studenému, mrazivému a vetristému počasiu. Často nás tento problém trápi pri športovaní vonku. Správne zvolená kozmetika a plnohodnotná strava dokážu problém popraskaných pier odstrániť.

Pozor na správne vyskladanú stravu

Možno vás to prekvapí, no suché, popraskané pery môžu byť prejavom nesprávneho stravovania a nedostatočného prísunu nutričných látok potrebných pre zdravý vývoj organizmu. Rovnako tiež môžu byť znakom dehydratácie. V prípade dehydratácie vás okrem suchých a popraskaných pier môžu sprevádzať bolesti hlavy, závrate, nadmerné močenie, zápcha a suchosť v ústach. Ak však trpíte skôr malnutríciou (nedostatkom živín), budete cítiť skôr slabosť, nafukovanie, zhoršenie pleti a celkový nedostatok životnej energie, ktorý sa často zamieňa s prejavmi depresie.

Vegetariánstvo má svoje zásady

V prípade, že patríte medzi vegetariánov či vegánov, dbajte na to, aby ste mali denne dostatočný zdroj bielkovín. Z vitamínov môžete po konzultácii s vašim lekárom, prípadne po krvných odberoch, suplementovať vitamín D, vitamín A, vitamín C, zinok a železo.

Opatrne s kozmetikou v zime

Pri odličovaní a starostlivosti o pleť si musíte dávať pozor na to, aké zložky vaše kozmetické produkty obsahujú. Na odličovanie používajte šetrné produkty, ktoré nespôsobujú nadmerné vysušovanie pokožky. Úplne sa vyvarujte produktom obsahujúcim alkohol (alkohol denat, denaturovaný alkohol, izopropylalkohol, SD alkohol, benzylalkohol), pretože môže pokožku vysušovať.

Následná starostlivosť o pleť by rovnako mala byť jemná a šetrná. Vyberajte si ju skôr v lekárni než v drogérii a o zložení jednotlivých produktov sa poraďte s lekárnikom alebo odborníkom na starostlivosť o pleť. Používajte šetrné, neparfumované a neochutené balzamy na pery a vyskúšajte balzam s obsahom lanolínu. Nejaký čas úplne vypustite rúže a lesky na pery. Potom, čo sa vám pery zahoja, však siahnite skôr po hydratačných než po dlhotrvácnych rúžoch na pery.

TIPY naviac

  1. Ak máte sklony k popraskaným perám, za každých okolností sa vyvarujte používaniu balzamov na pery s obsahom mäty a eukalyptu.
  2. Balzam na pery si aplikujte aj vždy pred spaním. Majte ho položený na nočnom stolíku. Tak na tento krok vo vašej večernej rutine nikdy nezabudnete.
  3. Majte balzam na pery vždy v kabelke. Reaplikujte ho aj v práci. Áno, aj pod rúškom.
  4. Balzamy na pery s obsahom lanolínu, glycerínu a vazelíny vaše pery ochránia najdlhšie.
  5. Vaša strava by mala obsahovať veľa bielkovín, komplexných sacharidov a zdravých tukov.