Body shaming: Pozri sa na seba, ako vyzeráš!

Lucia Gáborová | 15. jún 2022
body shaming, zahanbovanie, zahanbovanie tela, šikana, ohováranie, tučná, telesný vzhľad, komentovanie telesného vzhľadu, sociálne siete

Čo si pomyslíte, keď prechádzate okolo zrkadla a uvidíte v ňom svoj obraz? Napadne vám ako prvé „Dnes vyzerám naozaj skvele,“ alebo skôr „Och, aké mám dnes nemožné vlasy! Vyzerám hrozne!“ Otázka znie: v porovnaní s kým vyzeráte skvele alebo hrozne?

Denne sme bombardovaní dokonalými fotkami ľudí na sociálnych sieťach. Dokážeme sa s nimi neporovnávať? Je vedomie našej sebahodnoty natoľko neotrasiteľné, že si za každých okolností dokážeme zachovať pred kritickým hlasom v našej hlave stopercentné dekórum? Alebo podliehame tlaku okolia a naše telá, účesy a modely správania ako zápalky vo vetre padajú pod tlakovou vlnou módneho diktátu, ktorý dnes udávajú sociálne médiá? Ako to máte vy?

Každý deň si krátime čas listovaním rôznych fotografií v našich mobiloch. Občas sme pritom sami, občas v spoločnosti priateľov. Komentovanie toho, čo tam vidíme, sa v skupine priateľov zdá byť nevinnou zábavkou, no nemusí tomu tak byť vždy. Od hodnotenia či už naživo, alebo v komentároch pod fotkami verejne či anonymne, k body shamingu (zahanbovaniu tela) nás delí len veľmi tenký ľad. Žiaľ, táto kratochvíľa je dnes v médiách, ale aj v rozhovoroch naživo medzi ľuďmi, pomerne bežná. Je načase, aby sme zatiahli na hlbinu a pozreli sa na tému body shamingu o niečo bližšie.

body shaming, zahanbovanie, zahanbovanie tela, šikana, ohováranie, tučná, telesný vzhľad, komentovanie telesného vzhľadu, sociálne siete

Čo je to body shaming?

Body shaming je výraz definujúci nevhodné až negatívne komentovanie telesného vzhľadu inej osoby. Často sú jeho terčom ľudia s nadváhou alebo podváhou, akné alebo nejakým typom telesných disproporcií. Za body shaming sa považuje akýkoľvek komentár od kohokoľvek, kto vás označí za príliš tučných, príliš chudých, jedným slovom vás zaradí medzi anorektikov, okomentuje stav vašej pleti, prebiehajúci herpes na pere a podobne.

Body shaming je, žiaľ, fenoménom dnešnej doby a považuje sa za určitú formu šikany. V elektronickej komunikácii môže byť zahanbovanie tela umocnené navyše spracovaním vo forme meme. Najčastejšie sa s ním dnes môžeme stretnúť na sociálnych sieťach, v časopisoch, televízii, ale aj v priamych rozhovoroch medzi ľuďmi v škole, na pracovisku, pri spoločenských posedeniach. Čo je ešte oveľa zarážajúcejšie je, že býva čoraz častejšie predmetom rodinných stretnutí a priateľských posedení pri káve.

Nikto z nás by nemal byť vystavený komentárom, kvôli ktorým by sa mohol cítiť zle. Následky zahanbovania tela sú vážne, či už ich mierite proti sebe alebo niekomu inému, a môžu prispieť k rozvinutiu celej škály problémov z oblasti duševného zdravia. V prípade kyberšikany (šikany cez internet) ide o obzvlášť zákerné konanie, pretože nestojíme autorovi komentárov tvárou v tvár a nemôžeme si s ním celú vec korektne vydiskutovať.

Si taká a taká

Zaujímavosťou zostáva, že body shaming si medzi sebou smečujú vo väčšine prípadov ženy. Je možné, že ide o riešenie nedostatočného pocitu vlastnej hodnoty, avšak veľmi nešťastným spôsobom. Zatiaľ čo v minulosti sa negatívne komentáre dotýkali najmä ľudí s nadváhou, dnes sa čoraz častejšie týkajú aj štíhlych mužov a žien, pričom je komentovaný aj obsah ich taniera. „A čo ty vôbec nič neješ? Si ako trieska.“ Alebo: „Ješ ako vrabec. Pozri sa na seba, ako vyzeráš! Si  strašne chudá.“ Autor zdanlivo neškodného komentára jeho obsah pritom vôbec nemusí myslieť zle.

Ak je však takáto poznámka smerovaná k niekomu, kto balansuje na hranici poruchy príjmu potravy, môže mať fatálne následky.

Koľkokrát ste si v duchu povedali, že ste tučná alebo ste to vyslovili, nebodaj, pred svojou dcérou? Možno si to neuvedomujete, no presne tadiaľto vedie cesta k body shamingu a vy ho, nevedomky, môžete prenášať na ďalšiu generáciu. Obzvlášť nebezpečné je akokoľvek hodnotiť vzhľad tínedžerov. Najmä dospievajúce dievčatá sú vystavené zvýšenému riziku rozvinutia porúch príjmu potravy a dysfunkčného cvičenia v dôsledku tlaku okolia na svoj vzhľad, čo i len formou nevinných poznámok. Tie môžu vyústiť až do úzkostí, depresie, ba dokonca predčasnej konzumácie alkoholu za účelom zapiť nespokojnosť a žiaľ nad vlastným telom.

body shaming, zahanbovanie, zahanbovanie tela, šikana, ohováranie, tučná, telesný vzhľad, komentovanie telesného vzhľadu, sociálne siete

Príbeh jednej z nás

“Body shaming je pojem úzko súvisiaci s body image,” hovorí nutričná koučka RNDr. Barbara Sviežena, PhD. „Body image – moja predstava o mojom vzhľade. U prevažnej väčšiny žien je v súčasnosti typický negatívny body image – to znamená premietanie si negatívnych emócií do svojho tela alebo jeho častí, komentovanie, zosmiešňovanie až nenávisť k telu, tvári, vlasom, resp. nášmu fyzickému vzhľadu. Z negatívneho body image následne vyplýva citlivosť na zahanbovanie. Tieto fenomény, ktoré dostali svoje pomenovanie až teraz, ale sú s nami už pomerne dlho, sú dôsledkom diétnej kultúry, v ktorej žijeme už 15-20 rokov aj na Slovensku. Stotožnili sme sa s obmedzenými štandardami krásy a telesných proporcií a akákoľvek odchýlka od tohto štandardu je pre nás vnútorným signálom pre seba-spochybňovanie a kritiku vlastnej proporcionality. Diétna kultúra nás presviedča, že každá odchýlka je dôsledkom našej vlastnej neschopnosti, nedostatku pevnej vôle, disciplíny a že sme mimo kontrolu. Tieto pocity v nás prehlbujú seba-odcudzenie a my padáme do bludného kruhu diét zvyčajne s neúspešným koncom,” bije na poplach BibiSviežena.

„Ak by som mala hovoriť o svojej vlastnej skúsenosti..., telesná výchova, 3. ročník ZŠ, šplháme - mne to ide veľmi pomaly... Učiteľka namiesto povzbudenia kričí, že mám veľký kufor, decká sa, samozrejme, smejú...hanbím sa, cítim sa strašne,” opisuje svoju skúsenosť nutričná koučka. „Dávam si dohodu so sebou, že nikdy nebudem mať veľký zadok (mimochodom, nikdy som nemala a vždy som mala skôr podváhu). Dohoda so sebou však nakoniec viedla k pätnástim rokom porúch príjmu potravy a kritickej podváhy… Deti si málokedy vedia veci dať do súvislosti a kriticky myslieť, avšak sú ľahko zraniteľné a slová autority sa im vštepujú hlboko pod kožu,” uzatvára svoj príbeh koučka.

Čo môže urobiť každý z nás?

Nemôžeme zmeniť správanie a komentáre iných ľudí, ale môžeme zabrániť tomu, aby sme my sami vstúpili do začarovaného kruhu body shamingu, a práve tieto tipy nám môžu k tomu pomôcť:

Nezahanbujte samých seba

Začnite od seba. Každý z nás má horšie a lepšie dni. Sú chvíle, keď ste samy so sebou spokojné a potom sú tu dni, kedy by ste na sebe najradšej zmenili všetko od hlavy až po päty. Je to normálne a prirodzené, a práve takto by sme sa mali naučiť na seba pozerať. Nemusíte byť vždy stopercentné ani dokonalé. Dovoľte si byť strapaté, v pokrčenej košeli s vyrážkou na brade či s nafúknutým bruchom pred menštruáciou. Naučte sa prijať sa také, aké v každej chvíli ste a neodsudzovať sa za drobné nedokonalosti a prehrešky. Ak niečo na sebe chcete zmeniť, tak to zmeňte. Začnite cvičiť, behať alebo pre začiatok každý deň držať plank. Nekarhajte sa však ak nebudete mať hneď na druhý deň na bruchu tehličky. Buďte k sebe láskavé. Ak sa ocitnete v partii žien, ktoré lamentujú nad svojím vzhľadom, namiesto toho, aby ste sa k nim pridali, pokúste sa upriamiť pozornosť na ich prednosti.

Nedajte sa chytiť do pasce

Akokoľvek vás pália prsty, nepíšte na sociálne siete negatívne komentáre, ktoré by vás mohli neskôr mrzieť. Nehovorte kamarátke, že pribrala a podobne. Nik z nás nevie, akú bitku vo svojom vnútri odohráva človek sediaci oproti nám. Buďte podporujúce, chápajúce a majte otvorenú myseľ v prípade, ak sa vám iná osoba s čímkoľvek zdôverí.

Nekritizujte sa zbytočne

Nabudúce, keď bude kritik vo vašej hlave chcieť opäť spustiť tú istú obohratú pieseň, zastavte sa a uvedomte si, odkiaľ ten hlas vôbec pochádza. Komu patrí? Vašej mame, starkej, partnerovi, učiteľke alebo kamarátke, ktorá vám kedysi povedala niečo podobné? Skúste sa na chvíľu zastaviť a oddeliť ten hlas od seba. Nie je súčasťou vás. Nie ste to vy. Neprihovára sa k vám. Sú to len slová, ktoré ste niekedy niekde počuli a v tejto chvíli je v poriadku pustiť ich z hlavy a zabudnúť na ne. Netýkajú sa vás.

Zaveďte si denník

Každý večer si zapíšte všetko, čo pre vás vaše telo v ten deň urobilo. Napríklad: Dokázala som prejsť 5 kilometrov; udržala som plank 2 minúty, cvičila som pol hodiny jogu, upratala som celý byt, prešla som pešo do práce a späť, mám zdravé pľúca a dýcham... Zapisujte si úplne všetko, za čo ste svojmu telu vďačná.

Povedzte nie

Priblížili ste sa k zrkadlu a vaše ja začína opäť spúšťať tú istú obohratú pesničku o tom, aká ste nedokonalá? Zastavte sa, pozrite sa mu rovno do očí a povedzte hlasné: „NIE!“ A opakujte ho dovtedy, kým negatívne vyjadrenia týkajúce sa vášho tela nezmiznú.

Buďte k sebe láskavá

Povedali by ste niekedy svojej najlepšej priateľke do očí, že má škaredé zuby alebo že jej vytŕča brucho? Určite nie, tak to nehovorte ani sebe. Správajte sa k sebe rovnako, ako by ste sa správali k najlepšej priateľke. Hovorte si, ako vám to dnes pristane. Povedzte si, že tieto náušnice vám zvýrazňujú hĺbku vašich modrých očí. Všimnite si ladnosť pohybov svojich rúk a krásnu líniu vášho tela. Nezameriavajte sa na to, čo je nedokonalé ale to, čo je krásne.