Domáca lekárnička: Kôpor - burina, ktorá chutí

Zuzana Paprskárová | 11. júl 2022
kôpor, kôprové pesto, pesto, účinky kôpru, zápach z úst, čkanie, dochutenie kôprom, kôprové semená, liečenie rán, kašeľ, bolesti hlavy

Arómu kôpru cítime už z diaľky. Vyrastie takmer všade, nepotrebuje žiadnu starostlivosť a mnohí ho prehliadajú ako obyčajnú burinu. Voňavý kôpor by si však zaslúžil oveľa väčšiu pozornosť. Využiteľný je nielen v kuchyni, ale má aj množstvo liečivých účinkov.

Kôpor ako ho ne-poznáme

Kôpor voňavý je jednoročná aromatická bylina pochádzajúca z východnej oblasti Stredozemia a zo západnej Ázie. V minulosti sa využíval proti kašľu, bolestiam hlavy a v podobe mastičiek. Rímski gladiátori si ním pred zápasom natierali ruky a nohy na posilnenie svalov. Hippokrates ho popísal ako liečivo na čistenie ústnej dutiny a opražené semienka slúžili na liečenie rán pre vojakov. V súčasnosti sa pestuje predovšetkým ako korenina. Používame ho do omáčok, polievok, šalátov či pri nakladaní zeleniny. Výborný je aj na dochutenie rýb.

Nutričná hodnota – kôpor (100 g):

KJ – 168
Kcal – 40  
Bielkoviny – 3,2 g
Sacharidy– 6,7 g
Vláknina – 2,4 g
Tuk – 0,7 g
Voda – 86 g

Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C je kôpor výborným antioxidantom, bojuje proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Obsahuje tiež vitamín E, vitamín A a vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, železo, vápnik, horčík, zinok, meď, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Je veľkým pomocníkom v čase, kedy nás trápia najrôznejšie choroby a infekcie, no zároveň je ideálnou formou prevencie pred chrípkou a nachladnutím. V prípade akútneho ochorenia uľaví pri kašli.

Kôpor sa svojimi účinkami vyrovná cesnaku, no má veľkú výhodu – môžeme si ho dopriať bez obavy z nepríjemného zápachu z úst.

Na čo je kôpor ideálny?

Kôpor má antiseptické vlastnosti, vďaka čomu je účinný napríklad pri liečbe kožných ochorení. Vhodný je na odvodnenie tela od nadbytočnej vody, pretože pôsobí močopudne. Rastlina prečisťuje močové cesty a obličky, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a chuť do jedla. Kôpor obsahuje dva liečebné komponenty: monoterpény, ktoré aktivujú enzýmy, a flavonoidy, ktoré pomáhajú regenerovať a spevňovať cievy. Olej z kôprových semien má antibakteriálne účinky podobné cesnaku. Vňať má zase vďaka obsahu vápnika dobrý vplyv na pevnosť kostí. Tiež je dobrým zdrojom vlákniny, čo podporuje funkciu čriev.

kôpor, kôprové pesto, pesto, účinky kôpru, zápach z úst, čkanie, dochutenie kôprom, kôprové semená, liečenie rán, kašeľ, bolesti hlavy

Pátrate po ideálnom zdroji vápnika?

Kôpor je výborným zdrojom nielen vápnika, ale aj vlákniny, mangánu, železa a horčíka, čo z neho robí skvelého bojovníka proti osteoporóze. Zabezpečuje pevné kosti i kĺby a pôsobí ako prevencia proti tomuto ochoreniu. Postará sa aj o mineralizáciu našej opornej sústavy.

„Čerstvé mamičky" majú v kôpri priateľa

Ak vás trápia tehotenské nevoľnosti, nechutenstvo, kŕče, určite vyskúšajte zaradiť do stravy kôpor. Je skvelým pomocníkom pri problémoch s dojčením. Kôpor podporuje tvorbu materského mlieka. Taktiež má upokojujúce účinky na nervový systém a pozitívne vplýva na proces trávenia. Rovnako môže poslúžiť pri detoxikácii celého organizmu.  

TIP pre vás: Žuvanie semien kôpru sa odporúča pri čkaní.

Zápal močových ciest

Najbežnejšou príčinou infekcií močových ciest je baktéria Ecoli, ktorá má v kôpre vynikajúceho súpera. Kôpor má silné močopudné účinky a odvodňuje telo od nadbytočnej vody. Prečisťuje močové cesty a obličky.

Ak trpíte takýmito ťažkosťami, stojí za to urobiť si kôprový odvar a pridať si ho do kúpeľa (cca 30 g kôpru lúhujeme v 1 litri vody počas 15 minút).

Stop nepríjemnému nadúvaniu a kŕčom

Ak máte pokazený žalúdok a trápia vás kŕče, doprajte si kôpor. Zlepšuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Pomáha pri poruchách tráviaceho traktu a podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Okrem toho podporuje pravidelné vyprázdňovanie.

Znižuje hladinu cukru v krvi

Kôpor podporuje metabolizmus uhľohydrátov, udržiava hladinu inzulínu v norme a tiež znižuje produkciu cholesterolu v pečeni.

Liečivé účinky kôpru v skratke:

•    prevencia pred chrípkou a nachladnutím
•    výborný zdroj vápnika
•    karcinogénny
•    antibakteriálny
•    pôsobí proti nespavosti
•    prečisťuje krv
•    upokojuje miesto po uštipnutí hmyzom
•    pôsobí proti nadúvaniu a plynatosti
•    znižuje krvný tlak a stres
•    pomáha pri migréne
•    má silné močopudné účinky
•    preventívne pôsobí proti obličkovým a močovým kameňom
•    detoxikuje organizmus
•    lieči kožné ochorenia

Kôpor sa odporúča žuť proti baktériám v ústnej dutine, ktoré sa nachádzajú v jazyku a spôsobujú zápach z úst.