Mäsožravo inak: Konzumujete vnútornosti? Informácie, ktoré musíte vedieť

Jana Tesák Potomová | 25. máj 2022
vnútornosti, konzumovanie vnútorností, železo, mäso, obličky, pečeň, mozog, pľúcka, hovädzia pečeň, selén, zinok, B12, B9, proteíny

Často sa nám spájajú skôr s krmivom pre domácich miláčikov, paštétami, no určite nie s extra gurmánskym zážitkom. Pritom pečeň na cibuľke, pľúcka na smotane či držková polievka kedysi patrili k tradičným, vyhľadávaným jedlám, no dnes majú pre nás skôr nádych exotiky.

Ak však prekonáme tieto predsudky, objavíme svet nečakane pestrých chutí, textúr, výživných a zdravých surovín za prekvapivo nízke ceny.

LOSOS na 4 rôzne spôsoby
Prečítajte si tiež:

LOSOS na 4 rôzne spôsoby

Ktoré vnútornosti sa oplatí konzumovať?

Kráľovnou spomedzi vnútorností je pečeň, no konzumujú sa aj obličky, srdce, pľúca, slezina, žalúdok, držky,jazyk, semenníky, mozog a iné. Obsah živín sa vo vnútornostiach mierne líši v závislosti od druhu zvieraťa, typu orgánu a od spôsobu chovu. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že u niektorých zvierat je konzumácia určitých vnútorností zakázaná. Ide hlavne o mozog, miechu hovädzieho dobytka a diviaka.

Dôležité je povedať, že väčšina orgánov má vyšší obsah živín, než bežne nami konzumovaná svalovina. Vyznačujú sa vysokým obsahom vitamínov skupiny B, napríklad B12, B9, ale aj B1, B2, B5, B7, minerálov, vrátane železa, horčíka, selénu, zinku a dôležitých vitamínov, ktoré sú rozpustné v tuku, vitamíny A, D, E a K.

Porcia hovädzej pečienky poskytuje 45 percent denného príjmu kyseliny listovej a 800 percent vitamínu B12.

Oba vitamíny majú vplyv na zníženie krvného homocysteínu, aminokyseliny, ktorá prispieva ku kardiovaskulárnym chorobám, keď je jej hodnota zvýšená.

vnútornosti, konzumovanie vnútorností, železo, mäso, obličky, pečeň, mozog, pľúcka, hovädzia pečeň, selén, zinok, B12, B9, proteíny

Vnútornosti pre zdravie aj proti únave

Hovädzia pečeň obsahuje takmer raz toľko železa ako špenát a v množstve obsahu ju prekonávajú iba morské riasy a sezamové semienka. Ak je v organizme nedostatok železa, orgány a svaly sú slabo okysličené a pracujú na energetický dlh. Človek sa rýchlejšie unaví aj bez nadmernej fyzickej aktivity. Môže pociťovať nevoľnosť, malátnosť, celkovú slabosť, pokožka je  suchá, bledá, vlasy poštiepené bez lesku.

Železo všeobecne zo živočíšnej stravy, čiže aj vnútorností, sa do tela vstrebáva jednoduchšie, než z rastlinných potravín.

Preto pri anémii je často odporúčaná konzumácia pečene na doplnenie železa. Porcia varenej kuracej pečienky poskytuje približne 60 percent dennej hodnoty železa. Preto je pečeň dobrou prevenciou proti anémii a prispieva k rýchlejšiemu zotaveniu organizmu pri strate krvi po úraze alebo chirurgickom zákroku. Aby sme sa vyhli problému chudokrvnosti, stačí si pečienku pripraviť raz týždenne.

vnútornosti, konzumovanie vnútorností, železo, mäso, obličky, pečeň, mozog, pľúcka, hovädzia pečeň, selén, zinok, B12, B9, proteíny

Vnútornosti  sú výborným zdrojom bielkovín

Mäso vnútorností patrí medzi najbohatšie zdroje cholínu, ktorý je základnou živinou pre správne fungovanie mozgu, pečene a svalov. V pečeni prítomný zinok je zasa podstatný pre dobrú obranyschopnosť, takže by sa túto pochúťku mali naučiť jesť najmä starší a chorí ľudia, prípadne tí, ktorým nechutí jesť alebo v snahe schudnúť znížili denné dávky potravy. Vnútornosti  sú tiež výborným zdrojom bielkovín a aminokyselín, čo určite ocení každý športovec. Vysoký podiel bielkovín sa odráža na dlhšie trvajúcom pocite plnosti a znižuje chuť do jedla.

Pozor!

Jediný potenciálne škodlivý účinok konzumácie pečene je v dôsledku toxicity vitamínu A. Pečeň je nadmieru bohatá na vitamín A. Porcia varenej hovädzej pečene poskytuje 444 percent denného príjmu tohto vitamínu. Jesť príliš veľa pečene teda môže zasahovať do kostnej denzity a prispieť tak k zlomeninám kvôli vysokému obsahu vitamínu A. Medzi iné účinky hypervitaminózy patrí rozostrené videnie a ťažkosti so svalovou koordináciou.

Vnútornosti

Pečeň:

Najčastejšie konzumovaná, je zdrojom kvalitných bielkovín. Dobre stráviteľná a má vysoký obsah využiteľného hémového železa, ktoré má veľký význam v prevencii chudokrvnosti.

Fuagra

Je pomerne známa luxusná lahôdka, ktorú možno vidieť na stoloch vysokej spoločnosti a celebrít. Foiegras sa prekladá z francúzštiny ako tučná pečeň.

Obličky:

Obsahujú veľa purínov a pre niektorých ľudí môžu predstavovať riziko v podobe kumuláciekyseliny močovej. Jej kryštáliky sa ukladajú v kĺboch a spôsobujú dnu (pakostnicu).

Mozoček:

Má vysoký obsah tuku, cholesterolu a lecitínu, je ťažko stráviteľný.

Slezina a týmus:

Obe majú najvyšší obsah purínov spomedzi vnútorností. Slezina však obsahuje veľa železa a nukleoproteínov.

Srdce:

Vzhľadom na tuhosť srdcovej svaloviny môže byť srdce ťažšie stráviteľné.

Držky:

Sú žalúdok či už z kravy, teľaťa, alebo ovce. U nás sa väčšinou dostaneme len k hovädzím držkám.

Pľúca:

Sú ľahko stráviteľné a majú vysoký obsah vápnika s dobrou využiteľnosťou.
Konzumácia vnútorností nie je výhodná iba z ekonomického a zdravotného hľadiska, ale má aj ekologický rozmer, pretože znižuje plytvanie potravinami.