Zdravotné benefity bieleho jogurtu: Zmierňuje zápal a zvyšuje imunitu

Lucia Gáborová | 21. apríl 2022
jogurt, biley jogurt, imunita, probiotiká, vápnik, draslík, osteoporóza, zápal v tele

Pre tých, ktorí si myslia, že jogurt je populárny pre svoju lahodnú krémovú chuť, by mali vedieť, že blahodarné účinky jogurtu siahajú oveľa ďalej než len po lyžičku stojacu v tejto lahodnej bielej hmote.

Ľudstvo ho konzumuje už stovky rokov. Odhaduje sa, že obyvatelia Mezopotámie ho konzumovali už okolo 5. tisícročia p.n.l. V starobylých záznamoch sa našla zmienka o tom, že kombinácia jogurtu a medu sa nazývala jedlom pre bohov.

Slovo jogurt má, prekvapivo, turecký pôvod (od slova yogurmark – hustnúť) a iné zdroje tvrdia, že práve Turecko je kolískou jeho pôvodu, a to už od 6. tisícročia p.n.l. Iný národ – starovekí Gréci – konzumovali inú podobu jogurtu pod názvom oxygala. Nech už je pravda o jeho pôvode ukrytá kdekoľvek, jedno je isté. Jeho popularita prežila tisícročia a radi si na ňom pochutnáme aj dnes.

Ako vznikol biely jogurt?

Po celé stáročia si ľudia vyrábali jogurt len doma. Nebol určený na masovú produkciu. Všetko sa zmenilo, keď v roku 1905 bulharský mikrobiológ Stamen Grigorov objavil Lactobacillus bulgaricus, kmeň baktérie, ktorá kvasí mlieko na jogurt. Krátko po Grigorovovom prielomovom objave začala v roku 1919 v španielskej Barcelone spoločnosť Danone vyrábať komerčne dostupný jogurt určený širokej verejnosti.

Ako sa jogurt vyrába

Jogurt je mliečny výrobok, ktorý sa vyrába bakteriálnou fermentáciou mlieka. Baktérie, ktoré sa používajú na jeho výrobu, sa nazývajú jogurtové kultúry. Tie fermentujú laktózu, prírodný cukor obsiahnutý v mlieku. Tento proces produkuje kyselinu mliečnu, ktorá spôsobuje zrážanie mliečnych bielkovín, čo dodáva jogurtu jeho jedinečnú štruktúru a  chuť.

Dnes konzumujeme najmä prisladené a ochutené jogurty, čo z jogurtu robí skôr dezert a jeho pôvodná podstata sa cestou niekde tak trochu stratila. Keď si budete nabudúce kupovať jogurt, skúste siahnuť skôr po jeho bielom variante a vrátiť sa tak k jeho pravej podstate. Nezabudnite, že si nekupujete len sladký dezert v tégliku, ale produkt, ktorý rozpráva svoj príbeh už niekoľko tisícročí.

Biely jogurt obsahuje veľké množstvo nutričných látok potrebných pre zdravý vývin organizmu:

 • Vápnik – pre zdravý vývin kostí a zubov. Už malá miska bieleho jogurtu obsahuje 49 % našej potrebnej dennej dávky.
 • Vitamín B12 a riboflavín – chránia organizmus pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.
 • Fosfor – malá miska obsahuje 38 % dennej dávky.
 • Magnézium – 12% dennej dávky.
 • Draslík – 18 % dennej dávky.
 • Bielkoviny – dôležitý faktor pre reguláciu chuti do jedla. Bielkoviny spôsobujú pocit sýtosti žalúdka. Môžete tak automaticky znížiť počet kalórií, ktoré celkovo za deň skonzumujete, čo je prospešné pre kontrolu vašej hmotnosti. Bielkoviny sú tiež dôležité pri zvýšenej fyzickej námahe, pri cvičení a pri redukčnej diéte.
 • Probiotiká – živé baktérie. Je ich niekoľko typov. Sú buď súčasťou jogurtových kultúr alebo sa pridávajú po pasterizácii, pričom je dôležité, aby tieto látky prežili cestu naším tráviacim traktom. Len tak z nich náš organizmus dokáže mať osoh. Ak chcete konzumovať výlučne probiotické jogurty, je potrebné čítať etiketu. Informácia o ich prítomnosti v jogurte na nej musí byť uvedená.

Náš imunitný systém a jogurt

Pravidelná konzumácia bieleho jogurtu – najmä ak obsahuje probiotiká – môže posilniť imunitný systém a znížiť pravdepodobnosť viacerých ochorení. Zmierňuje zápal, podporuje činnosť čriev a ich osídlenie priaznivými baktériami. Vďaka tomu, že obsahuje spomínané vitamíny a minerálne látky, je skvelou potravinou podporujúcou náš imunitný systém. Pravidelnou konzumáciou bieleho jogurtu tiež prispievame k prevencii osteoporózy.

jogurt, biley jogurt, imunita, probiotiká, vápnik, draslík, osteoporóza, zápal v tele

Ako si vybrať ten správny jogurt?

Pozor v prípade, ak trpíte laktózovou intoleranciou. Pre vás budú vhodné skôr bezlaktózové varianty jogurtu. Ak z akéhokoľvek dôvodu nekonzumujete kravské mlieko (vegan, alergie atď.), je tu pre vás rastlinná verzia jogurtu, populárny je napríklad kokosový alebo sójový.

Pre ostatných naša rada znie: vyberajte si skôr neprisladzovaný a neochutený biely jogurt obsahujúci živé kultúry. Či už si vyberiete nízkotučný, grécky jogurt či skyr, je len na vás. Príprava jogurtu je možná aj doma. Je veľmi jednoduchá a rýchla.

RECEPT: Domáci biely jogurt

domáci biely jogurt, jogurt

Ingrediencie:

•    1 liter plnotučného kravského mlieka
•    1 biely jogurt so živými kultúrami (150 g)

Ďalej si pripravíme hrniec, sterilizované sklenené poháriky s uzávermi a hlbší plech na pečenie.

Postup:

 1. Mlieko vylejeme do hrnca a zahrejeme na teplotu 80 °C. Ak nemáme teplomer, nevadí. Mlieko odstavíme vtedy, keď sa na jeho povrchu začnú robiť bublinky. Mlieko nám nesmie prevrieť. Odstavíme a necháme chladnúť. Priebežne zbierame kožu.
 2. To, že je už mlieko dostatočne vychladnuté zistíme aj tak, že v ňom už udržíme prst bez toho, aby nás mlieko pálilo. Nesmie však byť studené. Keď nám mlieko vychladne na teplotu cca 40 - 45 °C, odoberieme z neho jednu naberačku do sklenenej misky. Do odobratého mlieka primiešame jogurt. Poriadne premiešame a prilejeme späť k zvyšnému mlieku. Opäť poriadne premiešame.
 3. Jogurt (zatiaľ vyzerá ešte stále ako riedke mlieko) nalievame naberačkou do pripravených pohárov. Tie umiestnime na plech, do ktorého nalejeme trochu teplej vody.
 4. Poháre s jogurtom držíme v teple 8 - 12 hodín. Vložíme ich do rúry vyhratej max na 50 °C a ihneď rúru vypneme. Raz za 1 - 2 hodiny opäť rúru vyhrejeme na 50 °C a opäť ihneď vypneme. Jogurt pokojne necháme vo VYPNUTEJ rúre aj cez noc. Ráno preložíme do chladničky už krásny, hustý jogurt.
Domáci biely jogurt
Prečítajte si tiež:

Domáci biely jogurt

Raňajková jogurtová miska

Z domáceho jogurtu si môžeme pripravovať všetky bežné jedlá tak ako z kupovaného. Môžeme ho pridávať do raňajkovej kaše, alebo si ho dopriať s vločkami a ovocím. Raňajková jogurtová miska je jedným z možných variantov zdravých raňajok.

raňajková jogurtová miska, jogurt, biley jogurt, imunita, probiotiká,

Ingrediencie:

•    miska bieleho jogurtu
•    müsli alebo granola (bez cukru), prípadne ovsené či iné vločky
•    obľúbené oriešky, semienka
•    obľúbené ovocie (kivi, banán, bobuľové ovocie, jahody)
•    1 ČL javorového sirupu

Postup:

Na dno misky lyžicou navrstvíme jogurt. Naň nasypeme vločky a poukladáme ovocie. Môžeme sa pokojne esteticky vyblázniť a vrstviť či sypať do podoby úhľadných vzorcov. Na ovocie kvapneme javorový sirup a posypeme orieškami a semiačkami. Môžeme poprášiť nepraženým kakaom či škoricou.

Raňajková jogurtová miska
Prečítajte si tiež:

Raňajková jogurtová miska