Chcete štíhle bruško? Tak nepodceňujte držanie tela a dýchanie
Fit bruško nie je len o posilňovaní. Dýchanie a správne držanie tela, to je veru hotová alchýmia, ktorej by ste však mali venovať náležitú pozornosť.
Správne držanie pre štíhle bruško
Brucho a chrbtica tvoria pár, ktorý ak nefunguje v symbióze, len ťažko sa budete cítiť skutočne fit. Starostlivosť o hlboký stabilizačný systém tela, takzvaný core, znamená v prvom rade zamerať sa na správny postoj.
Nielen v joge, ale aj v pilatese, rehabilitačnej medicíne a všetkých ostatných funkčných tréningoch vás inštruktor i fyzioterapeut upozornia na optimálny postoj. Tento postoj by ste nemali zahodiť za hlavu hneď, ako zatvoríte dvere telocvične, ale postupne ho zaradiť do svojho bežného života.
Prečítajte si tiež:
Kundalini joga: Viac životnej energie, menej EGA
Ako vyzerá správne držanie tela?
Prečítajte si tiež:
Kundalini joga: Viac životnej energie, menej EGA
- Skúste sa postaviť chrbtom k stene a s výdychom sa k nej pritlačiť.
- Vystreté nohy, chodidlá dopnuté do podložky, brada mierne podsadená, zatiahnuté brušné svaly a každý jeden stavec od krížovej až po krčnú časť priľnutý k stene.
- Zatlačte k stene i ramená, ktoré zatiahnite nadol a predstavte si, že od temena vás ktosi na šnúrke ťahá nahor.
- Pokúste sa s výdychom minimalizovať medzeru v driekovej i krčnej časti a vystrieť sa.
- S nádychom sa uvoľnite a s ďalším výdychom cvičenie zopakujte.
- Po niekoľkých opakovaniach to môžete skúsiť i bez pomoci steny.
Dýchanie a štíhle bruško
Správne dýchanie nielen efektívnejšie okysličí a dobije energiou vaše telo, ale pomôže vám i pri cvičení a udržaní pevných brušných svalov. Dýchanie, to je veru hotová alchýmia, ktorej by ste však mali venovať náležitú pozornosť.
Rozhýbte stuhnutý CHRBÁT
Naučte sa správne dýchať
- Spojte obe ruky vpredu na hrudníku pod prsiami.
- Prsty sú roztvorené a jednotlivo sa dotýkajú.
- S hlbokým nádychom by sa prsty mali vďaka rozširujúcemu sa hrudníku oddeliť.
- Pozor, pri optimálnom nádychu sa hrudník nevypína vpred.
Bránicové dýchanie je efektívnejšie
Rovnakú pozornosť by ste mali venovať i ramenám, ktoré sa nemajú výrazne dvíhať nahor. Pri výdychu sa prsty opäť spájajú vpredu na hrudníku, hrudník sa sťahuje a spevňujú sa spodné brušné svaly.
Toto takzvané bránicové dýchanie využívajú športovci i speváci. Vedia prečo. Prísun väčšieho množstva kyslíka zaručí efektívnejšie okysličenie, lepšiu vitalitu a výdrž. Navyše spolu so správnym držaním tela (ktoré je pri bránicovom dýchaní nevyhnutnosťou) vám prinesie krajšie vyformované bruško.