HIRUDOTERAPIA – liečba pijavicami lekárskymi

Angelika Kutišová | 8. február 2022
pijavice, liečba pijavicami, hirudoterapia

História liečby pijavicami siaha do ďalekej minulosti, ešte do čias Mezopotámie, Byzancie, Egyptu a antického Grécka a Ríma, oveľa ďalej, ako je doba od narodenia Krista. Názov terapie je odvodený od latinského pomenovania pijavice lekárskej – hirudomedicinalis a zaujímavosťou je aj jej anglický názov „leech“, čo znamená „lekár“.

Aj vy ste si mysleli, že pijavicami sa lieči tak, že vycucajú „zlú krv“? Toto je mýtus. Ako to vlastne je?

Bea Sedlárová sa tejto jedinečnej forme terapie venuje a pre FIT štýl nám ju zaujímavo priblížila.

Bea, ako si sa dostala k pijaviciam?

Veľmi ma zaujímala fytoterapia, bylinky a liečenie prírodnými metódami. Veľmi ma to upokojovalo pri inak náročnej práci. Na jednom kurze som o tom prehovorila s ďalšou účastníčkou a ona premostila k pijaviciam. Spýtala sa ma, či mám odpor k pijaviciam. Po prvotnom šoku som zistila, že nemám. Dala mi kontakt na terapeuta a ja som neváhala. Keď vidím, že veci fungujú nesilene, vždy si poviem, že to asi pre niečo má fungovať. Už o pár týždňov na to som sedela na kurze.

Aké profesie sa stretli na takom kurze?

Boli tam hlavne maséri a zdravotníci, fyzioterapeuti. Všetci už vedeli, že podstata pijavíc nie je v satí krvi, ale hlavne vo vylučovaní bioaktívnych látok. Hoci pri mnohých diagnózach pomáha aj samotný fakt vysávania „starej“ krvi.

Zaujímavý prvý moment z kurzu bol, že keď prišiel Radko, prednášajúci, s 5-litrovou nádobou plnou pijavíc, rovno ich položil predo mňa na môj stôl. Nebudem klamať, prehltla som, že fíha. Ale trvalo to iba sekundu. Aj to bola pre mňa skúška, že som neutiekla. Základný kurz trval dva dni, pootvoril dvierka a potom je to o praxi a skúsenostiach a dovzdelávaní sa. Raz ročne sa stretávame u Radka, je to taká naša ročná konferencia, kde zdieľame svoje skúsenosti a preberáme novinky zo sveta, „bestpractices“.

Odkiaľ máš pijavice? Ako to vlastne funguje?

Pijavice beriem z certifikovanej chovnej stanice z Martina. Každá jedna pijavica má registráciu, niečo ako rodný a potom úmrtný list. Je to sterilný chov. V rašeline sa vypestujú kokóny, tie sa kŕmia sterilnou krvou sliepok, aby do nich nevošla žiadna infekcia. Do predaja sa dostávajú 5 mesiacov po poslednom kŕmení. Tie 3 mesiace je doba, počas ktorej sa tvorí v tele pijavice hirudín. To je tá látka, ktorú potrebujeme dostať do našich tiel, spolu s ďalšími, vyše 150 bioaktívnymi látkami z tela pijavice.

pijavice, liečba pijavicami, hirudoterapia, krv, prisatie pijavice

5 mesiacov vydrží na práve vysatej krvi?

Pijavica vydrží 1 až 1,5 roka od posledného kŕmenia. Ale cieľom je liečiť s nimi, a nie chovať ich dlhú dobu. Dožili by sa inak okolo 7 rokov, ale po použití musia byť likvidované, samozrejme.

Prečo? Nemôžem mať „svoju pijavicu“, ktorú mi budeš opakovane prikladať?

Nie. Dnes ti jednu pijavicu priložím, no môžeš mať v sebe „nejaký problém“, čo ona nasaje do seba a potom, keď by som ti ju priložila o 3 mesiace znova a ty ten problém už nebudeš mať, opäť ti ho odovzdá. Nesmú byť ani vypustené do voľnej prírody, aby nekontaminovali zvieratá. Je to kruté, ale je to tak a  možná kontaminácia by mohla mať ďaleko horší dopad. To je súčasť evidencie, ktorú som spomínala a pijavica sa po použití uspí a vyškrtne z evidencie. Ak by došlo k nejakej kontaminácii u klienta, presne sa dajú vystopovať informácie o pijavici až späť k chovu a kokónu.

Aké sú kontraindikácie použitia pijavíc?

Jednou je alergia na hirudín. Zaujímavosťou je, že ja sama mám alergiu na túto látku, hoci sa vyskytuje naozaj zriedka. Zistili sme to ešte priamo na kurze, keď sme si mali sami sebe aplikovať pijavicu. Ja som si pijavicu dala na moje ubolené koleno a hneď sa mi spravil veľký červený fľak na nohe. Potom je to aj alergia na histamín, avšak mám klientov, ktorých liečim aj napriek tejto alergii, pretože si stačí dať pred liečbou polku tabletky antihistaminika. Najväčšou kontraindikáciou sú onkologickí pacienti. V takom prípade sa pijavice nesmú používať vôbec. No a samozrejme, tehotné ženy a malé deti.

Prikladáš si pijavice aj napriek možnej alergickej reakcii?

Áno, prikladám si pijavice s tým, že rátam s touto reakciou. Už viem, že okrem červeného fľaku na tele sa mi nič iné nestane. Je to podobné, ako keď má niekto alergiu na leukoplast. Doplním, že každý klient pred aplikáciou vyplňuje dotazník, ktorý je dosť podrobný a na základe neho vidíme indikácie aplikovania alebo neaplikovania. Niektoré prípady posúvame aj na konzultácie s lekármi.

Koľko terapeutov pracuje na Slovensku?

Ľudí, ktorí absolvujú kurz je už celkom dosť. Avšak nie všetci sa venujú oficiálne terapii, niektorý liečia iba v úzkom okruhu svojej rodiny. Ja tiež nefungujem v jednom priestore, nemám prenajatú miestnosť, ale idem za klientmi podľa potreby.

Aká je príprava klienta k aplikácii pijavíc?

Treba sa najprv osprchovať bez použitia voňavých mydiel. Nesmieme mať ani parfém. Dôležité je, aby človek nepil alkohol minimálne 24 h pred a po. Je to kvôli tomu, že pijavice neznášajú alkohol a ovplyvňuje aj krvácanie. Počas aplikácie treba popíjať vodu a potom ostať v pokojovom režime, ideálne si ľahnúť, prípadne si aj pospať. Mnohí ľudia výborne spia „po pijaviciach“. Pijavice sa aplikujú na neporanenú pokožku, ktorá sa vopred vydezinfikuje, prikladajú sa mimo žilových oblastí. Vždy podľa potreby a ťažkostí klienta. Prikladajú sa pomocou aplikátorov a nesmú sa nechať loziť po tele, kým sa neprisajú. Nechajú sa pôsobiť minimálne 20 minút. Pri niektorých diagnózach, ako napríklad vysoký krvný tlak alebo ženské problémy sa nechávajú aj 40 minút. Pijavicami môžeme riešiť lokálnu bolesť alebo spraviť terapiu. Zaujímavosťou je napríklad to, že ruská škola dáva pijavice priamo na žily. U nich je napríklad hirudoterapia oficiálne lekárska oblasť, ktorá sa študuje na medicíne. Pijavice si tam môžeš kúpiť priamo v lekárni.

Bolí prisatie?

Ono je rozdiel medzi prisatím a satím. Najprv sa prisaje, ale to ešte neznamená, že sa aj zahryzla. Môže medzitým uplynúť aj niekoľko minút. Pijavice majú trojuholníkovú papuľku, v ktorej sú 3 zúbky, ktoré fungujú asi ako píla. Čiže nie je to pichnutie alebo hryznutie, ale skôr sa zavŕtava. Ide iba pár milimetrov do kože, nikdy nejde hlboko. Satie a vylučovanie látok prebieha pomocou vákua, ktoré si prisatím vytvorí. Zároveň začne vylučovať aj anestetiká, preto túto jemnú bolesť nepociťujeme dlho, netreba sa báť. Pijavica si túto obrannú schopnosť vyvinula na prežitie. Je to pochopiteľné. Obeť, na ktorú sa prisaje, ju vlastne necíti. Odpájajú sa z tela alkoholovou utierkou. Rany ošetrím a prelepím aj pre prípad krvácania. Niektoré rany krvácajú, niektoré nie. Treba s tým rátať minimálne preto, že je v okolí rany zriedená krv. Ide však o malé množstvo krvi, ani nie čajová lyžička, netreba sa toho báť. Ranu odporúčam prelepovať aspoň 1 deň, aby ju nerozdráždilo napríklad oblečenie a nedošlo k sekundárnej infekcii. 

Na začiatok prikladáme 2 pijavice, aby sme zistili, či nevyskočí nejaká nepriaznivá reakcia. Následne sa môžu pridať ďalšie pijavice, pričom pravidlo je také, že jedna pijavica na 10 kg hmotnosti človeka. Nepísaným pravidlom je - pre ženy maximálne 5-6 pijavíc a pre mužov 8 pijavíc.

pijavice, liečba pijavicami, hirudoterapia, krv, prisatie pijavice

Aký zaujímavý prípad si liečila pijavicou?

Zaujímavé sú pozitívne účinky pri amputovanej a následne prišitej končatine. Obrovsky vedia pomôcť pri hojení takýchto rán. Alebo napríklad pijavica odpadne z takého človeka, ktorý je intoxikovaný ťažkými kovmi. Fascinujúce sú aj pozitívne účinky na cysty, obzvlášť v tvárovej oblasti. Dokážu vyliečiť aj zákaly očí. V takom prípade prikladáme pijavice za ucho. Som šťastná, že pijavice pomáhajú aj pri ženských problémoch, dokonca aj pri bolestivých milovaniach. Sú to veľmi intímne záležitosti, ale vieme si s tým poradiť bez liekov, operácií atď. Veľmi ma potešila jedna klientka, ktorá za mnou chodila až z Viedne, keď mi raz zavolala a spýtala sa, či by mi vadilo, keby si aj ona spravila takýto kurz. Teší ma, že vieme efektívne liečiť aj takouto neinvazívnou metódou.