Turistika v zime: Vyberte sa do prírody za každého počasia!

Lucia Gáborová | 4. marec 2022
turistika v zime, turistika, prechádzky, ako sa obliecť na túru, správne oblečený turista, trojvrstvový systém

Určite ste už počuli o tom, že neexistuje zlé počasie, len nesprávne oblečený turista. Práve chladné počasie môže byť ideálne na prechádzky alebo turistiku, či už z dôvodu, že sa chcete zahriať, udržiavať sa fit aj v zime, alebo sa pokochať pohľadom na spiacu prírodu.

Samozrejme, že sneh a studený vietor alebo blato a dážď budú súčasťou vášho zimného dobrodružstva. Ak sa však oblečiete primerane k počasiu, budete sa na konci dňa tešiť zo skvelých zážitkov skutočného, vetrom ošľahaného, turistu. To, že teplo svojho domova si pri šálke teplého čaju po návrate vychutnáte po turistike o niečo viac, je už len príjemným bonusom na záver.

Ak chcete zažiť príjemné dobrodružstvo a nie sa po celý čas drgľovať zimou, čo by vám zážitok v prírode značne znepríjemnilo, najprv sa vyzbrojte niekoľkými tipmi a znalosťami na turistiku v chladnom počasí.

Oblečenie správneho turistu

Vrstvenie oblečenia je základom turistiky v každom počasí. Mali by ste vždy mať na pamäti trojvrstvový systém. Základná vrstva má za úlohu odvádzať z pokožky pot, stredná vrstva vás izoluje pred chladom a vrchná vrstva pred vetrom a dažďom. Cieľom vrstvenia je buď pridávať alebo odoberať jednotlivé vrstvy oblečenia počas turistiky tak, ako to budete cítiť. Najdôležitejšie je zostať v pohodlí a v teple bez potenia a následného pocitu vlhka či prehrievania sa.

Užitočným tipom je mať vždy v zásobe jeden alebo dva kusy náhradnej spodnej vrstvy, aby ste sa v prípade spotenia mohli prezliecť. Vaše oblečenie by malo byť z funkčných materiálov a nie z bavlny. Tá je vhodná na každodenné nosenie, na turistiku je však absolútne nevhodná. Bavlne trvá veľmi dlho kým vyschne, na tele by vás chladila a mohla tak spôsobiť prechladnutie či dokonca podchladenie.
Na nohy si natiahnite funkčné ponožky. V prípade silného mrazu ich doplňte o vrstvu vlnených ponožiek. Hrubšie ponožky vám poskytnú väčšiu izoláciu, nesmú však spôsobiť tlačenie topánok. Do batoha si zbaľte jeden až dva páry rezervných ponožiek. Topánky by mali mať goratexovú membránu a dostatočne vysokú podrážku tak, aby vám zabezpečili dostatočnú izoláciu od zamrznutej zeme. V prípade snehovej pokrývky si na nohy pripnite snežnice.

TIP: Vyvarujte sa príliš tesného oblečenia, úzkych rukávov, patentov na rukách, malých topánok či náramku na hodinkách utiahnutom príliš natesno. Môžu spôsobiť nedostatočný krvný obeh, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť omrzlín. Skôr, ako vyrazíte na túru, uistite sa, že vám oblečenie aj obuv dobre sedia.

turistika v zime, turistika, prechádzky, ako sa obliecť na túru, správne oblečený turista, trojvrstvový systém

Chráňte si pokožku

Keď je pokožka vystavená mrazu a studenému vetru, je obzvlášť náchylná na omrzliny. Zvláštnu starostlivosť venujte nosu, lícam, ušiam, prstom na rukách aj na nohách. Na tvár naneste krém proti chladu (cold krém), ideálne so slnečnou clonou. Cez nos si môžete natiahnuť bufíka. Pribaľte si aj slnečné okuliare alebo ochranné okuliare proti snehu.

Na ruky si navlečte buď zateplené rukavice, alebo si pod nepremokavé palčiaky natiahnite flísové prstové rukavice. Jeden pár rezervných rukavíc si hoďte do batoha, aby ste mali zálohu v prípade, že sa vám rukavice premočia. Uši si chráňte dostatočne priliehavou čiapkou. Ak si zvolíte pletenú čiapku, dbajte na to, aby bola podšitá flísom.

Pozor na hydratáciu

V zime, na rozdiel od horúceho leta, často zabúdame na pitný režim. V zime totiž len málokedy máme pocit sucha v ústach, ktorý nás počas horúcich letných dní núti priebežne dopĺňať tekutiny. Pravdou však je, že počas zimnej túry takisto prostredníctvom potu a dychu odvádzame tekutiny z tela, a preto ich musíme dopĺňať. Voda v plastovej fľaši by vám zamrzla, a preto si v zime radšej zbaľte termosku s teplým čajom. Môžete doňho pridať za lyžičku medu kvôli energii. Pre vysokohorských turistov je ideálnym riešením zásobník na vodu s hadičkou. Keďže sa umiestňuje priamo do batohu, voda v ňom nezamrzne a vy nemusíte kvôli prijímaniu tekutín zastavovať, ale ich dopĺňate priebežne.

TIP: Vezmite si so sebou aj turistický varič a môžete tak premeniť svoju turistiku na čajovňu s výhľadom.

Nezabudnite na jedlo

Na zimnú turistiku si treba zbaliť úplne iné jedlo ako na tú letnú. V lete siahate skôr po osviežujúcich potravinách, ako je ovocie a čerstvá, nakrájaná zelenina. V zime vám vôbec neuškodí zbaliť si aj onen povestný rezeň s chlebom a uhorkou. Ak beriete varič, pokojne si pribaľte aj instantnú polievku (kúpite už aj bez konzervantov a aditív). Samozrejmosťou je proteínová alebo cereálna fit tyčinka.

Kvalitné domáce müsli tyčinky
Prečítajte si tiež:

Kvalitné domáce müsli tyčinky

Vybavenie je základ

Aj keď sa dni už od februára postupne predlžujú, je veľmi pravdepodobné, že na zimnú turistiku budete vyrážať alebo sa z nej vracať potme. Preto je obzvlášť dôležité pribaliť si čelovku či svetený popruh, ktorý sa upína na telo.
Chladné počasie môže akékoľvek batérie rýchlo vybiť. Bez ohľadu na to, aký typ batérie používate, je najlepšie, ak sa ich pokúsite udržať v teple. Pomôcť môže, ak si čelovku, GPS, mobil a inú elektroniku uložíte do vrecka blízko tela a vezmete si tiež doplna nabitú power bank batériu. Aby vás pri tele nechladili, navlečte na ne ponožku a tak umiestnite napríklad do vnútorného vrecka bundy.

Vždy platí pravidlo navyše - nechodiť po horách sám, ale minimálne v dvojici či s partiou ľudí a dávať na seba navzájom pozor.