Motivujte sa: Nástenka vízií a cieľov

Lucia Gáborová | 28. február 2022
nástenka vízií a cieľov, plány, plánujte, motivujte sa, ako si vytvoriť nástenku

Túžite po exotickej dovolenke, vysnívanej práci, novom bicykli alebo, nebodaj, rovno dome? Nemusíte zostať len pri snívaní. Už teraz môžete začať pracovať na tom, aby ste si svoje sny plnili. Samozrejme, neprídu k vám len tak, samé od seba, zatiaľ čo vy budete celé dni ležať doma, na gauči. Je potrebné pre ich splnenie aj niečo urobiť. A začať môžete už tu a teraz.

Čo je to nástenka vízií a cieľov?

Ide o koláž fotografií a obrázkov, ktoré znázorňujú vaše ciele a sny. Môže obsahovať vystrihnuté obrázky z časopisov, katalógov cestovných kancelárií v kombinácii s vašou fotografiou, no môžete si nástenku pripraviť aj v grafickom programe v počítači alebo v knižnej podobe. Cieľom je čo najdôveryhodnejšie znázorniť to, o čom snívate a čo chcete, aby sa vám splnilo.

Nástenka snov vám tiež môže pomôcť predstaviť si, ako by mohla vyzerať vaša vysnívaný budúcnosť. Predstavovať si svoj ideálny život je účinný spôsob zvýšenia pozitívnych emócií a optimizmu. Pozitívne emócie často vytvárajú príležitosti a zvyšujú tak šance na úspech. Je dôležité si uvedomiť, že nástenky vízií nie sú žiadne čary. Skôr nám môžu pomôcť lepšie pochopiť, čo by sme chceli dosiahnuť.

Ako si nástenku vyrobiť?

Skúmajte sa. Začnite preskúmaním svojich hodnôt a toho, čo by ste chceli mať vo svojom živote. Ak vaše ciele nie sú v súlade s vašimi osobnými hodnotami a nastavením vašej mysle, dosiahnutie týchto cieľov vám neposkytne pocit uspokojenia a pohody, ktorý hľadáte.

Opýtajte sa sami seba, na čom vám skutočne v živote záleží? Čo vám dáva zmysel? Čo dáva hodnotu vašim dňom? Kým sa chcete stať? Čo chcete vytvárať? Komu pomáhať? Ako chcete tráviť čas?

Pri vytváraní nástenky vízií a premýšľaní o svojich cieľoch majte na pamäti odpovede na tieto otázky.

Zistite, čo vás motivuje

Ak budete nasledovať ciele, ktoré vás posúvajú vpred a považujete ich za motivačné, ľahšie ich dosiahnete, ako keby ste sa mali do nich nútiť. Pokúste sa tiež zistiť, prečo sú ciele, ktoré ste si stanovili, pre vás také dôležité. Je to niečo, po čom túžite už celé roky? Ak v tomto bode zistíte, že sú skôr rozmarom, než dôležitým míľnikom vo vašom živote, stále ich môžete poopraviť.

nástenka vízií, nástenka cieľov, sny, plány, motivácia

Stanovte si priority

Nástenky vízií sa niekedy môžu stať súborom všetkých cieľov, o ktoré sa usilujete – byť bohatý, krásny a úspešný. Ak chcete tieto ciele naozaj dosiahnuť, mali by ste k nim pristupovať realisticky a stanoviť si konkrétne kroky na ceste k ich dosiahnutiu. Čo môžem reálne stihnúť za tento rok? Ak chcem zhodiť 5 kg, je potrebné si na nástenku rozpísať presný postup, ako to chcem dosiahnuť. Môžete na ňu tiež  umiestniť obrázok taniera so zdravým jedlom, bežecké tenisky alebo fotku permanentky do posilňovne.

Svoje najhlavnejšie ciele potom prilepte do stredu nástenky tak, aby vám skočili do zorného poľa ako prvé. K obrázkom môžete priradiť aj text: tréning v utorok, štvrtok a sobotu a podobne.

Ako by som si mal nástenku vízií a cieľov vytvoriť?

Pri vytváraní nástenky snov platí len jedno pravidlo, a to, že žiadne neplatí. Všetko je o vašej kreativite. Vystihnite obrázky miest, ktoré chcete budúci rok navštíviť a precestovať, domu, ktorý by ste si chceli zaobstarať, prípadne psa, ak si ho máte v pláne zadovážiť. Chcete si do života pritiahnuť skvelý pracovný kolektív? Na tento účel vám poslúži obrázok z kancelárie plnej usmiatych ľudí. Zamyslite sa nad tým, aké máte ciele v týchto oblastiach:

•    rodina
•    práca a kariéra
•    financie
•    cestovanie
•    vzťahy
•    domov
•    voľný čas
•    osobný rozvoj

Nemusíte naplno pokryť každú jednu oblasť vášho života. Stačí, ak si urobíte akúsi inventúru svojho života a urobíte si jasno v tom, ako by mal nasledujúci rok vyzerať. Sami budete prekvapení, na čo všetko prídete. Je možné, že si pretriedite vzťahy, zredukujete spôsob trávenia voľného času na to, čo vás skutočne baví a urobíte si poriadok vo financiách.

„Keď sme hľadali s manželom dom, napísali sme si parametre, ktoré by mal spĺňať,“ prezradila mi priateľka Zuzka. „Stálo tam: vek stavby do 10 rokov; pozemok minimálne 700 m2, v blízkosti prírody; s dobrou dostupnosťou do mesta a uviedli sme konkrétnu sumu, ktorú sme boli maximálne schopní za dom zaplatiť. Potom sme sa obaja pod tento zoznam podpísali. Naše prekvapenie, keď sme pomerne rýchlo našli svoj vysnívaný dom, bolo obrovské. Pozemok je síce o niečo menší, no aj za to sme veľmi vďační, pretože ho len tak-tak stíhame obrábať,“ smeje sa Zuzana. „Zvyšok nášho popisu sedí na 100 %. Máme presne taký dom, o aký sme si zažiadali.“ A takto nejako funguje aj nástenka vízií a cieľov.