HERPES: Nesmrteľný vírus
Ten moment, keď si uvedomíme, že sa nám na perách začína tvoriť bolestivý, svrbivý pľuzgierik pred dôležitým pracovným či súkromným stretnutím, nemá rád nikto z nás. Faktom však je, že až 90% ľudí na celom svete trpí niektorou z foriem vírusu herpes simplex, nazývaným tiež opar, alebo ľudovo horúčka.
Najzávažnejšie symptómy sa zvyčajne objavujú pri prvom prepuknutí herpesu, po ktorom by si telo teoreticky malo vytvoriť protilátky, no skutočnosť je taká, že vírus v tele drieme a pri oslabenej imunite sa zvykne pripomenúť v podobe ďalšej infekcie na perách či inej časti tela. Môže sa dokonca objaviť aj na očných viečkach, čo je mimoriadne nebezpečné, a preto herpes neslobodno podceňovať.
Bolestivé afty. Konečne ste sa ich zbavili? Chráňte sa pred ich návratom!
Prečo sa herpes tvorí?
Herpes sa najčastejšie objavuje na vonkajšej strane hornej alebo dolnej pery, no môže sa vyskytnúť aj na nose, brade, lícach či v očnom okolí.
Jeho vývoj prebieha v etapách:
- Máte pocit brnenia, pálenia alebo svrbenia.
- Približne po 12 až 24 hodinách sa vytvoria pľuzgiere. Oblasť sa stáva červenou, opuchnutou a bolestivou. Môžete mať tiež súčasne červené alebo opuchnuté ďasná, opuchnuté uzliny na krku, horúčku alebo pociťovať bolesti svalov a celkovú slabosť.
- Po 2-3 dňoch pľuzgiere prasknú a vytečie z nich tekutina.
- Na boľavom mieste sa vytvorí chrasta. Môže praskať a krvácať.
- Chrasta do 5-7 dní odpadne a citlivé miesto sa zahojí.
- Na mieste herpesu zostane fľak, ktorý sa časom stratí.
Prvá infekcia herpesom
Pri úplne prvom infikovaní tiež môžete pociťovať pálenie v ústnej dutine, bolesti hrdla, bolesť pri prehĺtaní, bolesti hlavy, žalúdočné nevoľnosti a celkový stav ako pri chrípke. Infikovať sa môžete od iného človeka pri bozkávaní alebo z dotykových plôch na pohároch, príboroch, uterákoch, kľučkách, testeroch rúžov a balzamov na pery či pri podaní ruky. Vírus má dve podoby (HSV-1 a HSV-2). Ten prvý sa zvyčajne vyskytuje na tvári a ten druhý môže spôsobiť genitálny herpes.
Prečo sa herpes stále vracia?
Ak sa už raz nakazíme vírusom HSV-1, ten ostáva v našom tele po zvyšok života, kde drieme, no z času na čas sa nám pripomenie a reaktivuje sa.
Je opätovnú aktiváciu v podobe bolestivého oparu môže spustiť jeden alebo viacero z nasledovných faktorov:
- Oslabenie organizmu, znížená imunita;
- stres;
- fyzické a emocionálne vyčerpanie;
- hormonálne zmeny (puberta, menštruácia, tehotenstvo, dojčenie, menopauza);
- iná vírusová infekcia alebo ochorenie;
- vystavenie slnečnému žiareniu alebo vetru a chladu;
- dentálne ošetrenie.
Je herpes nebezpečný?
V podobe oparu na perách pri dodržaní prísnych hygienických opatrení herpes nie je extrémne nebezpečný. Takým sa stáva až v prípade, že sa vyskytne na citlivej časti tela, napríklad v genitálnej oblasti či v očnom okolí. V druhom prípade dokonca hrozí trvalé poškodenie zraku či dokonca oslepnutie, a preto už pri prvých náznakoch herpesu v tejto oblasti by sme okamžite mali navštíviť očného lekára, prípadne imunoalergiológa či dermatológa.
4 RECEPTY plné železa: Ide to aj bez mäsa
„Môj prvý herpes som zažila s príchodom prvej menštruácie ako tínedžerka, a to rovno na oku,“ vraví Alica. „Mama ma ihneď vzala k lekárke, ktorá mi predpísala liek a poučila ma o tom, že herpes sa mi zrejme bude opakovať pri pobyte na slnku či menštruácii. A je to presne tak. Veľmi často mávam herpes na perách počas slnečného leta, čo je veľmi nepríjemné, a tiež pri oslabení organizmu. Preto sa snažím pri pobyte na slnku používať tyčinku na pery s SPF 50. Moja imunologička je obzvlášť opatrná, keď sa mi herpes pritrafí na oku (čo sa tiež stáva pomerne často), pretože sa už stretla s prípadom oslepnutia pacientky z dôvodu tohto ochorenia. Preto od jari do jesene vonku neustále nosím slnečné okuliare, aby som sa maximálne chránila, na dovolenke pri mori aj široký klobúk a pri športe šiltovku,“ uzatvára svoje tipy Alica.
Liečba a prevencia
Herpesové ochorenie je diagnostikované u kožného lekára, prípadne u imunoalergiológa, ktorý môže skontrolovať imunitu prostredníctvom krvného testu. V prípade herpesu v očnom okolí by ste tiež mali okamžite, hneď pri začínajúcich príznakoch, navštíviť očného lekára. Podľa rozsahu a závažnosti herpesu je nasadený najčastejšie acyclovir, či už v podobe dermálneho krému alebo, v prípade závažnejšieho rozsahu, tabliet užívaných orálne. V prípade zníženej imunity vám môže následne lekár predpísať aj lieky na posilnenie imunity.
Počas trvania herpesovej infekcie je potrebné:
- dodržiavať pokojový a šetriaci režim
- nevystavovať sa slnečnému žiareniu
- prijímať dostatok tekutín
- aplikovať liečbu predpísanú lekárom
- pri ľahkej forme aplikovať voľnopredajný krém na herpes a/alebo náplaste
- suplementovať (aj preventívne) lyzín (L-lysin) dostupný v lekárni
- suplementovať vitamín C a zinok, prípadne železo
- pred nanesením krému ošetriť opar propolisom
POZOR: Herpes sa často vyskytuje aj u osôb trpiacich anémiou, preto ak patríte k tým, u ktorých sa vírus aktivuje pomerne často, mali by ste si dať skontrolovať hladinu železa v krvi.
V rámci prevencie je potrebné klásť dôraz na:
- celoročnú hydratáciu pier, pri pobyte na slnku s ochranným faktorom
- vyváženú, pestrú stravu a pitný režim
- celoročné vystavovanie slnku s mierou, v lete predchádzanie spáleniu pokožky
- používanie vlastného rúžu, lesku či balzamu na pery, kozmetiku nezdieľať
- svoj vlastný uterák
- držanie zubnej kefky oddelene od ostatných v spoločnej domácnosti
- časté umývanie rúk
- obmedzenie fyzického kontaktu v prípade, že má iná osoba herpes, chrípku a podobne
- vyvarovanie sa nechráneného pohlavného styku a striedaniu partnerov (hrozba genitálneho herpesu)
- pracovanie so stresom
- rovnováhu medzi prácou a oddychom
Napriek tomu, že herpes je pomerne nepríjemné a v určitých prípadoch aj nebezpečné ochorenie, pomocou uvedených tipov ho určite dobre zvládnete a naučíte sa mu predchádzať.