Kríza stredného veku netrápi len mužov: Kedy prehodnocujeme svoj život?

Zuzana Paprskárová | 28. február 2022
kríza stredného veku, depresia, winter blues

Február je mesiac, keď sa nám zima zdá príliš dlhá, no do jari je ešte stále ďaleko. Často je práve tento mesiac obdobím pochmúrnosti, zvýšenej únavy, skleslosti a depresií. Svoju rolu zohráva počasie, vek, aj rodinné zázemie.

Kríza stredného veku nás často zastihne nepripravené

Vo veku po štyridsiatke začíname prehodnocovať svoj život. To, čo sme dosiahli, čo sme stihli a čo je už za nami. Na druhej strane sme konfrontované s druhou polovicou svojho života, so smrteľnosťou a s tým, čo nás čaká. Často to nie sú príjemné myšlienky.

Najkrízovejší u žien je vek medzi 45 a 55 rokom života.

A hoci u žien zvyčajne nebýva toto obdobie natoľko dramatické ako u mužov, s našou psychikou dokáže riadne zakývať. Dôvodom sú, okrem faktu, že ženy vnímajú všetko emocionálnejšie ako muži, ako inak, hormóny. Kým muži s úbytkom testosterónu strácajú svalovú hmotu a sexuálny apetít, ženy úbytok estrogénu často znášajú oveľa dramatickejšie. Prichádzame o prejav ženskosti a materstva, menštruáciu.

Hormonálne výkyvy spôsobujú zmeny nálad, podráždenosť a neraz aj stratu chuti na sex. Maškrtenie nám už telo neodpúšťa. Starostlivosť a pleť sa vlasy sa ihneď prejaví na našom výzore. Úbytok síl, energie, strata elánu a prvé viditeľné vrásky a šediny nás často dokážu úplne paralyzovať. Nie je to však stále iba dráma. Často pociťujeme ľahkosť bytia, oslobodzujúci pocit z toho, že sme samy sebou, staráme sa o seba kvôli nám samotným, nie kvôli okoliu. Veríme si a vieme, že veľa dokážeme.

Štyridsiatka na krku–obdobie životných zlomov

Duševné zmeny sa po štyridsiatke prejavujú oveľa intenzívnejšie ako v mladšom veku. Je samozrejmé, že za to môžu aj zmeny, ktoré sa dejú na fyzickej úrovni. Prsia pomaly začínajú spolupracovať s gravitáciou, brucho začína ochabovať, k priberaniu dochádza bez zjavnej príčiny, močový mechúr nás občas zradí, vaginálne mykózy môžeme na prstoch počítať a úbytok vápnika v dôsledku znižovania hladiny estrogénu môže spôsobiť osteoporózu. Návaly,nočné potenie, triaška, narušenie termoregulácie sú len čerešničkou na torte.

Sme konfrontované s takým množstvom fyzických zmien, aké sme zaznamenali len málokedy (samozrejme, s výnimkou tehotenstva). S noblesou a bez povšimnutia by to zvládol málokto. Fyzické zmeny úzko súvisia s našou psychikou a prežívaním. Ani dokonalá postava, úspešná kariéra, šťastné manželstvo, múdre deti a zdravie nie sú zárukou nedotknutej psychiky. Každá z nás má nárok na pocit krízy, strachu či depresie. Duševné zmeny sa často prihlásia nečakane, bez ohlásenia a v rôznej intenzite. Môžu (ale nemusia) nás potrápiť zmeny nálad, poruchy spánku, sny aj živé nočné mory, plačlivosť, apatia, úzkosť a neutíchajúci pocit napätia. Vystrašiť nás môže porucha pozornosti, ťažkosti s pamäťou, narušenie kognitívnych funkcií. Nebojte sa, nie je to Alzheimer. Nemusíte ani dávať výpoveď. Je to len obdobie. A navyše, je to riešiteľné.

depresia, kríza stredného veku, menopauza,hormonálne zmeny, kríza po štyridsiatke

Winter blues: Čas zimných depresií

Bez ohľadu na náš vek sú mesiace december, január a február časom sezónnych depresií. Kritický je predovšetkým február. Málo svetlo, minimum slnečných lúčov, menej pohybu, chlad a obdobie medzi sviatkami a jarou sú často spúšťačom ľahšej, ale i ťažšej formy depresie. Intenzita, kvalita a množstvo svetla môže priamo ovplyvňovať náladu človeka prostredníctvom zrakovej stimulácie hypotalamu a hypofýzy. Už ranné prebudenie môže byť plné beznádeje, smútku i strachu. Pri ľahkej forme depresie nám tieto stavy nenarušia bežné fungovanie počas dňa, ani pracovné aktivity. Spozornieť je potrebné v čase, keď sa radosť stane pre nás neznámym pojmom. Typickým prejavom je znížený záujem o dianie okolo seba, apatia, zníženie výkonnosti v práci, poruchy koncentrácie, narušený spánok aj apetít.Tak ako pri každom psychickom probléme, aj tu je potrebné hľadať činnosti, ktoré nám môžu priniesť potešenie. Platí to aj v prípade, ak je to nesmierne náročný proces. Každá telesná aktivita je vítaná. To, čo je pre zdravého človeka bežné či bezvýznamné, u iného môže vyžadovať  enormnú námahu. Podpora okolia, správna priateľka alebo rodina môžu výrazne pomôcť. Aj obyčajná prechádzka pomôže znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu, vyplaviť endorfíny a serotonín. Ak je situácia neúnosná, prekonajte obavy a vyhľadajte odborníka.

Depresia je choroba ako každá iná, rozdiel je iba v tom, že je často pre iných neviditeľná.

Narušenie vnútorných hodín: Melatonín a sérotonín

Produkcia melatonínu, spánkového hormónu sa zvyšuje priamo úmerne s ubúdajúcim svetlom. Tento proces sa prejaví nadmernou dennou spavosťou a nedostatkom energie. Práve osoby so zimnou depresiou mávajú vyšší nárast hladín melatonínu, ktorý súvisí s nedostatkom svetla.
Nedostatok slnečného svetla má vplyv aj na hladinu serotonínu, ktorý úzko súvisí s rozvojom depresií. Znížené množstvo serotonínu súvisiace s horšími svetelnými podmienkami vedie k poklesu nálady a riziku depresie. Našu náladu dokáže zmeniť v priebehu sekundy a, priznajme si, nie pozitívne. Keď máme pocit, že sme sa zmenili na časovanú bombu a blízkych skôr odstrašujeme ako priťahujeme, bude v tom mať prsty pravdepodobne nízka hladina serotonínu.

Vedeli ste, že frekvencia výskytu depresie sa zvyšuje smerom na sever? Pobyt v teplých krajinách počas zimy a fototerapia bielym svetlom sa úspešne využívajú pri  liečbe zimnej depresie.

Rady, ako sa vysporiadať s kritickým obdobím od psychologičky Jany Caban:

Tak ako každé obdobie v živote ženy, aj toto má svoje úskalia, ale rovnako má aj svoje výhody. Nič nie je čiernobiele a vždy záleží na tom, z akého uhla sa na svoj život pozeráme. Po štyridsiatke sú ženy sebavedomejšie, čo súvisí s rozvojom sebapoznania – poznajú dobre svoje silné stránky a kvality a vedia ich využiť! Taktiež sú viac zmierené so svojimi slabosťami a tienistými stránkami (nebudeme sa predsa klamať, všetci ich máme!). Sú si tiež istejšie tým, čo chcú (a čo, naopak, vo svojom živote nechcú) a sú odvážnejšie v tom, ísť si za svojim. Kríza je len akýmsi budíčkom, upozornením na to, či svoj život žijeme tak, ako ho potrebujeme žiť. Má nás upozorniť, aby sme prehodnotili svoj život, uvedomili si svoje potreby, a tiež nás má priviesť k zmene, ak je potrebná.
Čo sa týka fyzických zmien a ich dopadu na psychiku ženy, kľúčovým je prijatie. So starnutím sa neoplatí bojovať, ten boj by stál príliš veľa síl, obetí a nakoniec by aj tak viedol k istej prehre. S prijatím zmien, hoci sú dramatické a vedia ženu pekne rozhodiť, prichádza aj pokoj – zMIERenie. Je to jednoducho tak, prijať, že telo starne, gravitácia na neho pôsobí, telo sa mení... je to fakt. Akokoľvek a bez ohľadu na to, aký má žena fyzický vzhľad, vždy sa prejavuje aj jej vnútorná krása – a tá sa nedá oklamať žiadnym make-upom alebo plastickou chirurgiou, tá vždy zvnútra prežiari navonok.