15 Tipov ako cestovať za menej

Lucia Gáborová | 30. jún 2022
cestovanie za menej, ako cestovať za menej, leto, slnko, auto, letecky, more, hory, oddych, relax, dovolenka, cestujem, malý rozpočet, šetrenie, úsporné cestovanie, backpacking, fit, fitastyl.sk

Aj vy milujete zvuk koliesok na kufri poskakujúcich po chodníkoch či letiskových halách? Na pokožke soľ, vo vlasoch vietor a v očiach nekonečno. Voňavé leto je tu a pozýva nás objavovať exotické diaľky, šíro-šíre tyrkysové more posiate bielymi plachetnicami, ale aj zelené hory, kde ľúbi spočinúť naša duša v tichu.

Dobrá správa je, že ak dnes chcete cestovať, nemusí vás to stáť celý majetok. Na cestovanie naozaj nie je potrebné čakať, kým sa z vás stane multimilionár.

Ako teda cestovať za menej?

1. UROBTE SI PLÁN

Ak chcete toto leto vycestovať, sadnite si a spíšte svoj rozpočet. Odpovedzte si pritom na nasledujúce otázky:

  1. Je pre mňa dôležitejšie, aby som bol na mieste určenia rýchlejšie, alebo aj cesta je súčasťou dovolenky?
  2. Potrebujem nevyhnutne polpenziu? Veľmi by mi vadilo chystať a kupovať si jedlo zvlášť?
  3. Bude môj penzión, či hotel, iba miestom na prenocovanie, alebo v ňom strávim väčšiu časť dňa?
  4. Dokážem sa zbaliť do príručnej batožiny?

2. KONTAKTUJTE SVOJICH ZNÁMYCH

Ak máte v niektorej z vašich vysnívaných destinácií priateľov či známych, kontaktujte ich a požiadajte o pomoc s hľadaním vhodného ubytovania. Možno majú v susedstve niekoho, kto sa tiež práve chystá vycestovať a potrebuje osobu na stráženie domu, psa či polievanie kvetov. Alebo majú oni sami doma hosťovskú izbu, ktorú vám prenajmú „za babku” alebo možno aj zdarma.

3. NASTAVTE SA NA LAST MINUTE

Ak vám to zamestnanie dovolí, nastavte sa na cestovanie na poslednú chvíľu. Majte základné veci predbežne zbalené v kufri, aby ste mohli flexibilne zareagovať na akciové letenky či last minute pobyt. Tak vás nič nemôže zaskočiť. A potom už len každý deň sledujte ponuky cestovných kancelárií, prípadne zavolajte do pobočky vo vašom meste a poproste ich, aby vás kontaktovali ihneď, ako sa uvoľní vhodný last minute pobyt podľa vašich predstáv.

4. NEZOSTÁVAJTE V CENTRE MESTA

Ak keď musí byť neuveriteľne romantické ubytovať sa v Paríži s priamym výhľadom na Eiffelovku, za takýto výhľad si pekne priplatíte. Oveľa lacnejším variantom bude ubytovať sa na okraji mesta, doviezť sa do centra metrom, sadnúť si na trávnik a výhľad budete mať presne taký istý ako z predraženej hotelovej izby.

5. CESTUJTE AUTOM

Je jasné, že cestovať lietadlom je rýchlejšie a pohodlnejšie, no cesta autom tiež nie je na zahodenie. Najmä, ak si uprostred dlhej cesty nájdete malebné miesto na prenocovanie a zabijete tak hneď dve muchy jednou ranou. Z dovolenkového pobytu sa razom stane poznávací zájazd.

Cestovať autom je ideálne pre rodiny s malými deťmi, najmä, ak nie je vaša cieľová destinácia vzdialená viac než 6 - 8 hodín cesty autom. Výhodou tohto spôsobu cestovania je aj to, že si autom odveziete čo len chcete, a tak si toho môžete nabaliť oveľa viac ako do lietadla, kde je hmotnosť batožiny limitovaná leteckou spoločnosťou.

Ak deti ešte nemáte, skúste sa o cestu autom podeliť s niekým ďalším a výdaje na benzín razom klesnú minimálne na polovicu. Ak máte v pláne more, odporúčame vám pri nižšom rozpočte vycestovať autom do Chorvátska, Talianska či Slovinska. V prípade, že sú vašou cieľovkou hory, zablúdiť môžete nielen do Tatier, či už z našej, alebo poľskej strany, ale aj do Krkonoš, Beskýd či do Álp. Ak vás lákajú jazerá, nasmerujte svoje GPS do Talianska k Lago di Garda alebo Jazeru Como, prípadne k niektorému z jazier pripomínajúcich more u našich rakúskych susedov.

6. UBYTUJTE SA V APARTMÁNE

Oproti hotelovým komplexom má menší rodinný apartmán tú výhodu, že sa v ňom nebudete potkýnať o davy ľudí. Budete mať dostatok priestoru pre seba a zároveň pokoj, žiadny pretlak ľudí pri hotelových raňajkách. Môžete raňajkovať na terase, večer si prípadne niečo chutné ugrilovať, ak vám domáci zapožičia svoj záhradný gril, čo by po dohode nemal byť žiadny problém, a svoje jedlo si vychutnať v súkromí, v ideálnom prípade s pohľadom upreným na vlniace sa more.

Je síce pravdou, že pri takomto type ubytovania vám chyžná nepríde každý deň upratať izbu a vymeniť uteráky ako v štvorhviezdičkovom hoteli, no s trochou disciplíny a nastavenia si rodinných príslušníkov tak, aby po sebe upratovali rovnako ako doma, to nebude žiaden problém. Súkromie a pohoda vám bude určite stáť za to.

7. STRAVUJTE SA SAMI

Plážové fast foody nie sú zdravé, a už vôbec nie lacné. O predražených reštauráciách v rušných dovolenkových destináciách platí to isté. Ak je váš rozpočet na stravovanie limitovaný, zabehnite každé ráno do potravín za rohom či na miestny trh a pripravujte si jedlo sami z lokálnych surovín. Nemusíte variť komplikované jedlá a upadať do mdlôb pri slovnom spojení „variť si na dovolenke”.

Ak svojim stravníkom pripravíte cestoviny, ľahké šaláty, grilované ryby, veľa čerstvého ovocia a zeleniny, miestny chlieb, olivový olej, vaša rodina vás zaiste vyhlási za umelkyňu kulinárskeho umenia.

POZOR NA NÁPOJE

Bežný dovolenkár dokáže minúť neuveriteľné množstvo peňazí na káve a miešaných nápojoch. Ak sa dá, kávu si varte v apartmáne a z nápojov v reštauráciách uprednostnite lokálne pred medzinárodnými značkami. Nielenže ušetríte, ešte aj ochutnáte nápoje, ktoré by ste inde neochutnali. Víno, pivo, limonády, to všetko je v krajine, ktorú navštívite, jedinečné a originálne. V niektorých krajinách, ako je napríklad Taliansko či Francúzsko, je lacnejšie objednať si nápoj pri bare. Ak vás bude musieť čašník obsluhovať pri stole, zaplatíte o niečo viac.

8. NASTAVTE SI ROZPOČET

Ešte pred odchodom na dovolenku si stanovte denný rozpočet, ktorý nesmiete prekročiť. Ak jeden deň z nastavenej čiastky niečo ušetríte, pridajte to k nasledujúcemu dňu. Do plusu ísť môžete, do mínusu však nie. V prípade, že sa chcete navečerať v meste, rozhodne si nevyberajte reštauráciu na hlavnej ulici. Prejdite radšej pár metrov naviac a tú svoju reštauráciu si hľadajte zastrčenú v niektorej z vedľajších uličiek.

Značné cenové rozdiely vás poriadne prekvapia a rozhodne vám ušetria nejaké to euro naviac. Mimochodom, jesť v reštaurácii obed je oveľa lacnejšie, ako dať si v tej istej reštaurácií večeru. Ešte lacnejšie vás vyjde street food.

9. PREDSA LEN LETECKY

Ak je vašou jedinou dovolenkovou voľbou letecká doprava, nakupujte letenky v predstihu pokojne aj polroka či rok. Zamerajte sa na web stránky s lacnými letenkami a vyberajte, kým máte z čoho. Využívajte možnosť cestovať len s príručnou batožinou a hneď máte ďalší spôsob, ako ušetriť.

TIP : Vedeli ste, že najlacnejšie letenky väčšinou padnú na utorok, pretože to je deň, o ktorý je pri cestovaní leteckou dopravou najmenší záujem?

10. PÝTAJTE SA MIESTNYCH

Či už si chcete počas pobytu prenajať loďku, odviezť sa na neďaleký ostrov, či objednať si taxík, o všetkom sa informujte u miestnych obyvateľov. Neraz vám ponúknu svoje služby za oveľa nižšie ceny ako turistické centrá a agentúry.

11. POŽIČAJTE SI BICYKEL

Ak sa potrebujete pohybovať po meste, či po ostrove, necestujte verejnou dopravou. Ak je to čo i len trochu možné, prenajmite si bicykel. Nebudete mať problém s parkovaním a ešte si aj zašportujete. Ďalší spôsob, ako ušetriť je pešia chôdza. Váš krokomer bude trhať rekordy.

12. STANUJTE

Ak patríte medzi dobrodružné povahy, spite pod stanom. Stále je to lepšie ako neísť nikam a sedieť doma. Dnešné európske kempingy dosahujú vysokú úroveň a nájdete v nich všetko, čo potrebujete, od spŕch, až po reštaurácie servírujúce chutné a zdravé jedlá.

13. MÚZEÁ A GALÉRIE ZDARMA

Pri návšteve miest si vopred zistite, do ktorých múzeí a galérií sa neplatí vstupný poplatok. Tie navštívte v prvom rade. Z ostatných si vyberte len tie, ktoré chcete nevyhnutne vidieť. Nemusíte vidieť úplne všetko.

14. ZJEDNÁVAJTE

Pri nákupoch na miestnom trhovisku a u malých obchodníkov nikdy nekupujte za uvedenú cenu. Vždy zjednávajte. Budete prekvapení, koľko pri takomto obchodovaní ušetríte.

15. NEKUPUJTE SUVENÍRY

Sú seriózne predražené. Namiesto plného kufra lacných vecí zbierajte zážitky. Tie sa vám vryjú do pamäte a budú vás hriať pri srdci počas chladných jesenných a zimných dní. Práve zážitky sú pri cestovaní to, čo vás najviac obohatí a čo vám už nikdy nikto nevezme.