Stres? Tieto potraviny vám pomôžu dostať sa do psychickej pohody!

Redakcia | 13. január 2022
datle, raňajky, zdravá maškrta, stres, magnézium

Zajedať stres sa určite neodporúča. Ak vás však prepadne chuť zamaškrtiť si, zvoľte niečo malé, chutné a prospešné. Sladké datle alebo čučoriedky pokojne zaženú chuť na čokoládu.

Datle

Datle sú pre psychickú pohodu potravinou číslo jeden. Zásluhu na tom má najmä magnézium, ktoré je v ovocí obsiahnuté naozaj hojným podielom. 43 gramov na 100 gramov je číslo, ktoré sa len tak ľahko nevidí. A prečo je horčík nevyhnutný? V poslednom období sa jeho zásluhy spájajú najmä so psychikou, avšak magnézium v tele podporuje aj mnoho iných procesov.

Horčík sa stará o zdravie a regeneráciu svalstva, kostí, či zubov a pomáha pri prevencii srdcovo-cievnych chorôb. Datle sú jeho bohatým zdrojom a pomôžu vám tak riešiť stav chronickej únavy, ale aj stresovej záťaže, či nevysvetliteľnej nervozity. Napriek tomu, že sušené datle sú pomerne sladkou pochúťkou, nie sú kyselinotvorné a pálenie záhy tak, našťastie, očakávať nemusíte.

Toto exotické ovocie sa zvykne označovať aj ako pokrm pre študentov, nakoľko podporuje koncentráciu a činnosť mozgu. Ak máte pred sebou náročnejšie pracovné obdobie, nie je lepšia potravina, ktorú si môžete pozobkávať. Dajte si ich ráno do jogurtu, alebo zmixujte spolu s čokoládou, maslom, podrvenými lieskovcami, či mandľami do pevnej hmoty, ktorú narolujte do celofánu a necháte stuhnúť. Vyrobíte si tak skutočne energetickú a povzbudzujúcu tyčinku.

Banán

Banány sú popri jablkách najrozšírenejším a najčastejšie konzumovaným ovocím. Okrem príjemnej sú obľúbené aj vďaka prívlastku energetickej bomby. Banány obsahujú približne 112 kalórií. Sú preto vhodné najmä na konzumáciu ráno pre povzbudenie. Banány sa okrem energie postarajú aj o vašu duševnú pohodu. Vďaka vyššiemu obsahu magnézia regulujú stavy únavy a stresu.

„Ranný šejk s rozmixovaným banánom, kokosovým, mandľovým, alebo ryžovým mliekom a medom pohladí vaše nervy a dodá vám veľké množstvo energie.“

Banány obsahujú aj vitamíny skupiny B, ktoré organizmu zabezpečia celý rad potrebnej ochrany a v kombinácii s horčíkom majú ešte výraznejší vplyv na psychickú pohodu. A aby toho nebolo dosť, môžu sa pýšiť aj serotonínom, známym hormónom šťastia. Mnohé minerály ukryté v banáne podporia správnu činnosť imunitného systému, ale aj kostí, zubov a krvotvorby.

Pozor však na nedozreté banány! Obsahujú príliš veľké množstvo škrobu a môžu preto spôsobiť nepríjemné tráviace problémy.

Čučoriedky

Sladké a mierne trpké bobuľovité ovocie je pre zdravie a psychickú pohodu správnou voľbou. Hlavnou výhodou je vysoký podiel flavonoidov, ktoré významne podporujú detoxikačné procesy, chránia bunky pred toxickým pôsobením škodlivých látok a tiež degeneratívnymi procesmi spôsobenými stresom. Čučoriedky významne ovplyvňujú sústredenie a prenos informácií medzi bunkami. Zlepšujú tak rýchle a efektívne premýšľanie a schopnosť riešiť problémy.

čučoriedky, zdravé raňajky

Pripravte si zdravé raňajky

Stačí si zakúpiť 300 gramov mrazeného ovocia, ktoré si vďaka mínusovým teplotám udržalo svoje cenné látky a rozmixovať ho s 200 gramami kvalitného hustého gréckeho jogurtu.

Podľa niektorých teórií čučoriedky prispievajú k prevencii Alzheimerovej choroby. Výbornou voľbou, ako si na čučoriedkach pochutiť a zároveň nemať výčitky z prijatých kalórií.

Hrach

Zelený, sladký a chutný. Mrazením nestráca na kvalite. Okrem vlákniny, ktorá významne ovplyvňuje zdravé trávenie, obsahuje hrach aj vitamín B1 a B9. Oba hrajú dôležitú úlohu pri nastolení duševnej rovnováhy.

Polievka z čerstvého hrášku
Prečítajte si tiež:

Polievka z čerstvého hrášku

Absencia thiamínu, a teda vitamínu B1 vedie k depresiám, úzkostiam, či psychózam. Nedostatok vitamínov skupiny B je dobre známy a do tela ho neprijímame v takom množstve, ako by sme potrebovali. Aj riboflavín – B6 je extrémne potrebný pre psychickú odolnosť. Hrach je pritom vynikajúcim zdrojom celého radu vitamínov skupiny B. Vďaka kyseline listovej bude o váš nervový systém dobre postarané.