Na vlastnom tele: Z obezity na maratón? Martin to dokázal!

Angelika Kutišová | 1. jún 2022
Martin Detvaj, na vlastnom tele, premena, chudnutie, maratón
foto: Archív Martin Detvaj

Maratón nikdy neplánoval. Ani len behanie. No dnes je veľkým motivátorom, ktorý nikoho neodmietne sprevádzať na akomkoľvek behu.

Martin Detvaj
Vek: 44 rokov
Mínus 26 kg za 3 mesiace

Martin hovorí, že jeho život sa delí na „život pred behom a život od momentu, keď začal behať“. Znie to možno ako klišé, ale je to jeho úprimné presvedčenie, ktoré je prehĺbené jeho osobnou skúsenosťou a ktorým dennodenne žije. Hoci úbytok jeho hmotnosti je fantastický, je to zrejme tá najmenšia zmena, ktorú mu jeho premena priniesla. Teší sa z pohľadu na seba samého nie pre lepšie „fyzično“, ale preto, lebo vidí človeka, ktorý keď si niečo zaumienil, tak to aj dokázal. Nevedel, že má v sebe takú silu. Teraz už vie, že mnohé z limitov, ktoré vnímame ako prekážky, sú len v našich hlavách.

Táto premena mu otvorila oči a myseľ. Ukázala mu jeho vlastnosti, o ktorých ani nevedel a možnosti, o ktorých ani nesníval.

„Baví ma, keď vidím, že niekto je v tých začiatkoch, kde som bol aj ja. Viem, že sa to dá a každému človeku verím, že sa z nadváhy dostane a že dokáže zmeniť svoj životný štýl. Veľmi sa z toho teším, a preto každého podporujem.“

Ako si dospel k záveru, že chceš schudnúť?

Hovorí sa, že takéto veľké rozhodnutia musia vzniknúť hlboko v našom vnútri, lebo iba tak ich môžeme dotiahnuť do konca. Paradoxne, moje rozhodnutie vznikalo dosť nerozhodne. Dokonca ten prvotný popud ani nevznikol vo mne. Mal som jednu známu, ktorá mi neustále ponúkala výživové doplnky. Medzi nimi boli aj doplnky určené na pomoc pri chudnutí. Nerád sa k tomu priznávam, lebo dnes si už myslím, že takáto cesta, ako tá moja, je extrémna. Mal som šťastie, že som si neprivodil žiadne vedľajšie komplikácie.

Ale späť k príbehu. Odolával som, odmietal, hoci som, samozrejme, vedel, že moja nadváha je už obezita a mal by som niečo urobiť. Nakoniec som si povedal, že dobre. Vyskúšam to. Tým, že som vložil peniaze do jedálnička, do produktov, že som do toho išiel, prišlo aj rozhodnutie v hlave. Že to už nenechám tak a idem do toho naplno.

Bol si aj v detstve „krv a mlieko“?

Áno. Ja som bol vždy taký guľatučký. Najviac tuku som mal vždy v oblasti brucha. Posledné roky pred mojou premenou som rapídne priberal aj vďaka životnému štýlu. Sedavé zamestnanie, žiadny pohyb a nekontrolovaná strava. Často nie za účelom nasýtenia sa, ale ako emočné jedenie. Dopracoval som sa takto až na 121 kíl. Mal som síce zlé pečeňové testy, ale nič také vážne, čo by mi pomohlo zdvihnúť varovný prst. Bolo to náročné životné obdobie v práci a jednoducho som nemal energiu riešiť ešte aj svoju hmotnosť. Vedel som, že to nie je dobrý smer, ktorým idem, ale sám od seba som tú prvotnú iniciatívu nevedel vyvinúť.

Martin Detvaj, na vlastnom tele, premena, chudnutie, maratón

Myslím si, že práve v týchto slovách sa mnohí nájdu. Je veľmi ťažké odhodlať sa.

Ktovie, ako by to skončilo, keby do mňa moja známa toľko nedobiedzala. Bola jednoznačne tým prvotným impulzom, ktorý ma naštartoval a ktorý mi chýbal. Preto je super, že dnes je toľko výziev, lebo ponúkajú pomocnú ruku, slamku topiacemu sa. Treba sa chytiť. Poviem úprimne, že potom som už bol aj zvedavý. Jednak, či to dokážem a jednak, či sa dostavia sľubované výsledky. Obaja sme boli prekvapení, pretože mňa to neskutočne nakoplo a každým krôčikom a výsledkom z týždňa na týždeň vo mne rástlo odhodlanie nezísť z tejto cesty a dosiahnuť svoj cieľ.

Martin Detvaj, na vlastnom tele, premena, chudnutie, maratón

O svoje jedlo sa bojíme. Bojíme sa byť hladní. Čo si jedol?

Jedol som malé porcie, vynechal som mäso, jedol som veľa zeleniny. Bolo to na jar a mal som pocit, že som bol naladený na prírodu, jarnú silu slnka, čerstvú zeleninu. Bolo to určite ľahšie, ako keby som túto zmenu chcel robiť na jeseň alebo zimu. Nepočítal som kalórie, ale človek vidí, že oproti tomu, čo jedol je ten jedálniček diametrálne odlišný. Netreba robiť až také veľké zmeny zo dňa na deň, ako som robil ja, a výsledky sa dostavia aj tak. Ja som bol do toho všetkého trocha viac „hŕ“, ale určite by som odporúčal pomalšie tempo. Postupne meniť stravu a aj so športom začínať pomalšie.  

Kedy si pridal pohyb?

Ja som začal hneď behať. Beh bol logický výber z časového hľadiska a z hľadiska dostupnosti. Nečakal som, kým trocha schudnem, aby som šetril kĺby. Vtedy mi to ani nenapadlo. Skočil som do toho rovnými nohami. Chodil som behať ráno pred prácou a niekedy aj poobede, keď rodina išla na bicykel, korčule, tak ja som sa snažil za nimi klusať.

Spočiatku to bol tzv. indiánsky beh, teda striedal som beh s chôdzou. Odporúčam behať „na obrátku“. To znamená, že vybrať si trasu, po ktorej bežíme tam a naspäť. Ja som zakaždým predlžoval to moje „tam“ a jednoducho som to musel odbehnúť aj naspäť. Ak by som behal na dráhe kolá, zrejme by som to vzdal oveľa skôr. Ale čo urobíš, keď si na hrádzi a skratka naspäť neexistuje? Tento trik dodnes považujem za veľmi dobrý. Bol som mimoriadne konzistentný a dôsledný. Bol som presvedčený, že na vytvorenie návyku stačia 2-3 týždne a vedel som, že potom už bude všetko ľahšie. Postupne som si takto prepisoval zlé návyky. Beh mi úplne učaroval.

Martin Detvaj, na vlastnom tele, premena, chudnutie, maratón

Po akej dobe si išiel na bežecké podujatie?

Nuž, ani toto by som nedával za vzor. Svoju prvú polmaratónsku vzdialenosť som odbehol už po 4 mesiacoch. Oficiálny polmaratón na podujatí o 2 mesiace neskôr s časom 1:47 h. Navyše ma jeden z kolegov vyhecoval, že keď som po štyroch mesiacoch odbehol polmaratón, tak nech natrénujem za ďalšie 3 mesiace na maratón. Na Košice. Prípravu som zavŕšil odbehnutím skúšobných 40 km v auguste. Šialené. Uznávam.

„Dôležité je nájsť v tom aj vášeň, nielen tlačiť na pílu“

Panebože. Toto je naozaj extrém.

Áno viem. Dnes ďakujem nebesiam, že sa mi nič nestalo. Mal som šťastie. Až neskôr som zistil, aká to bola neuváženosť.

Martin Detvaj, na vlastnom tele, premena, chudnutie, maratón

Od týchto začiatkov už prešlo pár rokov. Ak človek zavedie zmenu v strave a začne sa pravidelne hýbať, zmeny a výsledky sa dostavia. No niekedy sa stane, že keď sa dostavia očakávané výsledky, tak poľavíme, znova priberieme, možno i upustíme od športu. Stalo sa tebe niečo z toho?

Beh ma úplne opantal. Zatiaľ som ho nepustil. Odvtedy behám pravidelne. Beh ma zmenil, otvoril mi oči a do môjho života priniesol dobrodružné príbehy, o ktorých som ani nesníval. Ukázal mi, že všetky hranice sú len fiktívne a je na nás, aby sme ich prekonali. Keď chceme, tak to dokážeme. Prvý maratón nebol iba odfajknutý cieľ v mojom živote, že „Done“. Bol to začiatok. A nielen bežecký. Po ňom nasledovalo ešte mnoho ďalších maratónov, neskôr ultramaratónov, ale objavil som v sebe nevídanú silu a zistil som, že svet nie je čiernobiely. Dodnes cestujeme s rodinou na výlety tak, aby som v danom meste alebo krajine mohol absolvovať aj beh a hrdo pribehnúť do cieľa so slovenskou vlajkou.

Martin Detvaj, na vlastnom tele, premena, chudnutie, maratón, Marakes

Neviem si predstaviť, že by som raz nebehal. Ale čo sa týka stravy, tak tam si, veru, treba dávať pozor. Na jednej strane spaľujem oveľa viac energie, ako kedykoľvek predtým, ale na druhej strane som aj hladnejší a moje telo si pýta adekvátnu výživu, ktorá veľmi ľahko prehupne do nekontrolovaného jedenia čohokoľvek, na čo máme chuť. A ďalšia vec je, že sa telo po nejakom čase adaptuje na beh a hoci behám 250 – 350 kilometrov mesačne, neplatí rovnica, že môžem jesť čokoľvek.

„Najväčšia odmena je, keď môj príbeh dokáže pomôcť a inšpirovať aj druhých.“

Martin Detvaj, na vlastnom tele, premena, chudnutie, maratón

Aké benefity tejto zmeny by si ešte vyzdvihol?

Myslím si, že beh je aj lakmusovým papierom vzťahu. My máme šťastie, že náš vzťah s manželkou beh posilnil. Napriek tomu, že veľa času trávim mimo rodiny s bežeckými kamarátmi, hodnotíme toto separovanie pozitívne. Počas behu ventilujem hlavu, negatívne emócie, prípadne zahadzujem frustrácie z celého dňa a vidím kúsky životov iných ľudí. Je to skúsenosť, ktorá nám pomáha tráviť spoločný čas oveľa kvalitnejšie a vážiť si, čo máme.

Som vďačný za stovky bežeckých kamarátov a známych, s ktorými sme v kontakte. Dodáva mi to neskutočnú životnú energiu. A v neposlednom rade som šťastný, že som v takej fyzickej, psychickej a životnej kondícii, v akej som nikdy nebol.

Aké sú tvoje ciele na rok 2022?

Chcel by som znova trochu schudnúť. Moja hmotnosť je rovnaká ako po premene. No do júna chcem schudnúť 8 kíl, čiže 2 kg mesačne, aby som ľahšie zabehol 120-kilometrový Lavaredo Ultra Trail s prevýšením 5200 metrov. Preto som znova začal dávať väčší pozor na porcie a obsah môjho taniera. Nepočítam si kalórie, no považujem to za najlepší spôsob kontroly príjmu. Ja sa vážim každé ráno, aby som videl trend zmeny hmotnosti. V každom prípade, iba beh na chudnutie nestačí.

Martin, držíme ti palce na LUT, dúfam, že o tebe budeme počuť!