10 najčastejších chýb pri chudnutí

Barbora Čižmáriková | 28. apríl 2022
chudnutie, chyby pri chudnutí, váha, hmotnosť

Chudnutie je dlhodobý proces, ktorý sprevádza mnoho pekných, ale i ťažkých chvíľ a ovplyvňuje ho mnoho rôznych faktorov. Pri chudnutí stačí aj malý impulz, ktorý môže spôsobiť stagnáciu vo výsledkoch.

„Chcela by som schudnúť, ale začnem až od pondelka. Zrazu príde pondelok a v mojej snahe si naštudujem “zaručenú” diétu podľa slávnej speváčky. Predsa keď je ona taká štíhla, tak to musí fungovať. Moja nová diéta má trvať mesiac a každý deň budem jesť striedavo 4 druhy zeleniny a k tomu mäso na vode. Prvý deň diéty vydržím s hrdosťou, ako som hravo zvládla jesť „povolené” jedlá. Príde druhý, či tretí deň a ja začínam byť hladná a mierne nervózna. Jediné, na čo dokážem myslieť je moje obľúbené jedlo a čokoláda v mojej skrinke. Premôžem sa a vydržím ďalších pár dní. No potom príde zrazu ten zlom, kedy som hladná, unavená, nervózna, bolí ma hlava a nedokážem sa sústrediť na prácu. Prichádzam domov z práce a v ťažkej chvíli otvorím svoju čokoládu a celú ju zjem. A nielen čokoládu, ale všetko, čo vidím v chladničke. Začínam sa neznášať, pretože som to zase nezvládla a pochybujem o svojej schopnosti niekedy schudnúť. Zabalím to. Tento cyklus sa niekoľkokrát zopakuje, pričom po každom jednom nevydarenom pokuse schudnúť moja frustrácia rastie.”

Nepreháňajte to so SACHARIDMI
Prečítajte si tiež:

Nepreháňajte to so SACHARIDMI

Ak sa niekto z vás v týchto riadkoch spoznal, verte, že nie ste v tom sami. Chudnutie je dlhodobý proces, ktorý sprevádza mnoho pekných, ale i ťažkých chvíľ a ovplyvňuje ho mnoho rôznych faktorov. Pri chudnutí stačí aj malý impulz, ktorý môže spôsobiť stagnáciu vo výsledkoch. Práve preto vám prinášame súhrn najčastejších chýb, ktoré pri chudnutí robíme.

Nastavenie nereálnych cieľov

Nastavenie cieľa je pri chudnutí veľmi dôležitým krokom. Avšak tieto ciele musia byť reálne. Platí, že ak sme priberali svoje kilá počas niekoľkých rokov, nemôžeme očakávať od nášho organizmu, že ich schudneme za pár mesiacov. Preto aj naše ciele musia byť reálne a dodržateľné, s prihliadnutím na aktuálnu hmotnosť, konštitúciu tela a zdravotný stav. Optimálny telesný úbytok je približne 0,5 kg za týždeň, takže mesačne sú to približne 2 kg. Samozrejme, optimálny telesný úbytok je individuálny u každého z nás. Okrem zdravotného hľadiska musíme myslieť aj na to psychologické. Ak si nastavíme cieľ, ktorý nedokážeme splniť, pôsobí to pre nás demotivujúco a frustrujúco, čím sa priblížime k opätovnému pocitu zlyhania.

Extrémne nízky kalorický príjem

A sme opäť pri „našich diétach”. Jednou z najčastejších chýb pri chudnutí je dodržiavanie krátkodobých diét, ktoré sľubujú rýchly úbytok kilogramov. Takýchto diét je veľa, od konzumácie jedného druhu ovocia alebo zeleniny, cez zemiakovo - jogurtovú diétu a mnoho, mnoho ďalších. Spoločnou črtou diét je extrémne nízky kalorický príjem, nižší, ako je bazálny metabolizmus. Ak vydržíme dokonca, síce schudneme, ale nenaučíme sa nič o zásadách racionálneho stravovania. Po ťažkých týždňoch konzumácie „povolených pokrmov” sa tešíme na vytúžený vyprážaný rezník so zemiakovým šalátom a vrátime sa k svojim starým zvyklostiam, vďaka čomu priberieme naspäť aj s darčekom v podobe jojo efektu. Každá takáto diéta má následne vplyv na náš metabolizmus a ďalší pokus schudnúť je náročnejší.

chudnutie, chyby pri chudnutí, váha, hmotnosť

Vynechávanie sacharidov zo stravy

Sacharidy sú dlhodobo démonizovanou témou. Na internete nájdeme mnoho navzájom si odporujúcich článkov o tom, či sacharidy konzumovať, alebo vylúčiť zo svojho jedálnička. Sacharidy zaraďujeme medzi makroživiny, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Pôsobia ako palivo – sú zdrojom energie pre organizmus. Preto, ak netrpíme ochorením, ktoré vyžaduje lowcarb stravu, nie je dôvod vylúčiť sacharidy zo svojho jedálnička. Základom je výber vhodných zdrojov sacharidov v podobe ovocia, ryže, pšena, pohánky, celozrnných výrobkov atď., v správnom pomere.  

Nedostatočný pitný režim

Správny pitný režim je neoddeliteľnou súčasťou zásad racionálneho stravovania a má význam pri redukcii hmotnosti. Každá jedna bunka v organizme potrebuje na svoju činnosť vodu. V prípade jej nedostatku reaguje organizmus stresovo, čo sa prejaví spomalením spaľovania tukov. Zároveň dochádza k zrýchleniu spaľovania aktívnej hmoty – svaloviny. Okrem iného sa hovorí, že „hlad je prezlečený smäd”. Často pociťujeme hlad, pritom máme zanedbaný pitný režim. Optimálny príjem vody vieme ľahko vypočítať. Denne by sme mali vypiť 0,5 l vody na každých, aj začatých, 15 kg našej hmotnosti. V prípade intenzívnej športovej aktivity sa prijaté tekutiny nezapočítavajú do pitného režimu. Pitný režim by mal byť tvorený najmä čistou vodou, prípadne minerálnymi vodami a nesladenými čajmi.

LOSOS na 4 rôzne spôsoby
Prečítajte si tiež:

LOSOS na 4 rôzne spôsoby

Vynechávanie pokrmov

Ďalšou chybou pri chudnutí je vynechávanie niektorých pokrmov v rámci dňa, prípadne siahanie po náhradách raňajok, či večerí, kedy namiesto skutočných potravín si mixneme nápoj. Schudnúť dokážeme aj bez investovania stoviek eur do práškov. Nedostatočný príjem energie počas dňa sa prejaví v podobe vlčieho hladu alebo chuti na sladkosti. Počas štúdia výživy mi utkvel v pamäti jeden citát: „Zdravo schudnúť môže len nasýtený človek.” Pre mňa to znamená to, že zdravo vieme schudnúť len vtedy, ak prijímame dostatok energie a všetkých živín, čo dosiahneme konzumáciou pestrej stravy.

Nečítanie etikety na potravinách

Možno sa v prvom momente zarazíte, prečo považujem za chybu pri chudnutí aj to, ak nečítame etikety potravín. Etiketa poskytuje všetky potrebné informácie o danom produkte. Mnoho „fit” potravín v obchode budí dojem zdravšej alternatívy, pritom opak je pravdou. Preto neverte štíhlej pani s metrom okolo pása, ktorý ukazuje na 60 cm, ale prečítajte si etiketu, aby ste si mohli uvážiť, či sa jedná skutočne o kvalitnú potravinu, alebo len marketingový ťah. Na etikete si, okrem iného, všímame zloženie potravín, energetickú hodnotu, obsah sacharidov, tukov, bielkovín, vlákniny či soli.

Konzumácia rovnakých jedál

Naša strava by mala byť nielen vyvážená, ale aj pestrá. Pestrosť potrebujeme nielen vo vzťahu k obsahu vitamínov či minerálnych látok, ale aj chutí. Aj zdravá strava môže byť chutná. Problém však nastáva, ak nevieme, ako by náš jedálniček mal vyzerať, preto konzumujeme neustále rovnaké jedlá. To nás veľmi rýchlo omrzí a opäť môže dôjsť k pocitu zlyhania. Preto, ak neviete, ako sa pri chudnutí stravovať, vyhľadajte odbornú pomoc, ktorá vás nasmeruje k želanému cieľu.

Nedostatočný spánok

Áno, aj spánok má vplyv na chudnutie, preto by sme mali dbať na spánkový režim. Nedostatok spánku (menej ako 6 hodín) má vplyv na hormonálnu sústavu, vďaka čomu môžeme pociťovať hlad. Organizmus potrebuje dostatočný čas na regeneráciu, a preto by sme mali spať odporúčaných 8 hodín.

chudnutie, chyby pri chudnutí, váha, hmotnosť

Nedostatok pohybu

Ak chceme schudnúť, musíme spáliť viac energie, ako sme prijali prostredníctvom stravy. Preto je nevyhnutné zaradiť k správnym stravovacím návykom aj pohyb. Nemusí to byť nutne cvičenie vo fitnes centre. Ráta sa aj prechádzka vonku s deťmi, rýchla chôdza, či schody v paneláku.

Strata motivácie a psychika

Psychika a nastavenie mysle sú pri chudnutí kľúčové. Práve tu môže všetko zlyhať. Počas chudnutia príde veľa pádov a kríz, no je len na nás, ako sa s nimi vysporiadame.  Táto cesta nesmie byť pre nás skľučujúca a stresujúca, pretože tým dosiahneme len stagnáciu vo výsledkoch. Preto odporúčam – nevážiť sa každý deň a nesledovať každý gram na váhe, ktorý priberieme. Každodenné sledovanie hmotnosti môže byť pre nás demotivujúce. Najmä u žien, keďže našu hmotnosť ovplyvňuje fáza menštruačného cyklu, preto sa môžu vyskytnúť odchýlky v hmotnosti počas ovulácie a menštruácie.

Stres môžeme prežívať aj vtedy, ak výsledky napriek snahe neprichádzajú. Vtedy sa netreba vzdať, rozanalyzovať si svoje návyky, či sú správne, prípadne sa poradiť s odborníkom, vydržať a nevzdávať sa. Výsledky sa časom dostavia.