BYLINKÁREŇ: Trápi vás chrípka, boľavé hrdlo alebo prechladnutie?

Zuzana Paprskárová | 25. január 2022
chrípka, angína, bolesť hrdla, kašeľ, bylinkáreň

Nebojte sa nepríjemných zimných chorôb, v prírode na ne máme účinné lieky. Nádchovník, angínovník alebo klasická šalvia dokážu uľaviť pri silných bolestiach hrdla, nepríjemnej nádche a horúčke.

Chlad ako prvý vinník chorôb

Podľa tradičnej čínskej medicíny do nášho tela pri chrípke a prechladnutí prenikol chlad. Na rozdiel od západnej medicíny, ktorá lieči príznaky choroby, sa čínska medicína zameriava na príčiny ochorenia. V prípade ochorení dýchacích ciest, chrípky, prechladnutia či boľavého hrdla je príčinou chlad. A ten sa dá vyhnať iba teplom. Medzi potraviny a liečivá s teplou až horúcou podstatou patria aj liečivé bylinkové čaje.

Potrebujete liek na chrípku či angínu? Vyberte si nádchovník, pľúcnik či angínovník

Vhodných byliniek je neúrekom, stačí si len vybrať tie správne. Mnoho z nich má už vo svojom názve pomenovanie ochorenia, ktoré liečia. Asi tušíte, aké ochorenie lieči angínovník. Jeho listy potláčajú zápal v hrdle a je skutočne veľmi účinnou liečivou bylinou. Boľavé hrdlo lieči aj tradičná šalvia a tymián. A samozrejme, nemôžeme opomenúť jednoduchý domáci recept našich babičiek, kloktanie slanou vodou. Na prechladnutie je ako stvorený nádchovník. Kašeľ vylieči pľúcnik. Podpornou liečbou pri chrípke sú odpradávna šípky, lipa, pomôže i púpava a materina dúška. Imunitu nám posilní echinacea i prírodné antibiotikum, kapucínka.

Ach, tá otravná nádcha!

Prechladnutie a nádcha sú často predzvesťou ďalšieho ochorenia, napríklad chrípky. Práve preto by sme ho nemali podceniť. Ticho, teplo, tekutiny môžeme presmerovať do jednej účinnej liečby: bylinkových čajov.Teplé, hrejivé čaje z liečivých byliniek, ktorých je na prechladnutie neúrekom, upokoja telo i dušu. Nič nepokazíte šípkovým či lipovým čajom, materinou dúškou a kamilkami. Významným liečivom je však nádchovník (plektrant).

nádchovník, plektrant, bolesť hrdla, nádcha, angína

Nádchovník– nadýchnite sa zhlboka

Nádchovník, ktorý možno poznáte pod názvom plektrant, je izbová rastlina, ktorú môžete pokojne pestovať aj v spálni. Silice, ktoré nádchovník uvoľňuje osviežujú vzduch a uľahčujú dýchanie. Vôňou je veľmi podobný mäte či medovke. Na pestovanie je nenáročný aj v prípade, že starostlivosť o rastliny nie je vašou silnou stránkou. Postačí mu zálievka raz za dva týždne. V prípade prechladnutia si jednoducho odtrhnete pár lístkov, v ruke ich pomrvíte a inhalujete. Vôňa je výrazná, spriechodní upchaté dutiny a uľahčí dýchanie. Rovnako môžete lístky nádchovníka použiť na prípravu liečivého čaju.

RECEPT na ČAJ z nádchovníka:

Dva listy nádchovníka  v rukách jemne polámte, zalejte v hrnčeku horúcou vodou a nechajte lúhovať 10 minút. Preceďte. Čaj nemá oslnivú chuť, a tak si ho pokojne môžete dochutiť medom a citrónom.

RECEPT na SIRUP z nádchovníka:

V prípade silnej nádchy vám domáci sirup z nádchovníka účinne pomôže. Pripravte si ho preventívne vopred, určite ho v zime zužitkujete. Budete potrebovať listy nádchovníka, cukor a citrón. Citrón umyjeme a v prípade, ak nie je v bio kvalite, ošúpeme a nakrájame na plátky. Listy nádchovníka pomrvíme v prstoch alebo v mažiari. Do sklenenej nádoby vrstvíme listy nádchovníka, cukor a plátky citróna. Nádobu uzatvoríme a necháme ju na svetlom teplom mieste postáť 1-2 dva týždne. Sirup následne precedíme cez sitko a uskladníme v sklenenom pohári v chlade.

Nádchovník je všestranný pomocník:

•    pri prechladnutí a nádche
•    pri horúčke
•    na uvoľnenie upchatého nosa
•    na uvoľnenie dýchania pri astme
•    zmierňuje bolesť hlavy
•    uľahčuje trávenie, pomáha pri črevných problémoch
•    znižuje cholesterol

HRDLO dokáže naozaj bolieť

Ak máte za sebou poriadnu angínu, viete, že hrdlo dokáže nepredstaviteľne bolieť. Za úľavu by sme často dali aj "pol kráľovstva". V prípade bakteriálnej hnisavej angíny,väčšinou spôsobenej streptokokmi,sa antibiotikám nevyhnete. Aj v tomto prípade si však ako doplnkovú liečbu doprajte bylinky.V ostatných prípadoch zápaloch mandlí si doma dokážete účinne pomôcť aj sami.Najbežnejšou a najdostupnejšou bylinkou na liečbu zapáleného hrdla je šalvia lekárska. Menej známou, no rovnako účinnou bylinou je angínovník.

Šalvia–prvá pomoc pri zapálenom hrdle

Teplý čaj zo šalvie lekárskej je doslova balzamom na boľavé hrdlo a odporúča sa pri všetkých zápaloch v oblasti ústnej dutiny, ako aj po lekárskych zákrokoch a operáciách. Či vás trápi bolesť hrdla, ďasien alebo afty, siahnite s vďakou práve po šalvii. Obsahuje celý poklad liečivých látok: éterický olej, saponíny, triesloviny, glykozidy, horčiny, živičnaté látky, kyseliny, pentózy, vosky, aminokyseliny, vitamín A, B, C, E a K, karotén, fytoncídy, gáfor, salvín, borneol, meď, železo, horčík, mangán, zinok, selén, draslík, vápnik, vlákninu, sacharidy, tuk, bielkoviny, fytoestrogény. Zo sušenej šalvie pripravujeme klasický čaj, odvar na kloktanie, tinktúru či sirup. Šalvia je vďačná na pestovanie, a tak ju neraz máme doma vysušenú v bio kvalite. Nič nepokazíte ani sypanou sušenou šalviou z lekárne. Má dezinfekčné účinky a pôsobí zároveň proti poteniu.

Angínovník pomôže tam, kde iné bylinky nestačia

V tradičnej čínskej medicíne má angínovník čínsky (Iris domestica) stabilné miesto. Prezýva sa aj Leopardia ľalia. Angínovník sa využíva pri bolestiach hrdla, aftách, na zníženie horúčky, uvoľnenie hlienu a na rôznorodé zápaly v tele. Listy majú silné antiseptické účinky a potláčajú zápal. Uľavia od škriabania a bolesti v hrdle. Sú účinné rovnako v začiatkoch ako aj pri akútnom štádiu ochorenia.  Uľaví sa vám okamžite, účinok sa dá prirovnať k použitiu znecitlivejúceho spreja alebo antiseptickej tabletky na cmúľanie. Ideálne užívanie je vo forme kloktadla. Pre okamžitú potrebu úľavy sa čerstvé listy môžu aj požuvať, maximálne však po dobu 30 sekúnd.

angínovník, nádchovník, plektrant, bolesť hrdla, nádcha, angína

RECEPT na antiseptické kloktadlo na boľavé hrdlo

Lyžičku podrvených listov povaríme minútu  v 3 dcl vody. Necháme pár  minút lúhovať, precedíme a po vychladnutí používame ako kloktadlo pri bolestiach hrdla. Pomôže aj pri zachrípnutí a zápale dýchacích ciest. Angínovník rozpúšťa hlieny, hojí sliznice a vďaka výborným dezinfekčným účinkom je vhodný aj pri problémoch s aftami.