Články

ranné vtáča, ranné vstávanie, cirkadiánny cyklus

Máte problém vstať? Toto je za tým!

Spolubývajúci už si odcvičil aj dal prať, zatiaľ čo vy sa ešte len naťahujete v posteli a snažíte vstať? Viniť za to môžete aj gény. Otázka ranného vstávania, nie je len o pevnej vôli. Každý z nás má geneticky determinovaný chronotyp. Celá veda o rannom vstávaní vo veľkej miere súvisí s tým, čo odborne nazývame endogénny cirkadiánny cyklus. Čítať viac..

Akné nemusí byť trápenie

Akné nemusí byť trápenie

Akné je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje vznikom pupienkov, čiernych bodiek, zapálených vyrážok a iných nedokonalostí na pokožke, najčastejšie v oblasti tváre, prípadne chrbta a hrudníka. Mnoho ľudí, hlavne v dospievajúcom veku, sa stretáva s problémom akné. I keď stále viac pribúdajú ženy a muži v dospelom veku, ktorí bojujú s akné. Čítať viac..

Zázraky kapustovej zeleniny: Viac ako len chutné hlávky!

Zázraky kapustovej zeleniny: Viac ako len chutné hlávky!

Kapusta je jedným z najzdravších druhov zeleniny, najmä z hľadiska výživovej hodnoty. Od listov bohatých na antioxidanty až po protizápalové vlastnosti, kapusta poskytuje množstvo výhod pre vaše telo a nemala by vo vašej kuchyni chýbať. V tomto článku si povieme, prečo by ste mali kapustu, ale aj ďalšie druhy hlúbovej zeleniny zaradiť do svojho každodenného jedálnička. Čítať viac..

chrbtica, kríže, bolesti chrbtice, krčná chrbtica, pohyb, lordóza, skolióza

Okom trénera: Preťažená chrbtica. Ako a čo cvičiť?

Čo sa stalo, že nás zrazu chrbtica bolí? Odpoveď nájdeme väčšinou v našom životnom štýle. Sedíme v kancelárii, sedíme v aute, uľahčujeme si život a často nám uniká to podstatné, pohyb. Ako najefektívnejšia metóda v predchádzaní a odstraňovaní bolesti sa ukazuje pohybová terapia. Čítať viac..

Ako nahradiť cukor: Sú prírodné náhrady naozaj zdravšie? Ktoré sú tie naj?

Ako nahradiť cukor: Sú prírodné náhrady naozaj zdravšie? Ktoré sú tie naj?

Nie je to tak dávno, keď bol na piedestál zdravia umiestnený trstinový cukor. Takmer zo dňa na deň nahradil biely cukor v mnohých domácnostiach. Biely cukor sa začal považovať za sladidlo, ktorému sa treba za každých okolností vyhnúť. No tak, ako každá sláva trvá tri dni, aj mýtus o zdravotných benefitoch trstinového cukru nadobudol trhliny a prvenstvo získal na istý čas cukor kokosový. Spolu s kokosovým olejom dominovali nejednej kuchyni. Brezový cukor bol už len čerešničkou na torte. Tak ako to s tým cukrami v skutočnosti je? Sú vôbec náhrady cukru lepšie a zdravšie? Čítať viac..

Kedysi zakázaná, dnes vyhľadávaná: Slnečnica, ktorá chutí

Kedysi zakázaná, dnes vyhľadávaná: Slnečnica, ktorá chutí

Patrí u nás k najmenej známym pestovaným plodinám. Pritom sa o topinambure ešte v minulom storočí hovorilo ako o plodine budúcnosti. Židovský zemiak, cukrový zemiak či jeruzalemský artičok, aj pod takýmto názvom ho môžeme poznať a opäť objavovať jeho výnimočné vlastnosti, chuť, dokonca obdivovať jeho krásne kvety. Čítať viac..

Bylinkáreň: Reštart z domácej lekárničky

Bylinkáreň: Reštart z domácej lekárničky

Ak má byť zmena životného štýlu príjemná a bezbolestná, pripravte sa na ňu postupne. Neplánujte si radikálnu diétu, ani zmenu životného štýlu zo dňa na deň, doprajte si čas a užívajte si aj v januári jedinečné dozvuky sviatočných dní. No potom, pomaly a zľahka, odbremeňte svoje žalúdky, naštartujte metabolizmus a očistu doprajte aj pleti. Čítať viac..

D Diéta podľa krvných skupín - 1.časť

Diéta podľa krvných skupín - 1.časť

Snažíte sa jesť tak, aby strava lahodila chuťovým pohárikom, bola zdravá a pestrá, a zároveň ušitá na mieru pre vaše telo? Potom by ste pri stravovaní nemali opomínať, okrem iného, ani svoju krvnú skupinu a tomu by ste mali prispôsobiť aj voľbu potravín. Čítať viac..

Článkov: 2785